Kaczyński mobilizuje wyborców przeciwko lekarzom. "Trzeba złamać bardzo wpływowe grupy"

19.10.2022 | Kaczyński mobilizuje wyborców przeciwko lekarzom. "Trzeba złamać bardzo wpływowe grupy"
19.10.2022 | Kaczyński mobilizuje wyborców przeciwko lekarzom. "Trzeba złamać bardzo wpływowe grupy"
Marek Nowicki | Fakty TVN
19.10.2022 | Kaczyński mobilizuje wyborców przeciwko lekarzom. "Trzeba złamać bardzo wpływowe grupy"Marek Nowicki | Fakty TVN

Jarosław Kaczyński szuka nowych wrogów. Zjednoczona Prawica latami próbowała zniszczyć korporacyjność sędziów, teraz prezes PiS bierze na celownik korporacyjność lekarzy. Jego zdaniem lekarze są łasi na wysokie zarobki, dlatego nie zależy im na kształceniu większej liczby medyków, przez co cierpią pacjenci. Lekarze są oburzeni tym atakiem.

W polskim systemie ochrony zdrowia nie jest dobrze - twierdzi prezes PiS i po siedmiu latach rządów swojej partii przyznaje, że rząd do tej pory nie był w stanie poradzić sobie z brakiem lekarzy. - Nie jest jeszcze tak, jak byśmy chcieli, i wśród przyczyn jest to, że mamy przynajmniej 30 tysięcy za mało lekarzy i że przy dotychczasowym sposobie kształcenia to była do luka w gruncie rzeczy nie do likwidacji - powiedział Jarosław Kaczyński 15 października na wiecu w Częstochowie.

Zamykane są czasowo lub na stałe oddziały szpitalne. Winien nie jest jednak nieudolny rząd. Według prezesa PiS winni są lekarze, którzy ze względu na chciwość nie chcą, żeby było więcej medyków. - Żeby uzyskiwać lepsze wyniki finansowe - powiedział.

- Pan prezes po prostu szuka wrogów, bo łatwiej wtedy jest winę za swoją nieudolność zrzucić na kogoś innego i w tym przypadku chce zrzucić tę winę na lekarzy - uważa Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Nieudane reformy

Ponieważ lekarze tworzą "szkodliwy układ", trzeba ten układ rozbić. Prezes PiS mobilizuje elektorat przeciwko lekarzom. - Tutaj trzeba też złamać pewne bardzo wpływowe grupy, które chcą traktować służbę zdrowia jako biznes - powiedział 24 września na wiecu we Wrocławiu Jarosław Kaczyński. Także w Częstochowie 15 października prezes PiS opowiedział się za "złamaniem korporacyjności".

Lekarze są oburzeni tym atakiem. - To nie lekarze są odpowiedzialni za to, jak dziś wygląda system ochrony zdrowia. My jesteśmy częścią tego systemu i bardzo prosimy polityków o to, żeby na poważnie wzięli się za reformę ochrony zdrowia - apeluje Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w Warszawie.

Rząd PiS zmarnował siedem lat na nieudolne reformowanie ochrony zdrowia. Konstanty Radziwiłł źle przygotował sieć szpitali, a reforma Adama Niedzielskiego była tak źle pomyślana, że po roku przygotowań rząd się z niej wycofał. Teraz PiS pośpiesznie chce zaradzić brakowi lekarzy, tworząc miejsca dla studentów medycyny - na przykład w prywatnej akademii w Elblągu.

- Takie pospieszne kształcenie lekarzy w szkołach, które nie mają żadnego zaplecza do tego, żeby lekarzy kształcić, nie mają szpitali klinicznych, nie mają doświadczonej kadry, spowoduje, że absolwenci tych szkół tak naprawdę nie będą lekarzami. To będą tacy felczerzy, jakich szkolono po II wojnie światowej - uważa Krzysztof Bukiel.

- Mamy za mało specjalistów pracujących w sektorze publicznym. To jest, że tak powiem, clou problemu, bo lekarzy mamy tuż poniżej europejskiej średniej już, nie licząc tych nowych naborów. Mamy problem taki po prostu, że lekarze nie chcą pracować w systemie publicznym - wyjaśnia Jakub Kosikowski, lekarz, rezydent onkologii klinicznej.

Medycy czują się przemęczeni i wypaleni zawodowo, pracując w źle funkcjonującym systemie ochrony zdrowia.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS