"Bardzo duże braki kadrowe" w polskich szpitalach. Placówki zamykają niektóre oddziały

02.09.2022 | "Bardzo duże braki kadrowe" w Polskich szpitalach. Palcówki zamykają niektóre oddziały
02.09.2022 | "Bardzo duże braki kadrowe" w Polskich szpitalach. Palcówki zamykają niektóre oddziały
Marek Nowicki | Fakty TVN
02.09.2022 | "Bardzo duże braki kadrowe" w Polskich szpitalach. Palcówki zamykają niektóre oddziałyMarek Nowicki | Fakty TVN

W Polsce dramatycznie brakuje lekarzy. W szpitalach, nawet tych w dużych miastach, sytuacja jest na tyle poważna, że trzeba zamykać całe oddziały. Na prowincji jest jeszcze gorzej.

W Rozmierzy koło Strzelec Opolskich po pani doktor Marii Świerkot-Baluch, która zmarła w sierpniu, pozostał pusty gabinet lekarza rodzinnego i 1200 pacjentów, którymi nie ma się teraz kto zająć. Brakuje następcy.

Lekarzy brakuje nie tylko na wsiach, ale też w najlepszych instytutach. W Centrum Zdrowia Matki Polki przez ostatni tydzień nie funkcjonował oddział chirurgii dziecięcej. - Pacjenci, którzy byli na oddziale, byli przeniesieni do innych klinik, natomiast kolejnych musieliśmy po prostu odsyłać. Wstrzymaliśmy przyjęcia planowe - opowiada Adam Czerwiński z Instytutu "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi.

W Centrum Zdrowia Matki Polki brakuje nie tylko chirurgów dziecięcych, ale także kardiologów, pediatrów i neonatologów. Rzecznik placówki przyznaje, że mógłby zatrudnić wszystkich lekarzy, którzy by się zgłosili.

Neonatologów i chirurgów dziecięcych brakuje też w pobliskim Bełchatowie. Tam zamknięty został oddział neonatologiczny. Od października stanie chirurgia dziecięca. Na Podlasiu w Łapach właśnie został zamknięty oddział pediatryczny, a w Iławie w województwie warmińsko-mazurskim oddział ginekologiczno-położniczy. Na zachodnim pomorzu w Goleniowie - oddział wewnętrzny.

- Od wielu miesięcy zgłaszamy ministrowi zdrowia, że są bardzo duże braki kadrowe na rynku pracy. Zarówno jeśli chodzi o pielęgniarską, jak i kadrę lekarską. Rozmawiałam z konsultantem wojewódzkimi i z konsultantem krajowym w dziedzinie chorób wewnętrznych. Oni stwierdzili, że braki kadrowe są tak duże, że nie są w stanie pomóc na chwilę obecną - opowiada Katarzyna Kęcka, prezeska zarządu szpitalnego Centrum Medycznego w Goleniowie.

Paraliż systemu

System ochrony zdrowia doznaje stopniowego paraliżu z powodu braku personelu. Inwestycje w sprzęt i budynki na nic się zdają, bo nie ma kto ich obsługiwać. W Poznaniu miał właśnie ruszyć pierwszy w Wielkopolsce Szpitalny Oddział Ratunkowy dla dzieci, ale nie rusza i jeszcze długo nie ruszy. - Nie jesteśmy w stanie tego SOR-u uruchomić, chociaż mamy zaplecze, mamy sprzęt, mamy łóżka, mamy pomieszczenia, są napisane procedury. Bylibyśmy w stanie nasza izbę przyjęć zastąpić już Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. Brakuje lekarz - przyznaje Urszula Łaszyńska ze Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.

Zły system kształcenia, bałagan w specjalizacjach, złe warunki pracy, niesprawiedliwe wynagradzanie spowodowały, że jest źle - a będzie jeszcze gorzej. Zamknięcie grozi kolejnemu oddziałowi neonatologii - również w Poznaniu. - Ludzie będą odchodzić w momencie, kiedy nie będzie godnych warunków pracy i nie będziemy opłacać na przykład godnie rezydentów - przekonuje Monika Sierzputowska-Pieczara, neonatolożka, członkini Związku Zawodowego Lekarzy Neonatologów.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali, i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS