Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"
Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"
Michalina Czepita/Fakty po Południu TVN24
Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"Michalina Czepita/Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Strażacy cały czas pracują na miejscu pożaru w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. - Nadal nasze działania trwają i dalej jest niebezpiecznie, bo mamy w środku zadymienie i temperaturę - poinformował mł. bryg. mgr inż. Artur Laudy z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Na miejscu pojawili się też przedsiębiorcy, którzy przyszli sprawdzić, co z wielkiej hali zostało. - W tamtych boksach została moja część serca - stwierdził pan Krzysztof, który w hali przy Marywilskiej przez 15 lat miał stoisko z butami. - Tu była rodzina, tu ludzie są zżyci. Tu każdy miał swoich klientów, historię - dodał mężczyzna.

W kompleksie handlowym łącznie było ponad 1400 sklepów i punktów usługowych. Większość to małe rodzinne firmy. - Miałam pięć sklepów i wszystko straciłam - wyznała pani Alina, przedsiębiorca.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pożar centrum handlowego na Białołęce. Tak wyglądał w momencie kulminacyjnym

Wszystkie boksy i stoiska doszczętnie spłonęły. Towar też został całkowicie zniszczony. - Moje straty wynoszą mniej więcej od minimum 400 do 500 tysięcy złotych - wylicza jeden z przedsiębiorców. - Firma budowana od 20 lat poszła z dymem - twierdzi pan Paweł, przedsiębiorca.

Ocalała jedynie budka w pobliżu hali. - Moja budka nie ucierpiała. Ja jestem jedynakiem wśród tej całej rzeszy ludzi, którzy potracili wszystko - powiedziała pani Dorota, przedsiębiorca.

Właściciel obiektu zapewnił, że hala zostanie odbudowana. "To niewyobrażalna tragedia, która dotknęła nie tylko nas, ale przede wszystkim tysiące osób, które straciły swoje miejsca pracy, jedyne źródło utrzymania swoich rodzin, a niejednokrotnie dorobek całego życia. Zapewniamy, że podejmiemy wszelkie możliwe działania, aby przywrócić funkcjonowanie obiektu jak najszybciej" - czytamy.

Pożar centrum handlowego w Warszawie. Relacja reportera TVN24TVN24

Sprawą pożaru zajmuje się policja

Policja apeluje do wszystkich, którzy w pożarze stracili swój dobytek, żeby zgłaszali się do komisariatów i proszą też o kontakt osoby, które mogą coś wiedzieć o samym wybuchu pożaru.

- Przesłuchaliśmy część pracowników ochrony, przesłuchaliśmy niektórych strażaków i przesłuchaliśmy część kupców. Te wszystkie działania będą kontynuowane dalej. Będziemy sukcesywnie te osoby przesłuchiwać po to, aby dowiedzieć się, co tam się wydarzyło. Zabezpieczyliśmy też monitoring, który znajduje się dookoła - informuje podinsp. Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji.

- Tu nie ma czasu na spekulacje. Tu jest czas na spokojne wyjaśnianie tych spraw tak, żebyśmy wiedzieli dokładnie, co się stało - zaznacza Marcin Kierwiński, były minister spraw wewnętrznych i administracji.

Policjanci i biegli będą mogli wejść na teren pogorzeliska dopiero, gdy strażacy całkowicie zakończą swoją pracę i będzie to bezpieczne.

- Musimy poczekać na opinie biegłych, którzy sporządzą dokumentację. Bardzo możliwe, że będą mieli dostęp do zapisów w pamięci centrali systemu pożarowego i będą widzieli, czy wysterowania były właściwe, zgodnie ze scenariuszem pożarowym, i czy obiekt, a właściwie jego urządzenia przeciwpożarowe, zadziałały zgodnie z tym, jak zostały zaprojektowane oraz wykonane - wskazuje mł. bryg. mgr inż. Artur Laudy.

ZOBACZ TEZ: Rozległy teren i liczne roszczenia. "Miasto nigdy nie miało w planach sprzedaży tej działki"

Pożar hali targowej wybuchł w niedzielę około czwartej nad ranem. Po 11 minutach od zgłoszenia na miejsce dotarli pierwsi strażacy i już wtedy znaczna część centrum handlowego była zajęta ogniem. - Ja tu byłem o szóstej rano, bo dostałem telefon, że wszystko płonie. Jak podjechałem, to paliło się wkoło wszystko, a środek jeszcze nie - relacjonuje pan Wacław.

W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło ponad 240 strażaków oraz Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego. W szczytowym momencie wykorzystano niemal 100 wozów strażackich.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rafał Trzaskowski obiecuje kobietom, że on - inaczej niż Karol Nawrocki - podpisze ustawę liberalizującą dostęp do aborcji, jeśli zostanie prezydentem. Karol Nawrocki mówi "nie" nawet powrotowi do tzw. kompromisu aborcyjnego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że nie skręca ani w prawo, ani w lewo, lecz że dla niego "najważniejszy jest środek i najważniejszy jest zdrowy rozsądek".

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Źródło:
Fakty TVN

Już 26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znowu będziemy mogli w świątecznej atmosferze, pełnej radości i solidarności, a często i zabawy - co pokażemy w TVN - pomóc dzieciom chorym na raka i na choroby krwi.

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Źródło:
Fakty TVN

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadal nie wiadomo, co z subwencją dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie PKW pracują nad odpowiedzią dla ministra finansów, który poprosił o interpretację ostatniej uchwały. Już wiadomo, że odpowiedzi będą niejednomyślne.

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Są politycy, są ludzie, którzy wykorzystują podżeganie do nienawiści do zdobywania władzy, a potem utrzymywania jej do podziału Polaków - zauważyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Magdalena Adamowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej. W programie odniosła się m.in. do rocznicy śmierci swojego męża Pawła Adamowicza, jak i niedawnych gróźb wobec szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka oraz prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS