Spór o ambasadora przy NATO. Prezydent czuje się pominięty. Szejna: on jest informowany o wszystkim

Źródło:
Fakty TVN
Kto zostanie ambasadorem RP przy NATO? Rząd wysuwa kandydaturę, prezydent mówi "nie"
Kto zostanie ambasadorem RP przy NATO? Rząd wysuwa kandydaturę, prezydent mówi "nie"
Jacek Tacik/Fakty TVN
Kto zostanie ambasadorem RP przy NATO? Rząd wysuwa kandydaturę, prezydent mówi "nie"Jacek Tacik/Fakty TVN

W sporze o nowego ambasadora przy NATO nie chodzi tylko o kolejne spięcie na linii rząd-prezydent. Rząd chce, a prezydent nie chce się zgodzić, by Jacek Najder zastąpił Tomasza Szatkowskiego. Twierdzi, że rząd złamał procedury. Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych, zapewnia, że prezydent jest informowany o wszystkim.

Prezydent Andrzej Duda broni polskiego ambasadora przy NATO, który został powołany za rządów Zjednoczonej Prawicy, i nie zgadza się na jego odwołanie. - (Tomasz Szatkowski - przyp. red.) nigdy nie powinien zostać ambasadorem i jak najszybciej powinien wrócić do Warszawy - informuje minister spraw wewnętrznych i szef służb Tomasz Siemoniak.

Rząd chce, żeby ambasador Szatkowski wrócił jeszcze przed zaplanowanym na pierwszą połowę lipca szczytem NATO w Waszyngtonie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent przeciwny zmianie ambasadora przy NATO. Siemoniak: dziwię się, bo ma wiedzę od jednej ze służb

- Próba usunięcia go z placówki tuż przed szczytem NATO w istocie tak naprawdę prowadzi do zaburzenia naszych przygotowań do szczytu NATO i można zadać pytanie, czy nie powinna się tym zająć komisja do spraw wpływów rosyjskich - sugeruje prezydent. - Liczymy na otwartość ze strony pana prezydenta. Ważna jest tutaj współpraca. Chciałbym, żebyśmy na szczyt NATO pojechali jak najbardziej zintegrowani - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej.

Jednak to w sprawie ambasadora Tomasza Szatkowskiego może chodzić o wątek rosyjski. Gdy był szefem Fundacji Narodowego Centrum Studiów Strategicznych, w jego otoczeniu byli między innymi Jacek Kotas, nazywany przez media rosyjskim łącznikiem Macierewicza, oraz pułkownik Krzysztof Gaj, znany z antyukraińskich i proputinowskich poglądów.

- Za rządów Macierewicza trafili do Ministerstwa Obrony Narodowej lub w "orbitę", jako osoby doradzające - wskazuje Grzegorz Rzeczkowski, dziennikarz "Newsweeka".

Prezydent Duda o zamiarach rządu co do odwołania przedstawiciela RP przy NATO
Prezydent Duda o zamiarach rządu co do odwołania przedstawiciela RP przy NATOTVN24

"Nad całością czuwał Macierewicz. Wiemy, czym była komisja weryfikacyjna"

Tomasz Szatkowski został wiceszefem MON-u, zaufanym człowiekiem Antoniego Macierewicza, którego związki z agenturą rosyjską badają teraz polskie służby. - Prezydent Duda powiedział o Macierewiczu: stosuje SB-ckie metody. I o takim człowieku rozmawiamy - przypomina Siemoniak.

Szatkowski, starając się o posadę ambasadora przy NATO, nie uzyskał od razu pozytywnej rekomendacji sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, i to jeszcze za czasów, gdy większość w Sejmie miało Prawo i Sprawiedliwość. Prezydent i tak zgodził się na jego kandydaturę, mimo że doskonale zdawał sobie sprawę z jego roli w komisji weryfikacyjnej do spraw Wojskowych Służb Informacyjnych.

ZOBACZ TEŻ: Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

- Nad całością czuwał Macierewicz. Wiemy, czym była komisja weryfikacyjna. Była to komisja do spraw zniszczenia polskiego kontrwywiadu i ujawnieniu jego zasobów, także Rosji - wskazuje Rzeczkowski.

Zajmował wysoką pozycję w wojsku, kiedy ministrem był Macierewicz. Pytania o powiązania pułkownika Gaja
Zajmował wysoką pozycję w wojsku, kiedy ministrem był Macierewicz. Pytania o powiązania pułkownika GajaJakub Sobieniowski/Fakty TVN

"Pan prezydent jest informowany o wszystkim. Inaczej nie da się prowadzić polityki zagranicznej"

Prezydent zapowiedział, że to on przedstawi premierowi kandydata na ambasadora, ale musi wiedzieć, że nie ma do tego prawa. Zgodnie z ustawą o służbie zagranicznej z 2021 roku, którą podpisał, powołuje i odwołuje ambasadorów, ale na wniosek szefa dyplomacji, który został zaakceptowany przez premiera.

- Pan prezydent jest informowany o wszystkim. Inaczej nie da się prowadzić polityki zagranicznej, z tym zastrzeżeniem, że polityka zagraniczna to jest kompetencja polskiego rządu - zapewnia Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych.

Sikorski o sprzeciwie prezydenta Dudy wobec zmiany na stanowisku ambasadora RP przy NATO
Sikorski o sprzeciwie prezydenta Dudy wobec zmiany na stanowisku ambasadora RP przy NATOTVN24

Rząd ma już nowego kandydata na ambasadora przy NATO. To Jacek Najder, który pełnił tę funkcję w latach 2011-2016. Otrzymał pozytywną rekomendację sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Jednak nie da się odwołać ambasadora bez zgody prezydenta, ale można go wezwać do kraju na konsultacje, a w jego miejsce wysłać charge d'affaires, czyli obniżyć rangę ambasady.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański

Pozostałe wiadomości

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego postawił pierwszej prezes SN Małgorzacie Manowskiej zarzuty dyscyplinarne - poświadczenie nieprawdy i działania na szkodę interesu publicznego. W tle sprawy jest spór wewnątrz instytucji. Pojawiają się też pytania, co dalej z ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji

Źródło:
Fakty TVN

Michał Dąbrowski wie, co to walka, bo z własnymi słabościami walczy na co dzień. Kwalifikację na igrzyska paralimpijskie w szermierce zdobył sam, ale żeby pojechać do Paryża, musi wygrać z rakiem. Leczenie jest drogie i nierefundowane, dlatego potrzebuje pomocy.

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Źródło:
Fakty TVN

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Świnoujściu żołnierze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża szkolą cywilów. Uczestnicy podczas wydarzenia mogą zapoznać się z obsługą broni, zasadami przetrwania i pomocy medycznej na froncie walki. Akcja pod nazwą "Trenuj z wojskiem" to kontynuacja otwartego programu szkoleń dla każdego chętnego Polaka od 18. do 65. roku życia.

Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"

Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sobota to ostatni dzień Koszalińskiego Festiwalu "Młodzi i Film" i tym samym tego dnia poznamy zwycięzców tegorocznej edycji. Prowadzący galę zamknięcia jako jedni z nielicznych znają już laureatów. Ich nazwisk nie mogą zdradzać, ale Agnieszka Matan i Szymon Majewski podzielili się wrażeniami z festiwalu.

Festiwal "Młodzi i Film" w Koszalinie dobiega końca. Galę zamknięcia poprowadzą Agnieszka Matan i Szymon Majewski

Festiwal "Młodzi i Film" w Koszalinie dobiega końca. Galę zamknięcia poprowadzą Agnieszka Matan i Szymon Majewski

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam wrażenie, że ta drużyna zaczęła się tworzyć od początku i dzisiejszy mecz po części był tego dowodem - powiedział Radosław Majdan w "Faktach po Faktach", komentując niedzielny mecz Polska-Holandia. - Widzę zmianę. Zapaliło się światełko w tunelu - ocenił. - Najbardziej satysfakcjonujące jest to, że po raz pierwszy od Euro 2016 o reprezentacji Polski nie mówi się w tonacji ironicznej - stwierdził dziennikarz Mirosław Żukowski.

"Zapaliło się światełko w tunelu"

"Zapaliło się światełko w tunelu"

Źródło:
TVN24

Do PSL-u poszło w sumie 33 tysiące maili z prośbą o łaskawe spotkanie z tęczowymi rodzinami. To jest polityków psi obowiązek, żeby zapewnić im bezpieczeństwo. 33 tysiące maili, okrągłe zero odpowiedzi - powiedział w "Faktach po "Faktach" w TVN24 Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. W ocenie Mirosławy Makuchowskiej z Kampanii Przeciw Homofobii, odpowiedzialnym za sytuację par homoseksualnych w Polsce jest premier Donald Tusk.

"33 tysiące maili na skrzynki PSL-u. Okrągłe zero odpowiedzi"

"33 tysiące maili na skrzynki PSL-u. Okrągłe zero odpowiedzi"

Źródło:
TVN24

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po eurowyborach rozkład sił w parlamencie w Brukseli przesunął się w prawo, nadal jednak przewaga decyzyjna pozostała w rękach umiarkowanego centrum. Nie wiadomo jednak, czy ugrupowania skrajne, które dostały więcej mandatów, będą potrafiły się zjednoczyć i tej siły użyć. To może zależeć od wyniku wyborów we Francji czy od zdolności koalicyjnych AfD. Zdaniem Pata Coxa, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, z którym rozmawiał Michał Sznajder, przed Unią Europejską wyboista droga i trudniejszy okres w budowaniu konsensusu.

Były szef Parlamentu Europejskiego po wyborach: nie ma absolutnie miejsca na jakiekolwiek osiadanie na laurach

Były szef Parlamentu Europejskiego po wyborach: nie ma absolutnie miejsca na jakiekolwiek osiadanie na laurach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS