Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"
Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

W Świnoujściu żołnierze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża szkolą cywilów. Uczestnicy podczas wydarzenia mogą zapoznać się z obsługą broni, zasadami przetrwania i pomocy medycznej na froncie walki. Akcja pod nazwą "Trenuj z wojskiem" to kontynuacja otwartego programu szkoleń dla każdego chętnego Polaka od 18. do 65. roku życia.

W Świnoujściu trwa akcja "Trenuj z wojskiem". Dla cywilów to nie lada gratka, a dla wojskowych - chleb powszedni. - Instruktorzy ze wszystkich jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża pokazują, czym na co dzień zajmują się żołnierze - informuje kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Na treningu wojskowym żołnierze między innymi pokazują i uczą, jak zachować się w kryzysie obrony cywilnej. - Jak być bezpiecznym, jak czuć się bezpiecznie, jak wykorzystać zdobytą tutaj wiedzę w życiu codziennym - mówi Grzegorz Lewandowski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Gortat Team kontra żołnierze NATO. A przed halą pokaz sprzętu

Uczestnicy mogą zapoznać się z podstawami obsługi broni, zasadami przetrwania, walki w bliskim kontakcie i z ABC pomocy medycznej. - Jako że jesteśmy w marynarce, to nie mogło zabraknąć elementów ratownictwa morskiego. Zbliża się okres wakacyjny, gdzie ludzie będą spędzać więcej czasu nad wodą, także chcemy pokazać, jak prawidłowo ubrać pas ratunkowy, jak przebywać w tratwie ratunkowej, jak rzucić koło, jak podejść do rozbitka - przekazuje kmdr ppor. Lewandowski.

To jednak nie wszystko, co przygotowano. - Uczestnicy na wstępie, po udzieleniu instruktażu BHP, przechodzą przez 3 punkty nauczania. Pierwszym jest udział w załadunku pojazdu techniki niepływającej, następnie sztormowaniu tego pojazdu, czyli zabezpieczeniu takiego pojazdu przed ewentualną zmianą położenia na fali - informuje kpt. mar. Wojciech Zieliński, dowódca ORP Kraków.

Potem załadunek amunicji i zapoznanie się z rodzajami min. - Osoba, która tu przychodzi, tak naprawdę dostaje kompleksowy pakiet informacji i czynnie uczestniczy w działaniach, tak jak każdy żołnierz zgodnie z alarmem - podkreśla Zieliński.

Wszystkie czołgi M1A1 Abrams, jakie wojsko ma, pokazano na defiladzie. Przed nimi zmodernizowane Leopardy 2PL
Wszystkie czołgi M1A1 Abrams, jakie wojsko ma, pokazano na defiladzie. Przed nimi zmodernizowane Leopardy 2PLTVN24

Kto może wziąć udział w treningu?

Dla większości uczestników to atrakcja i urozmaicenie weekendu. - Dynamicznie, naprawdę wow - komentuje pani Marta. Są też jednak tacy, którzy do treningu podchodzą na poważnie i liczą przede wszystkim na zdobycie nowych umiejętności. - Ta sytuacja zza granicy, co tam się dzieje, to też takie szkolenie bardzo się przydaje - uważa pan Grzegorz.

ZOBACZ TEŻ: Gwiazdor zespołu BTS kończy służbę wojskową mocnym akcentem

Kiedy zawiedzie popularny GPS w telefonie, po szkoleniu z wojskiem kompas nie będzie nam straszny. Techniki przetrwania w trudnych warunkach pani Mia zdała celująco. - Bardzo mi się podoba, bardzo fajnie tutaj jest - przyznaje kobieta. - Nie spodziewałam się, że tak to wygląda na żywo - dodaje pani Agnieszka.

To już piąta edycja programu. Wziąć w nim udział może każdy obywatel Polski od 18. do 65. roku życia. Organizatorem cyklu zajęć jest Ministerstwo Obrony Narodowej. - Każdy w momencie, kiedy już zakłada rękawice, hełm, zgodnie z alarmem, to wstępuje w niego taki trochę duch bojowy i z dużą chęcią przystępuje do realizacji zadań - ocenia Wojciech Zieliński. - Być może wśród osób, które pojawią się na terenie Portu Wojennego, znajdzie się ktoś, kto będzie chciał w nasze szeregi wstąpić, do czego oczywiście zachęcamy - dodaje kpt. mar. Łukasz Koziarski z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Akcja "Trenuj z wojskiem" w każdą sobotę do połowy lipca w wybranych jednostkach na terenie całego kraju.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W kampanii wyborczej liczy się to, kto wspiera kandydata. Karol Nawrocki jest popierany przez PiS - to słychać. Natomiast w internecie widać, kto jeszcze stoi za nim murem. To między innymi zawodnik freak fightów "Wielki Bu", który swego czasu został skazany za porwanie, siedział za to w więzieniu, a teraz mieszka w Dubaju.

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Źródło:
Fakty TVN

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli pan Karol Nawrocki chce pojechać na tereny powodziowe, to składałem mu taką propozycję publicznie i złożę jeszcze raz. Pojedźmy razem na zaporę w Stroniu Śląskim - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw usuwania skutków powodzi.

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

Źródło:
TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS