Setki tysięcy dzieci było molestowanych przez księży w Hiszpanii. Raport ukazuje ogromną skalę pedofilii

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wierni w Hiszpanii komentują publikację specjalnego raportu niezależnej komisji działającej przy hiszpańskim Rzeczniku Praw Obywatelskich. Dokument zawiera niewygodną dla Kościoła prawdę, między innymi zeznania prawie pięciuset ofiar księży. Z raportu, który liczy ponad 700 stron, wynika, że spośród 39-milionowej dorosłej populacji kraju około 0,6 procent, czyli 200 tysięcy osób, jako dzieci padło ofiarą wykorzystywania seksualnego ze strony księży.

Wiele osób czekało na to latami. Na moment oficjalnego uznania przez państwo krzywd, o których nikt nie chciał słyszeć. - Dla mnie, jako ofiary, to koniec drogi, która miała na celu uznanie na szczeblu krajowym i parlamentarnym faktu istnienia serii nadużyć ze strony Kościoła katolickiego. To kładzie kres bezkarności, milczeniu i całej niemoralności tej instytucji - przekonuje Fernando Garcia-Salmones, ofiara molestowania. Mowa o raporcie niezależnej komisji działającej przy hiszpańskim Rzeczniku Praw Obywatelskich, który rok temu zlecił parlament. Zaprezentowane w nim dane są wstrząsające.

"Nie znam takiego przypadku, żeby Kościół gdziekolwiek sam się oczyścił"
"Nie znam takiego przypadku, żeby Kościół gdziekolwiek sam się oczyścił"Stany Zjednoczone, Meksyk, Chile, kiedyś również Austria - to między innymi w tych krajach na przestrzeni ostatnich lat, czasem dziesięcioleci, dochodziło do wybuchu skandali pedofilskich w Kościele.Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szokujący raport

Z raportu, który liczy ponad 700 stron, wynika, że spośród 39-milionowej dorosłej populacji kraju około 0,6 procent, czyli 200 tysięcy osób, jako dzieci padło ofiarą wykorzystywania seksualnego ze strony księży. Kolejne 200 tysięcy osób mogło być molestowane przez osoby świeckie pracujące w instytucjach nadzorowanych przez Kościół katolicki. To łącznie ponad procent dorosłych dziś Hiszpanów.

Dane powstały w oparciu o ankiety przeprowadzone przez komisję pośród 800 000 obywateli kraju. Dokument zawiera także zeznania 487 ofiar, które opowiadają o emocjonalnej cenie, jaką zapłaciły. Niektórzy nigdy się z tego nie podnieśli. - Nalegam, aby sprawców związanych z Kościołem nie traktować jak zwykłych sprawców przemocy. Te osoby wykorzystują cały autorytet tej instytucji, budują dzięki temu zaufanie. Dziecko myśli, że jest bezpieczne - apeluje Fernando Garcia-Salmones.

Problem okazał się być na tyle duży, że wymaga systemowych rozwiązań. Hiszpański RPO zaproponował utworzenie państwowego funduszu, który miałby zapewnić poszkodowanym zadośćuczynienia finansowe. Wbrew zapewnieniom episkopatu z lutego 2022 roku, hiszpański Kościół nie był zainteresowany pomocą przy przygotowaniu raportu. Niezależni eksperci zetknęli się z wrogością biskupów w niektórych diecezjach. - Diecezje i zakony powinny umożliwić śledczym dostęp do dokumentacji i umożliwić ekspertom przeprowadzenie pełnej analizy archiwów. Począwszy od najcięższych zbrodni, poprzez wszystko, co znajduje się w aktach sądów kościelnych - mówi Angel Gabilondo, były minister edukacji.

Pedofilia w Kościele. Co wiedział Jan Paweł II?
Pedofilia w Kościele. Co wiedział Jan Paweł II?Martyna Olkowicz | Fakty po południu TVN24

Głos premiera

Hiszpański premier Pedro Sanchez ocenił, że to, co właśnie zostało złożone parlamentowi, stanowi kamień milowy dla demokracji kraju. - Jesteśmy lepszym krajem, bo ujawniono rzeczywistość, o której wszyscy wiedzieli od wielu lat, ale o której nikt nie mówił. Przynajmniej nie w takim sensie, w jakim robimy to dziś - uważa Pedro Sanchez, premier Hiszpanii.

Oficjalne dochodzenie w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci w hiszpańskim Kościele katolickim było następstwem dochodzenia prowadzonego przez gazetę "El Pais", które rozpoczęło się w 2018 roku. Od tamtego czasu stworzono bazę danych zawierającą ponad 1200 domniemanych przypadków molestowania na przestrzeni niemal 50 ostatnich lat.

W 2021 roku opublikowano raport zawierający ustalenia tamtego śledztwa. Mowa była o 251 sprawcach związanych z Kościołem. Wyniki dochodzenia przekazano wówczas do Watykanu. Decyzją papieża Franciszka przy hiszpańskich diecezjach miały powstać lokalne komisje rozpatrujące poszczególne skargi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Polskie władze są w kontakcie ze słowackimi służbami. Trzeba wyjątkowej uwagi i przygotowania na każde zagrożenie w sytuacji, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Nie bez znaczenia są też ostre podziały polityczne, które Rosja lubi wykorzystywać.

"To, co się stało na Słowacji, może się zdarzyć wszędzie". Polskie służby analizują zamach na Ficę

"To, co się stało na Słowacji, może się zdarzyć wszędzie". Polskie służby analizują zamach na Ficę

Źródło:
Fakty TVN

Niektórzy mają zaburzenia żywieniowe, inni podejmują próby samobójcze - nastolatkowie pilnie potrzebujący psychoterapii. Lekarze radzą, by przeszli przez nią razem z rodzicami. To daje nieporównanie lepsze efekty niż terapia indywidualna - widać to wyraźnie w danych z Irlandii.

Rodzice dzieci z problemami psychologicznymi też powinni uczestniczyć w terapii. Rezultaty mówią same za siebie

Rodzice dzieci z problemami psychologicznymi też powinni uczestniczyć w terapii. Rezultaty mówią same za siebie

Źródło:
Fakty TVN

Gdyby niebezpieczne odpady mieli legalnie zutylizować, to byłby to koszt blisko pół miliarda złotych. Zamiast tego beczki i mauzery przewozili na wynajęte posesje w sześciu województwach i zostawiali. Zatrzymano już 51 członków grupy przestępczej, która porzuciła 70 tysięcy ton odpadów. 

Jak państwo walczy z mafiami śmieciowymi? Policja właśnie zatrzymała 51 członków jednej z nich

Jak państwo walczy z mafiami śmieciowymi? Policja właśnie zatrzymała 51 członków jednej z nich

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

- Dziś, gdy odbudowujemy wymiar sprawiedliwości, nie możemy Krajowej Rady Sądownictwa opierać na ludziach, którzy mieli giętkie kręgosłupy i którzy w tym czasie awansowali - powiedział w "Faktach po Faktach" sędzia Bartłomiej Przymusiński, komentując proponowaną przez parlament nowelizację ustawy o KRS. Mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram przyznała, iż "liczy na to, że głos środowiska sędziowskiego będzie wysłuchany" i rozmowy na temat przepisów zostaną wznowione ponownie.

Krytyka noweli o KRS. "Przyjmujemy to z zaskoczeniem, bo wartościami nie można handlować"

Krytyka noweli o KRS. "Przyjmujemy to z zaskoczeniem, bo wartościami nie można handlować"

Źródło:
TVN24

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS