"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu
"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu
Tomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24
"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitaluTomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

Niewielki szpitalny pokój od miesięcy jest domem dla Patrycji. Dziewczynka nie ma jeszcze roku, jest zdrowa, ale mimo to od 10 miesięcy mieszka na oddziale noworodkowym. Jest szóstym takim przypadkiem w szpitalu w Środzie Wielkopolskiej.

- Te dzieci z nami mieszkają, personel robi za rodzinę - mówi Paweł Dopierała, prezes szpitala w Środzie Wielkopolskiej.

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

Nie ma terminu w ich słowniku "mama", nie ma "tata"

- Inna osoba kładzie do łóżka, inna osoba z tego łóżka wyciąga. Nie ma terminu w ich słowniku "mama", nie ma "tata" - mówi Joanna Bylińska z Oddziału Neonatologicznego Szpitala w Środzie Wielkopolskiej.

Przypadków podobnych do Patrycji w całym kraju są setki. - Dane Ministerstwa Zdrowia pokazują, że w zeszłym roku w szpitalach rodzice zrzekli się wstępnie praw rodzicielskich do 637 noworodków - informuje Aleksandra Marciniak z Fundacji Gajusz.

- To nie jest kwestia dni, to jest kwestia tygodni albo nawet miesięcy. Muszą przebywać w oddziałach noworodkowych ze względu ma to, że nie ma możliwości przekazania ich pod opiekę pieczy zastępczej - mówi prof. Tomasz Szczapa, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Lekarze wskazują na przyczyny problemu, między innymi przewlekłe działania sądów, na przykład w sprawie odebrania praw rodzicielskich. W całym kraju brakuje również miejsc w rodzinach zastępczych. Ośrodki pomocy rodzinie przede wszystkim szukają nowych domów dzieciom, które wciąż przebywają ze swoimi rodzicami, a które są zagrożone na przykład przemocą.

Brakuje rodzin zastępczych

- Musimy patrzeć na kwestię zapewnienia dzieciom opieki i wychowania w sposób priorytetowy wobec tych, które są w domach rodzinnych, które są pozbawione właściwej opieki, których potrzeby są niezaspakajane - wskazuje Arleta Kołodziej z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Rodzin zastępczych brakuje między innymi przez niskie wynagrodzenia oferowane przez ministerstwo.

- Bo one ustawowo są określane jako najniższe krajowe, (...) czyli mało intratna propozycja, żeby zmieniać swoje życie zawodowe, żeby zająć się dziećmi - ocenia Aleksandra Marciniak.

Dzieci, które pierwsze miesiące swojego życia spędzają w szpitalu, są narażone na cały szereg zagrożeń. - Brak jednego opiekuna może stanowić głęboką traumę naprawdę na długie lata - zauważa Joanna Bylińska.

ZOBACZ TEŻ: 15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata

To także niepotrzebny kontakt z wirusami i bakteriami na oddziale. - W takim miejscu jak oddział szpitalny, te dzieci nie będą eksponowane na odpowiednie bodźce, które są niezbędne do tego, żeby te dzieci się w prawidłowy sposób rozwijały - komentuje prof. Tomasz Szczapa.

Koszty opieki nad dziećmi, dla których nie ma rodziny zastępczej, ponosi szpital. Te środki nie podlegają refundacji z NFZ. Szpitale zwracają też uwagę na problem zajętych łóżek.

- Może zdarzyć się tak, że w danym oddziale trzeciego stopnia referencji nie będzie możliwości przyjęcia pacjentów z zewnątrz, dlatego że przewlekle zajmowane są łóżka - mówi prof. Tomasz Szczapa.

Lekarze apelują o uproszczenie procedur i przyspieszenie ścieżki sądowej. Według ekspertów potrzeba większej liczby rodzin zastępczych.

Autorka/Autor:Tomasz Wesołowski

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wracają pytania o program Kondor. Zgodnie z dumną nazwą - miał dodać nowych skrzydeł naszemu lotnictwu morskiemu, co de facto sprowadza się do zakupu nowych śmigłowców pokładowych. Na papierze ruszył pięć lat temu i wygląda na to, że nikt już o nim nie pamięta.  

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Źródło:
Fakty TVN

55 ton waży największy kołysany dzwon świata, który powstał w Rydułtowach w województwie śląskim. Vox Patris, czyli Głos Ojca, będzie rozbrzmiewał w sanktuarium w Brazylii. Trochę potrwa, zanim tam dotrze, bo przetransportować takiego kolosa to gigantyczne wyzwanie.

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS