Polski szpital leczy demencję nową metodą. "Jesteśmy jedynym ośrodkiem na świecie, który to robi"

Źródło:
Fakty TVN
Polski szpital leczy demencję nową metodą. "Jesteśmy jedynym ośrodkiem na świecie, który to robi"
Polski szpital leczy demencję nową metodą. "Jesteśmy jedynym ośrodkiem na świecie, który to robi"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Polski szpital prowadzi innowacyjną terapię w walce z demencją skroniowo-czołową. "Jesteśmy jedynym ośrodkiem na świecie, który to robiMarek Nowicki/Fakty TVN

W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie przeprowadzono pierwszy zabieg na świecie, który polega na wszczepieniu pacjentowi genu, który jest odpowiedzialny za produkcję progranuliny. Innowacyjna terapia ma pomóc w walce z demencją skroniowo-czołową.

Pan Piotr Szłamas prowadzi szczęśliwe życie, jednak niedawno dowiedział się, że choruje na to samo co Bruce Willis: demencję skroniowo-czołową. Tyle że znany aktor ma prawie 70 lat, a pan Piotr dopiero przekroczył 30. Na szczęście na razie prawie nie ma objawów. - Moja mama była operowana trzy miesiące temu i właśnie przez to, że mama była operowana, występowało prawdopodobieństwo, że nasza rodzina jest obciążona tym i wykonaliśmy badania genetyczne - opowiada pan Piotr.

Okazało się, że w organizmie pana Piotra faktycznie brakuje białka progranuliny. To właśnie jego brak powoduje w części skroniowo-czołowej mózgu neurologiczne spustoszenia, które prowadzą do demencji. 

ZOBACZ WIĘCEJ: Te objawy mogą świadczyć o demencji. Pojawiają się na wiele lat przed rozwojem choroby

Pacjent może przestać mówić - jak Bruce Willis - ale mogą pojawić się też zaburzenia osobowości i zachowania. Pacjent może stać się małomówny, zamknięty w sobie, może śmiać się w niewłaściwych momentach i nie chcieć opuszczać domu. Wiele z tych symptomów choroby lekarze zdiagnozowali u pana Bogusława Urbanka. - Na początku to były takie prozaiczne rzeczy, które mogą się każdemu zdarzyć - mówi pani Justyna Kozak, partnerka pana Bogusława.

Chirurgia jednego dnia: tak wygląda medycyna przyszłości
Chirurgia jednego dnia: tak wygląda medycyna przyszłościMarek Nowicki/Fakty TVN

Pionierski zabieg w polskim szpitalu

Pan Bogusław kilka miesięcy temu, jako pierwszy na świecie pacjent, został poddany zabiegowi wszczepienia syntetycznego genu, który jest odpowiedzialny za produkcję progranuliny. Dostał go wprost do mózgu. Choroby nie da się u niego wyleczyć, ale można zahamować jej rozwój. - Mam wrażenie, że pan jest troszeczkę aktywniejszy, mam z panem lepszy kontakt, chętniej nawiązuje rozmowę - ocenia dr Gabriela Kłodowska, neurolożka.

ZOBACZ TEŻ: Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Pionierski zabieg w ramach badań klinicznych przeprowadził zespół profesora Mirosława Ząbka z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. - Myślę, że przyszłość przyniesie leczenie przyczynowe, czyli że będziemy mogli w mózgu naprawić to, co jest zepsute. Natomiast teraz podajemy coś, czego nie ma, czyli gen, który spowoduje produkcję białka, którego w mózgu brakuje - wyjaśnia profesor.

Jako druga, po Bogusławie Urbanku, została zoperowana matka pana Piotra Szłamasa - a teraz przyszedł czas na samego pana Piotra. - Jesteśmy jedyni na świecie, którzy wykonali operację pierwszą, drugą i teraz ta trzecia. Jesteśmy docelowo wybrani jako jedyny ośrodek dla Europy i Azji. Natomiast w Stanach jedyny ośrodek to będzie w Ohio. Póki co jesteśmy jedynym ośrodkiem na świecie, który to robi - podkreśla profesor Mirosław Ząbek.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sprawą feminatywów postanowiła zająć się neo-KRS. Uznała, że użycie feminatywu przez ministry przy składaniu przysięgi jest niezgodne z konstytucją, a co za tym idzie - nie są one ministrami, tylko komisarzami działów administracji rządowej. Ponadto neo-KRS doszła do wniosku, że obecny rząd jest nielegalny, bo "nie jest organem tożsamym do Rady Ministrów, o jakiej stanowi Konstytucja".

Neo-KRS uważa, że obecny rząd jest nielegalny. Wszystko przez użycie słowa "ministra" przy składaniu przysięgi

Neo-KRS uważa, że obecny rząd jest nielegalny. Wszystko przez użycie słowa "ministra" przy składaniu przysięgi

Źródło:
Fakty TVN

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiada zaostrzenie kar dla piratów drogowych i wprowadzenie "zabójstwa drogowego" do katalogu przestępstw. To reakcja na tragiczne w skutkach wypadki drogowe spowodowane przez kierowców znacznie przekraczających dozwoloną prędkość. Niedawno do takiego wypadku doszło na Trasie Łazienkowskiej, a sprawca zbiegł z kraju. Teraz Łukasz Ż. przebywa w niemieckim areszcie po tym, jak został zatrzymany w Lubece. Trwa procedura ekstradycyjna.

Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie do kodeksu pojęcia "zabójstwa drogowego"

Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie do kodeksu pojęcia "zabójstwa drogowego"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Onkologia to dla lekarza wielkie wyzwanie zawodowe i wielka odpowiedzialność. Nowotwory to plaga cywilizacyjna - na raka umierają w Polsce tysiące ludzi, a na 200 miejsc na specjalizacji z onkologii klinicznej chętnych jest dramatycznie mało.

W Polsce brakuje onkologów. "Sytuacja będzie się pogarszać"

W Polsce brakuje onkologów. "Sytuacja będzie się pogarszać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Premier zaprosił mnie na piątek rano, za pośrednictwem szefa swojej kancelarii, na rozmowę. Była dość krótka, na zasadzie takiej, że jest potrzeba, aby zająć się tym tematem. I takim propozycjom się po prostu nie odmawia - opowiadał europoseł KO Marcin Kierwiński, który niebawem ma zostać oficjalnie pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy po powodzi. Wyjaśnił też, że ma zostać ministrem bez teki.

Kierwiński o propozycjach, którym "się po prostu nie odmawia"

Kierwiński o propozycjach, którym "się po prostu nie odmawia"

Źródło:
TVN24

Odrobiliśmy lekcję po 1997 roku. Myśmy naprawdę się dobrze do tej powodzi przygotowywali - mówił w niedzielę w "Faktach po Faktach" senator i były prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz. Zaznaczył jednocześnie, że "nie chodzi o to, żeby tylko obronić miasto". - Są takie miejscowości, gdzie są stare wały poniemieckie, gdzie może dojść do przesiąków, może dojść do przerwania wałów - alarmował. W Lądku Zdroju na Dolnym Śląsku trwa sprzątanie po wielkiej wodzie. Skala zniszczeń jest ogromna. - To był obrazek armagedonu - mówił dziennikarz TVN24 Radomir Wit.

Walka z czasem. "Nie chodzi o to, żeby tylko obronić miasto"

Walka z czasem. "Nie chodzi o to, żeby tylko obronić miasto"

Źródło:
TVN24

Francuzi mają nowy rząd i mogą być nieco zaskoczeni. Choć w przyspieszonych wyborach odrzucili skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe, a postawili na blok lewicowy, to rząd utworzyli politycy centrowego obozu politycznego Emmanuela Macrona i centroprawicy. - To kpina z demokracji - twierdzą ci, którzy otrzymali najwięcej głosów, ale nie mogli dogadać się w sprawie kandydata na szefa rządu. Premierem został ostatecznie Michel Barnier, ale długo może nie pełnić tego stanowiska. Już 1 października francuski parlament może przegłosować wotum nieufności.

Francuski rząd ledwo powstał, a już mu grozi upadek. "Nie ma żadnej legitymacji ani przyszłości"

Francuski rząd ledwo powstał, a już mu grozi upadek. "Nie ma żadnej legitymacji ani przyszłości"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Wołodymyr Zełenski nie chce zdradzić, jaki to plan, dopóki osobiście nie przedstawi go Joe Bidenowi i Kamali Harris. Do Waszyngtonu Zełenski leci w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu w Kijowie była szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obiecała, że UE wesprze Ukrainę finansowo.

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS