Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"
Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

W Świnoujściu żołnierze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża szkolą cywilów. Uczestnicy podczas wydarzenia mogą zapoznać się z obsługą broni, zasadami przetrwania i pomocy medycznej na froncie walki. Akcja pod nazwą "Trenuj z wojskiem" to kontynuacja otwartego programu szkoleń dla każdego chętnego Polaka od 18. do 65. roku życia.

W Świnoujściu trwa akcja "Trenuj z wojskiem". Dla cywilów to nie lada gratka, a dla wojskowych - chleb powszedni. - Instruktorzy ze wszystkich jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża pokazują, czym na co dzień zajmują się żołnierze - informuje kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Na treningu wojskowym żołnierze między innymi pokazują i uczą, jak zachować się w kryzysie obrony cywilnej. - Jak być bezpiecznym, jak czuć się bezpiecznie, jak wykorzystać zdobytą tutaj wiedzę w życiu codziennym - mówi Grzegorz Lewandowski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Gortat Team kontra żołnierze NATO. A przed halą pokaz sprzętu

Uczestnicy mogą zapoznać się z podstawami obsługi broni, zasadami przetrwania, walki w bliskim kontakcie i z ABC pomocy medycznej. - Jako że jesteśmy w marynarce, to nie mogło zabraknąć elementów ratownictwa morskiego. Zbliża się okres wakacyjny, gdzie ludzie będą spędzać więcej czasu nad wodą, także chcemy pokazać, jak prawidłowo ubrać pas ratunkowy, jak przebywać w tratwie ratunkowej, jak rzucić koło, jak podejść do rozbitka - przekazuje kmdr ppor. Lewandowski.

To jednak nie wszystko, co przygotowano. - Uczestnicy na wstępie, po udzieleniu instruktażu BHP, przechodzą przez 3 punkty nauczania. Pierwszym jest udział w załadunku pojazdu techniki niepływającej, następnie sztormowaniu tego pojazdu, czyli zabezpieczeniu takiego pojazdu przed ewentualną zmianą położenia na fali - informuje kpt. mar. Wojciech Zieliński, dowódca ORP Kraków.

Potem załadunek amunicji i zapoznanie się z rodzajami min. - Osoba, która tu przychodzi, tak naprawdę dostaje kompleksowy pakiet informacji i czynnie uczestniczy w działaniach, tak jak każdy żołnierz zgodnie z alarmem - podkreśla Zieliński.

Wszystkie czołgi M1A1 Abrams, jakie wojsko ma, pokazano na defiladzie. Przed nimi zmodernizowane Leopardy 2PL
Wszystkie czołgi M1A1 Abrams, jakie wojsko ma, pokazano na defiladzie. Przed nimi zmodernizowane Leopardy 2PLTVN24

Kto może wziąć udział w treningu?

Dla większości uczestników to atrakcja i urozmaicenie weekendu. - Dynamicznie, naprawdę wow - komentuje pani Marta. Są też jednak tacy, którzy do treningu podchodzą na poważnie i liczą przede wszystkim na zdobycie nowych umiejętności. - Ta sytuacja zza granicy, co tam się dzieje, to też takie szkolenie bardzo się przydaje - uważa pan Grzegorz.

ZOBACZ TEŻ: Gwiazdor zespołu BTS kończy służbę wojskową mocnym akcentem

Kiedy zawiedzie popularny GPS w telefonie, po szkoleniu z wojskiem kompas nie będzie nam straszny. Techniki przetrwania w trudnych warunkach pani Mia zdała celująco. - Bardzo mi się podoba, bardzo fajnie tutaj jest - przyznaje kobieta. - Nie spodziewałam się, że tak to wygląda na żywo - dodaje pani Agnieszka.

To już piąta edycja programu. Wziąć w nim udział może każdy obywatel Polski od 18. do 65. roku życia. Organizatorem cyklu zajęć jest Ministerstwo Obrony Narodowej. - Każdy w momencie, kiedy już zakłada rękawice, hełm, zgodnie z alarmem, to wstępuje w niego taki trochę duch bojowy i z dużą chęcią przystępuje do realizacji zadań - ocenia Wojciech Zieliński. - Być może wśród osób, które pojawią się na terenie Portu Wojennego, znajdzie się ktoś, kto będzie chciał w nasze szeregi wstąpić, do czego oczywiście zachęcamy - dodaje kpt. mar. Łukasz Koziarski z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Akcja "Trenuj z wojskiem" w każdą sobotę do połowy lipca w wybranych jednostkach na terenie całego kraju.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Utrata większości w sejmiku na Podlasiu skończyła się dla Prawa i Sprawiedliwości odejściem z partii byłego ministra Krzysztofa Jurgiela. W Małopolsce PiS wciąż ma większość, ale nic z tego nie wynika, bo nie jest w stanie wybrać marszałka. Głosowania przegrywa samo ze sobą.

Problemy PiS w Małopolsce. "Jarosław Kaczyński stracił panowanie nad własną partią"

Problemy PiS w Małopolsce. "Jarosław Kaczyński stracił panowanie nad własną partią"

Źródło:
Fakty TVN

Wstrząsająca historia lekarza z Gorzowa Wielkopolskiego. Wrócił do pracy w szpitalu po tym, jak wyszedł z aresztu. Po dwóch miesiącach za kratami okazało się, że areszt dla niego nie był zasadny. Dwa tysiące lekarzy z całej Polski napisało list, w którym podkreślają, że zasadny nie jest też zarzut zabójstwa. Doktor Kadukha odłączył terminalnie chorego pacjenta od aparatury podtrzymującej życie. Do prokuratury doniósł na niego kolega z tego samego szpitala.

Usłyszał zarzut zabójstwa, w areszcie spędził dwa miesiące. Lekarz z Gorzowa wrócił do pracy

Usłyszał zarzut zabójstwa, w areszcie spędził dwa miesiące. Lekarz z Gorzowa wrócił do pracy

Źródło:
Fakty TVN

Blizny chowane pod długimi rękawami to ciche wołanie o pomoc. Dlatego właśnie wszystkich dookoła powinny postawić na równe nogi. Pani Agnieszka najgorsze ma już za sobą i teraz apeluje do innych: nie bądźcie obojętni. Apel jest jak najbardziej aktualny, bo okalecza się co szósty uczeń. Żeby im pomóc, wystarczy ich dostrzec.

Autoagresja wśród dzieci i młodzieży. "Nawet dokumentów tak często nie nosiłam jak żyletki"

Autoagresja wśród dzieci i młodzieży. "Nawet dokumentów tak często nie nosiłam jak żyletki"

Źródło:
Fakty TVN

10 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Liczba uchodźców rośnie: rok temu szacowano ją na 110 milionów osób, w tym roku szacuje się ją nawet na 120 milionów. Głównymi przyczynami są kryzys w Strefie Gazy oraz kolejne ucieczki w związku z przesuwającym się frontem w Ukrainie. Według prognoz Banku Światowego, do 2050 roku liczba uchodźców może wzrosnąć do 216 milionów osób. 

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były dotacje, jest wezwanie do zwrotu pieniędzy. Ponad dwa miliony złotych muszą oddać niektóre organizacje, którym środki przyznał Narodowy Instytut Wolności. Nadzorował go ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Audyt wykazał wiele nieprawidłowości. Dotacje często trafiały do organizacji powiązanych z politykami PiS-u. Zwolnionych zostało 700 ekspertów Instytutu, nominowanych przez Piotra Glińskiego.

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Kaczyński rozpoczyna wojnę o to, kogo mianuje na kandydata na prezydenta w PiS. To jest ostatnia waluta, którą ma dzisiaj w polityce Jarosław Kaczyński. Nikt z nas nie kwestionuje tego, że to będzie poważny kandydat bądź kandydatka - mówił w "Faktach po Faktach" Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). - Nie dziwię się, że wszyscy (politycy Suwerennej Polski - red.) zaczynają uciekać z tego tonącego, pirackiego okrętu. Prezes Kaczyński będzie przytulał niektórych - powiedziała Monika Wielichowska (KO).

"Ostatnia waluta Kaczyńskiego"

"Ostatnia waluta Kaczyńskiego"

Źródło:
TVN24

- Dostaliśmy dowody w związku z Funduszem Sprawiedliwości z Ministerstwa Sprawiedliwości. Tam jest to wszystko wyszczególnione. Musimy to wszystko przeanalizować, każdy z członków PKW - mówił Ryszard Kalisz w "Faktach po Faktach". - Jeżeli informację przesyła minister sprawiedliwości, trudno tych dowodów nie traktować poważnie - dodał członek Państwowej Komisji Wyborczej.

Kalisz: PKW dostała dowody w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Musimy to przeanalizować

Kalisz: PKW dostała dowody w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Musimy to przeanalizować

Źródło:
TVN24

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie bronił polityków Suwerennej Polski jeszcze przez chwilę. Wyssie, co uzna za wartościowe. Na końcu w oślej ławce będzie chciał zostawić Ziobrę, Romanowskiego, Wosia - stwierdził w "Faktach po Faktach" senator KO Krzysztof Kwiatkowski. - Z Suwerennej Polski mało co zostanie, prawdopodobnie nic - ocenił Ryszard Petru z Polski 2050.

Kaczyński "wyssie z Suwerennej Polski to, co uzna za wartościowe"

Kaczyński "wyssie z Suwerennej Polski to, co uzna za wartościowe"

Źródło:
TVN24

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Planowali porwać kanclerza i zaatakować parlament. Planowali po prostu obalić niemieckie władze. Za to przed sądem odpowiadają członkowie ekstremistycznego prawicowego ugrupowania Reichsbürger - Obywatele Rzeszy. Zarzuca im się próbę przeprowadzenia zamachu stanu i działalność terrorystyczną. Proces może potrwać długo, ale wpisuje się w nowy polityczny krajobraz Europy, w którym skrajne siły są coraz groźniejsze i coraz skuteczniejsze w osiąganiu swoich celów.

Proces Obywateli Rzeszy, akcja na rzecz delegalizacji  AfD i dziennikarskie śledztwo w sprawie młodzieżówki Braci Włochów

Proces Obywateli Rzeszy, akcja na rzecz delegalizacji AfD i dziennikarskie śledztwo w sprawie młodzieżówki Braci Włochów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS