Rząd zabrał ochronie zdrowia 13 miliardów złotych. "Na zdrowiu rządzący chcą oszczędzać"

24.01.2023 | Rząd zabrał ochronie zdrowia 13 miliardów złotych. "Na zdrowiu rządzący chcą oszczędzać"
24.01.2023 | Rząd zabrał ochronie zdrowia 13 miliardów złotych. "Na zdrowiu rządzący chcą oszczędzać"
Marek Nowicki | Fakty TVN
24.01.2023 | Rząd zabrał ochronie zdrowia 13 miliardów złotych. "Na zdrowiu rządzący chcą oszczędzać"Marek Nowicki | Fakty TVN

Rok dopiero się zaczął a Ministerstwo Zdrowia przestało finansować usługi, które finansowało od dekad. Narodowy Fundusz Zdrowia, który przejął te obowiązki, dodatkowych środków nie uzyskał. To oznacza, że PiS zabrało 13 miliardów złotych z ochrony zdrowia. Tymczasem szpitale w Tarnowie i Koszalinie nie mogą wypłacić podwyżek swoim pielęgniarkom.

Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego im. świętego Łukasza w Tarnowie chce zlikwidować stanowisko starszego asystenta pielęgniarstwa i położnictwa. Dzięki księgowemu zabiegowi pielęgniarki na tych stanowiskach nie dostaną podwyżek. Chodzi o 140 osób.

- Wiem, że panie pielęgniarki będą wnosiły pozwy do sądu pracy, jeżeli dostaną te aneksy. Na aneksach mają zaznaczać, że nie wyrażają na to zgody - informuje Bożena Grodny-Wilk, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Tarnowie.

Dyrekcja tłumaczy, że musiałaby wydać na pensje dodatkowo od 5 do 10 milionów złotych, a tych pieniędzy nie ma.

Stanowiłoby to stratę szpitala w bilansie rocznym i oznaczałoby to utratę płynności finansowej - wyjaśnia Damian Mika, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.

Podobnie jest w innych placówkach. W Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie też brakuje pieniędzy na wynagrodzenia.

"Szpital nie otrzymał wystarczającej ilości środków, które pozwoliłyby na bieżąco zrealizować wypłaty ustawowych podwyżek w pełnym wymiarze. Ponadto Ministerstwo Zdrowia nie uwzględniło grupy pozostałych pracowników Szpitala, która liczy około 1100 osób. W budżecie Szpitala brakuje miesięcznie ok. 2,5 miliona złotych na realizację podwyżek" - czytamy w oświadczeniu szpitala przysłanym do redakcji "Faktów" TVN.

13 miliardów złotych zabrane

Rządzący miesiąc temu, tuż przed świętami, zmniejszyli środki na ochronę zdrowia o ponad 13 miliardów złotych. Pomogła księgowość - przesunęli finansowanie części procedur medycznych z Ministerstwa Zdrowia do Narodowego Funduszu Zdrowia, nie dając mu na to dodatkowych pieniędzy.

- Od kilkudziesięciu lat (...) ratownictwo medyczne było finansowane z budżetu, leki dla osób powyżej 75. roku życia - wskazuje Andrzej Sośnierz z Koła Poselskiego Polskie Sprawy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Finansowane z budżetu były także przeszczepy, zakup szczepionek i wiele innych.

- Sprawiono, że pieniędzy na ochronę zdrowia ma być po prostu mniej. Dla nas to był jasny sygnał: zdrowie nie jest priorytetem rządzących, na zdrowiu rządzący chcą oszczędzać - mówi Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

To nie jest przejęzyczenie. W tym roku środki na ochronę zdrowia będą pomniejszone o kwotę, którą PiS zabrało z Ministerstwa Zdrowia. Inflacja zaś zje dodatkowe zyski ze składki zdrowotnej i oszczędności z zeszłego roku.

- Inflacja 20-procentowa oznacza, że mamy 20 procent pieniędzy mniej i mniej one znaczą - podkreśla Sośnierz.

Perspektywy rozwiązania problemów płacowych w szpitalach w Tarnowie, Koszalinie i wielu innych placówkach w całym kraju nie są dobre.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Jarosław Kaczyński twierdzi, że "opcja europejska" chce "zniszczyć religię" i "zrobić z ludzi zwierzęta". Przekonuje wyborców, że wolność na Zachodzie się cofa. Donaldowi Tuskowi te słowa kojarzą się z Putinem. Dlaczego w kampanii pojawia się temat religii? Bo prezydent Warszawy zdecydował, że urzędy miejskie, jako neutralne światopoglądowo, nie powinny eksponować religijnych symboli.

Temat religii wkroczył do eurokampanii. Zarządzenie Trzaskowskiego podzieliło polityków koalicji

Temat religii wkroczył do eurokampanii. Zarządzenie Trzaskowskiego podzieliło polityków koalicji

Źródło:
Fakty TVN

17 maja nie było góralskich bryczek na drodze do Morskiego Oka, ale nie dlatego, że ich już nie będzie, a dlatego, że o losie przeciążonych wciąż koni fiakrzy rozmawiali z ministrą środowiska. Jaki jest efekt? Koni nie zastąpią meleksy, ale będzie im trochę lżej.

Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"

Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS