"Rekordowo wysoka" liczba zachorowań. Lekarze zalecają powrót do zasady DDM

07.01.2023 | "Rekordowo wysoka" liczba zachorowań. Lekarze zalecają powrót do zasad DDM
07.01.2023 | "Rekordowo wysoka" liczba zachorowań. Lekarze zalecają powrót do zasad DDM
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
07.01.2023 | "Rekordowo wysoka" liczba zachorowań. Lekarze zalecają powrót do zasad DDMMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Kolejne szpitale i domy pomocy społecznej zakazują lub ograniczają odwiedziny pacjentów i pensjonariuszy przez bliskich. Powodem jest szalejąca grypa i choroby do niej podobne. Brakuje testów, coraz trudniej dostać się do lekarza i jest coraz mniej wolnych miejsc w szpitalach. To, co najłatwiej zrobić, żeby uniknąć choroby, to wrócić do noszenia maseczek.

- Prosimy osoby, które mają objawy wirusowej, czyli kaszel, katar, temperaturę, żeby nie przychodziły do swoich bliskich - apeluje Adam Czerwiński z Instytutu "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi. Powodem tego apelu - który wygłaszany jest w coraz większej ilości placówek - jest fakt, że w całej Polsce szpitale zbliżają się do granicy przepełnienia.

- Pacjenci są na dostawkach. Na 28-łóżkowym oddziale mamy 47 młodych pacjentów - mówi Adam Chodziński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Zakazy i ograniczenia z jednej strony mają zapobiec wynoszeniu wirusów ze szpitala, z drugiej - przenoszenia ich na oddziały, gdzie nie ma pacjentów z infekcjami. - Są to często osoby w wieku starszym, podeszłym, schorowane, obciążone innymi chorobami współistniejącymi, dla których ta grypa czy infekcja, jest niestety punktem pogorszenia tych chorób przewlekłych - tłumaczy doktor Adam Stangret, lekarz chorób wewnętrznych ze Szpitala w Ostrowie Wielkopolskim.

W Łodzi przed odwiedzającymi zamykają się również domy pomocy społecznej. Zakażenia rozchodzą się tak szybko, że sytuacja może być trudna do opanowania. Nawet trudniejsza niż podczas pandemii. - Możemy tutaj mieć do czynienia z sytuacjami, gdzie ognisko zrodzi się bezpośrednio w danym domu pomocy społecznej, a zatem pod tym względem jest trudniej, a poza tym zakażalność jest o wiele wyższa - wyjaśnia Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Wyjątkowo aktywne wirusy

Ani RSV, ani grypa nie były wcześniej aż tak aktywne, jak obecnie. - Ta fala w dalszym ciągu jest bardzo wysoka i mimo że w ciągu ostatnich dwóch tygodni widać pewną stabilizację, to jednak liczba zachorowań jest naprawdę rekordowo wysoka - podkreśla doktor Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw Zagrożeń Epidemicznych.

Minister zdrowia podpisał rozporządzenie, dzięki któremu w ciągu tygodnia w przychodniach mają się pojawić refundowane testy combo. Polegają one na wykrywaniu w jednym czasie trzech rodzajów wirusa - grypy, RSV oraz COVID-19. Taka wiedza pozwala na bardziej precyzyjne działania. - Z jednej strony byłoby bardzo dobrze różnicować między innymi infekcjami i grypą, ale z drugiej, trzeciej strony mamy problem polegający na tym, że mamy tak dużo pracy, że do końca nie wiem, kto ma te testy później wykonywać - mówi Andrzej Dopta, lekarz chorób wewnętrznych z przychodni "Aksamitna" w Gdańsku.

Dystans, dezynfekcja, maseczka

Kto choruje, ten wie, jak trudno dostać się obecnie do lekarza. Tym bardziej warto postawić na profilaktykę. - Szczepienie, maski, jeżeli wchodzimy w zatłoczone miejsce, w ramach odpowiedzialności własnej. Po trzecie pozostańmy w łóżku, regenerujmy się, kiedy jesteśmy chorzy. Nie zarażajmy innych - wylicza doktor Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Łodzi.

Zasady DDM - dystans, dezynfekcja, maseczka - cały czas powinna być przestrzegane.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS