Polski szpital leczy demencję nową metodą. "Jesteśmy jedynym ośrodkiem na świecie, który to robi"

Źródło:
Fakty TVN
Polski szpital leczy demencję nową metodą. "Jesteśmy jedynym ośrodkiem na świecie, który to robi"
Polski szpital leczy demencję nową metodą. "Jesteśmy jedynym ośrodkiem na świecie, który to robi"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Polski szpital prowadzi innowacyjną terapię w walce z demencją skroniowo-czołową. "Jesteśmy jedynym ośrodkiem na świecie, który to robiMarek Nowicki/Fakty TVN

W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie przeprowadzono pierwszy zabieg na świecie, który polega na wszczepieniu pacjentowi genu, który jest odpowiedzialny za produkcję progranuliny. Innowacyjna terapia ma pomóc w walce z demencją skroniowo-czołową.

Pan Piotr Szłamas prowadzi szczęśliwe życie, jednak niedawno dowiedział się, że choruje na to samo co Bruce Willis: demencję skroniowo-czołową. Tyle że znany aktor ma prawie 70 lat, a pan Piotr dopiero przekroczył 30. Na szczęście na razie prawie nie ma objawów. - Moja mama była operowana trzy miesiące temu i właśnie przez to, że mama była operowana, występowało prawdopodobieństwo, że nasza rodzina jest obciążona tym i wykonaliśmy badania genetyczne - opowiada pan Piotr.

Okazało się, że w organizmie pana Piotra faktycznie brakuje białka progranuliny. To właśnie jego brak powoduje w części skroniowo-czołowej mózgu neurologiczne spustoszenia, które prowadzą do demencji. 

ZOBACZ WIĘCEJ: Te objawy mogą świadczyć o demencji. Pojawiają się na wiele lat przed rozwojem choroby

Pacjent może przestać mówić - jak Bruce Willis - ale mogą pojawić się też zaburzenia osobowości i zachowania. Pacjent może stać się małomówny, zamknięty w sobie, może śmiać się w niewłaściwych momentach i nie chcieć opuszczać domu. Wiele z tych symptomów choroby lekarze zdiagnozowali u pana Bogusława Urbanka. - Na początku to były takie prozaiczne rzeczy, które mogą się każdemu zdarzyć - mówi pani Justyna Kozak, partnerka pana Bogusława.

Chirurgia jednego dnia: tak wygląda medycyna przyszłości
Chirurgia jednego dnia: tak wygląda medycyna przyszłościMarek Nowicki/Fakty TVN

Pionierski zabieg w polskim szpitalu

Pan Bogusław kilka miesięcy temu, jako pierwszy na świecie pacjent, został poddany zabiegowi wszczepienia syntetycznego genu, który jest odpowiedzialny za produkcję progranuliny. Dostał go wprost do mózgu. Choroby nie da się u niego wyleczyć, ale można zahamować jej rozwój. - Mam wrażenie, że pan jest troszeczkę aktywniejszy, mam z panem lepszy kontakt, chętniej nawiązuje rozmowę - ocenia dr Gabriela Kłodowska, neurolożka.

ZOBACZ TEŻ: Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Pionierski zabieg w ramach badań klinicznych przeprowadził zespół profesora Mirosława Ząbka z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. - Myślę, że przyszłość przyniesie leczenie przyczynowe, czyli że będziemy mogli w mózgu naprawić to, co jest zepsute. Natomiast teraz podajemy coś, czego nie ma, czyli gen, który spowoduje produkcję białka, którego w mózgu brakuje - wyjaśnia profesor.

Jako druga, po Bogusławie Urbanku, została zoperowana matka pana Piotra Szłamasa - a teraz przyszedł czas na samego pana Piotra. - Jesteśmy jedyni na świecie, którzy wykonali operację pierwszą, drugą i teraz ta trzecia. Jesteśmy docelowo wybrani jako jedyny ośrodek dla Europy i Azji. Natomiast w Stanach jedyny ośrodek to będzie w Ohio. Póki co jesteśmy jedynym ośrodkiem na świecie, który to robi - podkreśla profesor Mirosław Ząbek.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS