Polacy sami wypisywaliby sobie L4? Takie rozwiązania funkcjonują w Europie

29.12.2022 | Polacy sami wypisywaliby sobie L4? Takie rozwiązania funkcjonują w Europie
29.12.2022 | Polacy sami wypisywaliby sobie L4? Takie rozwiązania funkcjonują w Europie
Marek Nowicki | Fakty TVN
29.12.2022 | Polacy sami wypisywaliby sobie L4? Takie rozwiązania funkcjonują w EuropieMarek Nowicki | Fakty TVN

W Polsce lawinowo przybywa osób chorujących na zakażenia wirusowe dróg oddechowych. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej ma pomysł, jak odciążyć przychodnie. Wielu pacjentów przychodzi tylko po zwolnienie lekarskie, zatem mogliby je wypisywać sobie sami.

Drzwi w POZ-ach prawie się nie zamykają. Tysiące osób szturmują przychodnie i gabinety.

- Mamy w tej chwili ogrom, ogrom pacjentów z objawami gorączki i grypy - informuje Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz specjalista medycyny rodzinnej i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Do placówek zgłaszają się też rodzice z chorymi na grypę lub RSV dziećmi.

- Dzwoniliśmy rano i ważne jest, żeby jak najwcześniej zadzwonić - radzi jedna z pacjentek. - Nie łatwo się dostać, jest bardzo dużo pacjentów - mówi kolejna mama.

Lekarze rodzinni mają ręce pełne roboty. Przyjmowanie zgłoszeń przez internet, teleporady oraz rozpisywanie zakażonych na godziny i minuty nie wystarcza.

- Radzimy sobie w ten sposób, że zostajemy dłużej w pracy - mówi Beata Jakubowska, lekarz specjalista medycyny rodzinnej.

Co można jeszcze zrobić? Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski zaproponował coś, co miałoby funkcjonować nie tylko w czasie epidemii i odciążyłoby lekarzy od wypisywania zwolnień z pracy. Wypełnianie druków dla ZUS-u zabiera bowiem czas.

- To działa na przykład w niektórych krajach zachodniej Europy, gdzie trzydniowe lub czterodniowe zwolnienia pracownik może zgłosić pracodawcy raz w roku, i wtedy nie musi widzieć lekarza. To odciążyłoby poradnie - wyjaśnił Łukasz Jankowski.

Kolejne pomysły lekarzy

Lekarze rodzinni są jak najbardziej za. - Jesteśmy na tyle dojrzałym społeczeństwem, że pacjenci sami mogliby decydować o krótkich zwolnieniach lekarskich - uważa Dominik Hernik, lekarz specjalista medycyny rodzinnej.

- Jak najbardziej uważam, że jest to dobry pomysł, gdy odciąża nas, lekarzy rodzinnych - ocenia Beata Jakubowska, lekarz specjalista medycyny rodzinnej.

W czasie przesileń takich jak epidemie, kiedy tłumy pojawiają się w przychodniach i szpitalach, nawet najbardziej sprawny system ochrony zdrowia może stać się niewydolny.

Wszystkie pomysły odciążające lekarzy zasługują na rozważenie. Wkrótce lekarze nie będą musieli wypisywać recept na szczepionki przeciwko grypie. Wystarczą e-skierowania, tak jak przy COVID-19.

- Wystarczy skierowanie istniejące w systemie, więc pacjent może iść bezpośrednio do apteki, która wykonuje szczepienia, i mieć to szczepienie wykonane - wyjaśnia prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Już teraz lekarze nie muszą osobiście przedłużać pacjentom recept - wyręczają ich w tym pielęgniarki.

- Kolejna rzeczą, która ułatwiłaby dostęp do lekarzy, jest odwoływanie wizyt, na które nie zamierzamy przyjść, bo to jest kolejna plaga - wskazuje Dominik Hernik, lekarz specjalista medycyny rodzinnej.

Kolejki skutecznie pomogłoby też rozładować wprowadzenie drobnych, symbolicznych opłat za wizyty lekarskie. Takie rozwiązania funkcjonują z powodzeniem w innych krajach.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN