Rząd zabrał ochronie zdrowia 13 miliardów złotych. "Na zdrowiu rządzący chcą oszczędzać"

24.01.2023 | Rząd zabrał ochronie zdrowia 13 miliardów złotych. "Na zdrowiu rządzący chcą oszczędzać"
24.01.2023 | Rząd zabrał ochronie zdrowia 13 miliardów złotych. "Na zdrowiu rządzący chcą oszczędzać"
Marek Nowicki | Fakty TVN
24.01.2023 | Rząd zabrał ochronie zdrowia 13 miliardów złotych. "Na zdrowiu rządzący chcą oszczędzać"Marek Nowicki | Fakty TVN

Rok dopiero się zaczął a Ministerstwo Zdrowia przestało finansować usługi, które finansowało od dekad. Narodowy Fundusz Zdrowia, który przejął te obowiązki, dodatkowych środków nie uzyskał. To oznacza, że PiS zabrało 13 miliardów złotych z ochrony zdrowia. Tymczasem szpitale w Tarnowie i Koszalinie nie mogą wypłacić podwyżek swoim pielęgniarkom.

Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego im. świętego Łukasza w Tarnowie chce zlikwidować stanowisko starszego asystenta pielęgniarstwa i położnictwa. Dzięki księgowemu zabiegowi pielęgniarki na tych stanowiskach nie dostaną podwyżek. Chodzi o 140 osób.

- Wiem, że panie pielęgniarki będą wnosiły pozwy do sądu pracy, jeżeli dostaną te aneksy. Na aneksach mają zaznaczać, że nie wyrażają na to zgody - informuje Bożena Grodny-Wilk, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Tarnowie.

Dyrekcja tłumaczy, że musiałaby wydać na pensje dodatkowo od 5 do 10 milionów złotych, a tych pieniędzy nie ma.

Stanowiłoby to stratę szpitala w bilansie rocznym i oznaczałoby to utratę płynności finansowej - wyjaśnia Damian Mika, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.

Podobnie jest w innych placówkach. W Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie też brakuje pieniędzy na wynagrodzenia.

"Szpital nie otrzymał wystarczającej ilości środków, które pozwoliłyby na bieżąco zrealizować wypłaty ustawowych podwyżek w pełnym wymiarze. Ponadto Ministerstwo Zdrowia nie uwzględniło grupy pozostałych pracowników Szpitala, która liczy około 1100 osób. W budżecie Szpitala brakuje miesięcznie ok. 2,5 miliona złotych na realizację podwyżek" - czytamy w oświadczeniu szpitala przysłanym do redakcji "Faktów" TVN.

13 miliardów złotych zabrane

Rządzący miesiąc temu, tuż przed świętami, zmniejszyli środki na ochronę zdrowia o ponad 13 miliardów złotych. Pomogła księgowość - przesunęli finansowanie części procedur medycznych z Ministerstwa Zdrowia do Narodowego Funduszu Zdrowia, nie dając mu na to dodatkowych pieniędzy.

- Od kilkudziesięciu lat (...) ratownictwo medyczne było finansowane z budżetu, leki dla osób powyżej 75. roku życia - wskazuje Andrzej Sośnierz z Koła Poselskiego Polskie Sprawy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Finansowane z budżetu były także przeszczepy, zakup szczepionek i wiele innych.

- Sprawiono, że pieniędzy na ochronę zdrowia ma być po prostu mniej. Dla nas to był jasny sygnał: zdrowie nie jest priorytetem rządzących, na zdrowiu rządzący chcą oszczędzać - mówi Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

To nie jest przejęzyczenie. W tym roku środki na ochronę zdrowia będą pomniejszone o kwotę, którą PiS zabrało z Ministerstwa Zdrowia. Inflacja zaś zje dodatkowe zyski ze składki zdrowotnej i oszczędności z zeszłego roku.

- Inflacja 20-procentowa oznacza, że mamy 20 procent pieniędzy mniej i mniej one znaczą - podkreśla Sośnierz.

Perspektywy rozwiązania problemów płacowych w szpitalach w Tarnowie, Koszalinie i wielu innych placówkach w całym kraju nie są dobre.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS