Polacy sami wypisywaliby sobie L4? Takie rozwiązania funkcjonują w Europie

29.12.2022 | Polacy sami wypisywaliby sobie L4? Takie rozwiązania funkcjonują w Europie
29.12.2022 | Polacy sami wypisywaliby sobie L4? Takie rozwiązania funkcjonują w Europie
Marek Nowicki | Fakty TVN
29.12.2022 | Polacy sami wypisywaliby sobie L4? Takie rozwiązania funkcjonują w EuropieMarek Nowicki | Fakty TVN

W Polsce lawinowo przybywa osób chorujących na zakażenia wirusowe dróg oddechowych. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej ma pomysł, jak odciążyć przychodnie. Wielu pacjentów przychodzi tylko po zwolnienie lekarskie, zatem mogliby je wypisywać sobie sami.

Drzwi w POZ-ach prawie się nie zamykają. Tysiące osób szturmują przychodnie i gabinety.

- Mamy w tej chwili ogrom, ogrom pacjentów z objawami gorączki i grypy - informuje Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz specjalista medycyny rodzinnej i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Do placówek zgłaszają się też rodzice z chorymi na grypę lub RSV dziećmi.

- Dzwoniliśmy rano i ważne jest, żeby jak najwcześniej zadzwonić - radzi jedna z pacjentek. - Nie łatwo się dostać, jest bardzo dużo pacjentów - mówi kolejna mama.

Lekarze rodzinni mają ręce pełne roboty. Przyjmowanie zgłoszeń przez internet, teleporady oraz rozpisywanie zakażonych na godziny i minuty nie wystarcza.

- Radzimy sobie w ten sposób, że zostajemy dłużej w pracy - mówi Beata Jakubowska, lekarz specjalista medycyny rodzinnej.

Co można jeszcze zrobić? Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski zaproponował coś, co miałoby funkcjonować nie tylko w czasie epidemii i odciążyłoby lekarzy od wypisywania zwolnień z pracy. Wypełnianie druków dla ZUS-u zabiera bowiem czas.

- To działa na przykład w niektórych krajach zachodniej Europy, gdzie trzydniowe lub czterodniowe zwolnienia pracownik może zgłosić pracodawcy raz w roku, i wtedy nie musi widzieć lekarza. To odciążyłoby poradnie - wyjaśnił Łukasz Jankowski.

Kolejne pomysły lekarzy

Lekarze rodzinni są jak najbardziej za. - Jesteśmy na tyle dojrzałym społeczeństwem, że pacjenci sami mogliby decydować o krótkich zwolnieniach lekarskich - uważa Dominik Hernik, lekarz specjalista medycyny rodzinnej.

- Jak najbardziej uważam, że jest to dobry pomysł, gdy odciąża nas, lekarzy rodzinnych - ocenia Beata Jakubowska, lekarz specjalista medycyny rodzinnej.

W czasie przesileń takich jak epidemie, kiedy tłumy pojawiają się w przychodniach i szpitalach, nawet najbardziej sprawny system ochrony zdrowia może stać się niewydolny.

Wszystkie pomysły odciążające lekarzy zasługują na rozważenie. Wkrótce lekarze nie będą musieli wypisywać recept na szczepionki przeciwko grypie. Wystarczą e-skierowania, tak jak przy COVID-19.

- Wystarczy skierowanie istniejące w systemie, więc pacjent może iść bezpośrednio do apteki, która wykonuje szczepienia, i mieć to szczepienie wykonane - wyjaśnia prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Już teraz lekarze nie muszą osobiście przedłużać pacjentom recept - wyręczają ich w tym pielęgniarki.

- Kolejna rzeczą, która ułatwiłaby dostęp do lekarzy, jest odwoływanie wizyt, na które nie zamierzamy przyjść, bo to jest kolejna plaga - wskazuje Dominik Hernik, lekarz specjalista medycyny rodzinnej.

Kolejki skutecznie pomogłoby też rozładować wprowadzenie drobnych, symbolicznych opłat za wizyty lekarskie. Takie rozwiązania funkcjonują z powodzeniem w innych krajach.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS