Rodzice dzieci z problemami psychologicznymi też powinni uczestniczyć w terapii. Rezultaty mówią same za siebie

Źródło:
Fakty TVN
Rodzice dzieci z problemami psychologicznymi też powinni uczestniczyć w terapii. Rezultaty mówią same za siebie
Rodzice dzieci z problemami psychologicznymi też powinni uczestniczyć w terapii. Rezultaty mówią same za siebie
Marek Nowicki/Fakty TVN
Rodzice dzieci z problemami psychologicznymi też powinni uczestniczyć w terapii. Rezultaty mówią same za siebieMarek Nowicki/Fakty TVN

Niektórzy mają zaburzenia żywieniowe, inni podejmują próby samobójcze - nastolatkowie pilnie potrzebujący psychoterapii. Lekarze radzą, by przeszli przez nią razem z rodzicami. To daje nieporównanie lepsze efekty niż terapia indywidualna - widać to wyraźnie w danych z Irlandii.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Terapię ze swoją córką przeszła między innymi Anna Ślusarczyk. Hania miała 13 lat, nagle zaczęła się okaleczać. Lekarze stwierdzili ciężką depresję. Potem był szpital i próba samobójcza. Specjaliści zaproponowali matce, żeby wzięła udział w psychoterapii razem z córką. To zmieniło wszystko. Hania zaczęła zdrowieć.

- Dla mojej córki się okazało to najistotniejsze. Ona powiedziała: "Mamo, ja nie wierzę, po prostu nigdy w życiu bym nie uwierzyła, jakby ktoś mi wcześniej powiedział, że ty po prostu usiądziesz i będziesz słuchać, co ja mówię, i słyszeć, co ja mówię". I to było dla mnie ogromne odkrycie - wspomina Anna Ślusarczyk, mama Hani.

Anna Ślusarczyk jest bohaterką, bo dzięki swojej otwartości i zaangażowaniu była w stanie skutecznie pomóc córce. Włączył się w to też jej mąż, ojciec dziecka. Takie postawy nie są jednak w Polsce oczywiste.

Rodzice często boją się uczestniczyć w psychoterapiach

- Bardzo często spotykamy się jednak z sytuacją, kiedy rodzice lub któryś z rodziców nie chce uczestniczyć w terapii rodzinnej. Wolą, żeby dziecko pracowało indywidualnie z psychoterapeutą dzieci i młodzieży lub lekarzem psychiatrą - mówi prof. dr hab. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii z Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

ZOBACZ TEŻ: Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Zdrowie psychiczne Polaków. Coraz więcej problemów
Zdrowie psychiczne Polaków. Coraz więcej problemówTVN24

Rodzice czasami wstydzą się brać udział w psychoterapii lub wręcz się boją, że ujawni ona też ich problemy. Często właśnie tylko wspólnymi siłami można pomóc nastolatkowi cierpiącemu na zaburzenie osobowości czy rozregulowanie emocjonalne.

- Dopiero od niedawna system zaczyna wspierać te oddziaływania rodzinne poprzez ich lepsze finansowanie czy poprzez zwiększanie ich dostępności. Przez lata wydaje się, że ten obszar był zaniedbany - przyznaje Bartłomiej Taurogiński, psychiatra dziecięcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Irlandczycy przekonali się o skuteczności wspólnej terapii

Z irlandzkich badań wynika, że tam, gdzie opiekunowie biorą udział w terapii z nastolatkiem, a jest to część tak zwanej terapii dialektyczno-behawioralnej, liczba zgłoszeń na szpitalne oddziały ratunkowe spadła o 70 procent, a liczba dni, jakie nastolatkowie muszą spędzać w szpitalu, zmniejszyła się aż o 90 procent.

- U nas dopiero zaczynamy i dopiero pierwsze pojedyncze oddziały w Polsce próbują wdrażać terapię dialektyczno-behawioralną. Pojedyncze oddziały próbują wdrażać program "family connection" - przekazuje Magdalena Tylko, psychoterapeutka z Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej. Jeden z nich - akurat dla dorosłych - mieści się w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.

Po prostu nie żyjemy na samotnej wyspie. Żyjemy wśród ludzi i ci ludzie muszą nam pomóc wyjść z naszych kryzysów. - Mamy ku temu metody. Umiejętności, które ta terapia daje, są metodami, które my sami osobiście rekomendujemy i w nie wierzymy - komentuje Katarzyna Fąk, psycholożka kliniczna z Bielańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS