"Rekordowo wysoka" liczba zachorowań. Lekarze zalecają powrót do zasady DDM

07.01.2023 | "Rekordowo wysoka" liczba zachorowań. Lekarze zalecają powrót do zasad DDM
07.01.2023 | "Rekordowo wysoka" liczba zachorowań. Lekarze zalecają powrót do zasad DDM
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
07.01.2023 | "Rekordowo wysoka" liczba zachorowań. Lekarze zalecają powrót do zasad DDMMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Kolejne szpitale i domy pomocy społecznej zakazują lub ograniczają odwiedziny pacjentów i pensjonariuszy przez bliskich. Powodem jest szalejąca grypa i choroby do niej podobne. Brakuje testów, coraz trudniej dostać się do lekarza i jest coraz mniej wolnych miejsc w szpitalach. To, co najłatwiej zrobić, żeby uniknąć choroby, to wrócić do noszenia maseczek.

- Prosimy osoby, które mają objawy wirusowej, czyli kaszel, katar, temperaturę, żeby nie przychodziły do swoich bliskich - apeluje Adam Czerwiński z Instytutu "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi. Powodem tego apelu - który wygłaszany jest w coraz większej ilości placówek - jest fakt, że w całej Polsce szpitale zbliżają się do granicy przepełnienia.

- Pacjenci są na dostawkach. Na 28-łóżkowym oddziale mamy 47 młodych pacjentów - mówi Adam Chodziński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Zakazy i ograniczenia z jednej strony mają zapobiec wynoszeniu wirusów ze szpitala, z drugiej - przenoszenia ich na oddziały, gdzie nie ma pacjentów z infekcjami. - Są to często osoby w wieku starszym, podeszłym, schorowane, obciążone innymi chorobami współistniejącymi, dla których ta grypa czy infekcja, jest niestety punktem pogorszenia tych chorób przewlekłych - tłumaczy doktor Adam Stangret, lekarz chorób wewnętrznych ze Szpitala w Ostrowie Wielkopolskim.

W Łodzi przed odwiedzającymi zamykają się również domy pomocy społecznej. Zakażenia rozchodzą się tak szybko, że sytuacja może być trudna do opanowania. Nawet trudniejsza niż podczas pandemii. - Możemy tutaj mieć do czynienia z sytuacjami, gdzie ognisko zrodzi się bezpośrednio w danym domu pomocy społecznej, a zatem pod tym względem jest trudniej, a poza tym zakażalność jest o wiele wyższa - wyjaśnia Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Wyjątkowo aktywne wirusy

Ani RSV, ani grypa nie były wcześniej aż tak aktywne, jak obecnie. - Ta fala w dalszym ciągu jest bardzo wysoka i mimo że w ciągu ostatnich dwóch tygodni widać pewną stabilizację, to jednak liczba zachorowań jest naprawdę rekordowo wysoka - podkreśla doktor Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw Zagrożeń Epidemicznych.

Minister zdrowia podpisał rozporządzenie, dzięki któremu w ciągu tygodnia w przychodniach mają się pojawić refundowane testy combo. Polegają one na wykrywaniu w jednym czasie trzech rodzajów wirusa - grypy, RSV oraz COVID-19. Taka wiedza pozwala na bardziej precyzyjne działania. - Z jednej strony byłoby bardzo dobrze różnicować między innymi infekcjami i grypą, ale z drugiej, trzeciej strony mamy problem polegający na tym, że mamy tak dużo pracy, że do końca nie wiem, kto ma te testy później wykonywać - mówi Andrzej Dopta, lekarz chorób wewnętrznych z przychodni "Aksamitna" w Gdańsku.

Dystans, dezynfekcja, maseczka

Kto choruje, ten wie, jak trudno dostać się obecnie do lekarza. Tym bardziej warto postawić na profilaktykę. - Szczepienie, maski, jeżeli wchodzimy w zatłoczone miejsce, w ramach odpowiedzialności własnej. Po trzecie pozostańmy w łóżku, regenerujmy się, kiedy jesteśmy chorzy. Nie zarażajmy innych - wylicza doktor Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Łodzi.

Zasady DDM - dystans, dezynfekcja, maseczka - cały czas powinna być przestrzegane.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozpatrzył 9 grudnia wniosek Prokuratury Krajowej o areszt wobec Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że sąd zastosował areszt wobec byłego wiceministra na okres trzech miesięcy. Zapowiedział odwołanie od tej decyzji sądu.

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Wielka szansa na pozyskanie nowych rynków kontra mordowanie europejskiego rolnictwa - takie argumenty pojawiają się w związku z umową o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej. Umowa została właśnie wynegocjowana przez Komisję Europejską i państwa tworzące znaną jako Mercosur. Negocjacje trwały ćwierć wieku. Ursula von der Leyen chciałaby ogłosić sukces na starcie swojej kolejnej kadencji na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, ale może to nie być łatwe - spora część krajów Unii takiej umowy nie chce. Obawiają się zalania rynku tańszymi produktami rolnymi.

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie pomogły ani "szczere" przeprosiny w orędziu do narodu, ani nieważne głosowanie nad jego impeachmentem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk-Yeol opuści swój urząd - tak zdecydowała jego partia. Opozycja naciska, by stało się to jak najszybciej i by prezydent, który w zeszłym tygodniu zszokował świat nagle wprowadzając stan wojenny, odpowiedział za swoje czyny.

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS