Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Źródło:
Fakty TVN
Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"
Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Fachowo to się nazywa prehabilitacja i jest niczym innym jak przygotowaniem pacjenta do leczenia. Na pytanie, po co mnożyć terapie i męczyć chorego dodatkowymi zabiegami, orędownicy tej metody z Poznania mają prostą odpowiedź: może zdziałać cuda.

Pięć dni temu leżał na stole operacyjnym. - Stoję z panią, chodzę, poruszam się, jestem w stanie wejść na bieżnię - mówi Rafał Kaczmarek, pacjent. Pan Rafał dopiero co przeszedł długi i skomplikowany zabieg przewodu pokarmowego. Dziś w dochodzeniu do siebie wyprzedza innych pacjentów.

- To jest dla niego ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia - komentuje prof. Tomasz Banasiewicz z Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.

Im poważniejszy zabieg, tym ważniejsza prehabilitacja

Ta ścieżka nazywa się prehabilitacja. To jak rehabilitacja, ale przed operacją. Przygotowanie do leczenia. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu pracuje nad tym sztab ludzi.

- Grono pasjonatów, ale też i specjalistów w postaci pielęgniarek, ratowników medycznych, sanitariuszy, dietetyków, fizjoterapeutów, farmaceutów klinicznych, psychologów - wymienia Beata Kalupa, koordynatorka Poradni Prehabilitacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.

Prehabilitacja przygotowuje pacjentów do poważnych operacji planowych - ortopedycznych, onkologicznych czy do operacji jelit. Im zabieg większy i trudniejszy, tym przygotowanie do niego bardziej się przyda.

- Różnica jest taka jak pomiędzy dobrze przygotowanym do podróży samochodem, który jest po przeglądzie, jest zatankowany, ma uzupełnione wszystkie płyny i sprawdzone wszystkie klocki hamulcowe, a losowym samochodem, który ma kiepski stan techniczny, zużyte opony i którym jedziemy, bo musimy - porównuje prof. Tomasz Banasiewicz.

Przygotowania do takiej podróży są szeroko zakrojone. To pomoc psychologiczna. - Ogólne wparcie, nauka relaksacji - wyjaśnia Wioletta Nowak, psycholożka i psychoterapeutka. To także zajęcia z fizjoterapeutą. - Zdobywają większą wytrzymałość, siłę mięśniową - mówi Karolina Kornacka-Cyranik, fizjoterapeutka.

Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"
Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"Marek Nowicki/Fakty TVN

Prehabilitacja zmniejsza ryzyko powikłań

Pacjenci uczą się, co i jak jeść, jak wstawać i jak chodzić, a nawet jak kaszleć i jak oddychać. To pomaga, co udowadniają badania prezentowane na kongresach medycznych.

- Pacjent źle przygotowany do zabiegu ma około trzykrotnie większe ryzyko powikłań okołooperacyjnych niż ten pacjent przygotowany do zabiegu - informuje Przemysław Matras, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego.

CZYTAJ TAKŻE: Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Pacjent przygotowany jest też tańszy - szybciej wraca do pracy, krócej jest w szpitalu, a jak jest, to pielęgniarki mają przy nim mniej pracy, bo jest sprawny i samodzielny. I czuje, że sam ma wpływ na wyniki leczenia.

- Mamy bardziej partnera niż kogoś, kto przychodzi z hasłem: proszę mnie leczyć. Bardziej kogoś, kto przychodzi z hasłem: państwo zróbcie swoją część, ja zajmę się swoją częścią - tłumaczy prof. Tomasz Banasiewicz.

To, że wspólny wysiłek personelu i pacjenta nie idzie na marne, widać od razu po operacji. - Miałem okazję leżeć z pacjentami, którzy na pewno się do tego nie przygotowali. Kiedy oni leżeli przynajmniej tydzień, w moim przypadku stanąłem na nogi już trzeciego dnia - opisuje Rafał Kaczmarek.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS