Jak państwo walczy z mafiami śmieciowymi? Policja właśnie zatrzymała 51 członków jednej z nich

Źródło:
Fakty TVN
Policja zatrzymała 51 członków grupy przestępczej, która porzuciła 70 tysięcy ton odpadów
Policja zatrzymała 51 członków grupy przestępczej, która porzuciła 70 tysięcy ton odpadów
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Policja zatrzymała 51 członków grupy przestępczej, która porzuciła 70 tysięcy ton odpadówMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Gdyby niebezpieczne odpady mieli legalnie zutylizować, to byłby to koszt blisko pół miliarda złotych. Zamiast tego beczki i mauzery przewozili na wynajęte posesje w sześciu województwach i zostawiali. Zatrzymano już 51 członków grupy przestępczej, która porzuciła 70 tysięcy ton odpadów. 

Zarzuty postawiono 51 osobom i, jak twierdzi prokuratura, to jeszcze nie koniec. Podejrzani mieli stworzyć zorganizowaną grupę przestępczą, która, nie zważając na środowisko, na zdrowie i życie ludzi, zbijała majątek na sprowadzanych do Polski toksycznych odpadach.

- Dochodziło do zakładania firm na dane osób podstawionych. Te podmioty dzierżawiły kolejne tereny - poinformował Krzysztof Kopania z Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Między innymi w Topoli Królewskiej w Łódzkiem lub na ulicy Augustówka w Warszawie, w starych magazynach czy hangarach, mieli podrzucać mieszkańcom ekologiczne bomby.

Przestępstwo z rozmachem

- Wykonali ponad trzy tysiące transportów odpadów, o łącznej masie około 70 tysięcy ton - przekazał komendant Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji.

Zdaniem prokuratury to było przestępstwo z rozmachem, planowane na długo. Firma matka, kilku podwykonawców od fikcyjnej utylizacji, blisko 170 firm transportowych na wyłączny użytek i tysiące spreparowanych faktur. Podejrzani mieli prać pieniądze na jeszcze nieoszacowaną skalę i okradać Skarb Państwa.

ZOBACZ TEŻ: "Wody czerwone". Reportaż o nielegalnych składowiskach niebezpiecznych substancji. Autorzy o swych ustaleniach

Nielegalne składowisko w Częstochowie, pełne toksycznych odpadów, zaczyna być likwidowane
Nielegalne składowisko w Częstochowie, pełne toksycznych odpadów, zaczyna być likwidowanePaweł Szot/Fakty TVN

- Szacujemy, że mogło dojść do wyłudzenia nawet jednego miliona 600 tysięcy złotych podatku VAT - przekazała starszy aspirant Beata Bińczyk z Izby Administracji Skarbowej w Łodzi.

Koszt utylizacji tego, co zalega teraz w tych ekobombach, biegli oszacowali na minimum pół miliarda złotych. Radom ma takie aż dwie i już się z nimi mierzy.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości obiecywał rozprawić się z mafią śmieciową

- Niestety, na podstawie prawa, które zostało zmienione w poprzedniej kadencji przez Prawo i Sprawiedliwość, obowiązek utylizacji tych odpadów, wywiezienia tych odpadów, spoczywa na mieście - informuje Katarzyna Kalinowska, zastępczyni prezydenta Radomia.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości sześć lat temu, gdy wysypiska zaczęły hurtowo płonąć, obiecywał się z mafią śmieciową rozprawić, ale nie zdziałał nic nawet wtedy, gdy reportaż programu "Czarno na białym" w TVN24 wstrząsnął Polską, bo okazało się, że przestępcy przewożą na nielegalne składowiska skrajnie niebezpieczne tak zwane wody czerwone - odpad z produkcji trotylu, i to z polskiego przedsiębiorstwa państwowego.

OGLĄDAJ W TVN24 GO: Wody Czerwone. Ile znaczą słowa Jacka Sasina?

To jest problem państwowy, bo żaden samorząd sam go nie udźwignie. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska - w raporcie z marca - naliczył takich miejsc ponad 300.

"Łapane były płotki, nie cała szajka"

- Ta wymiana informacji dotycząca dokumentacji chociażby jest dowodem w sprawie, który jest wykorzystywany przez policję - poinformował Maciej Karczyński z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Premier dał Ministerstwu Klimatu i Środowiska kilkadziesiąt godzin na przygotowanie raportu, co i dlaczego w tej materii nie działa. - Procesy sądowe, procesy prokuratorskie trwały absolutnie za długo. Łapane były płotki, nie cała szajka, nie cała mafia śmieciowa, i to trzeba absolutnie poprawić - stwierdziła Anita Sowińska, wiceministra klimatu i środowiska.

Ministerstwo zapewnia, że ma projekt ustawy, który pozwoli stanąć do walki z mafią śmieciową.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Policja

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS