Polski szpital leczy demencję nową metodą. "Jesteśmy jedynym ośrodkiem na świecie, który to robi"

Źródło:
Fakty TVN
Polski szpital leczy demencję nową metodą. "Jesteśmy jedynym ośrodkiem na świecie, który to robi"
Polski szpital leczy demencję nową metodą. "Jesteśmy jedynym ośrodkiem na świecie, który to robi"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Polski szpital prowadzi innowacyjną terapię w walce z demencją skroniowo-czołową. "Jesteśmy jedynym ośrodkiem na świecie, który to robiMarek Nowicki/Fakty TVN

W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie przeprowadzono pierwszy zabieg na świecie, który polega na wszczepieniu pacjentowi genu, który jest odpowiedzialny za produkcję progranuliny. Innowacyjna terapia ma pomóc w walce z demencją skroniowo-czołową.

Pan Piotr Szłamas prowadzi szczęśliwe życie, jednak niedawno dowiedział się, że choruje na to samo co Bruce Willis: demencję skroniowo-czołową. Tyle że znany aktor ma prawie 70 lat, a pan Piotr dopiero przekroczył 30. Na szczęście na razie prawie nie ma objawów. - Moja mama była operowana trzy miesiące temu i właśnie przez to, że mama była operowana, występowało prawdopodobieństwo, że nasza rodzina jest obciążona tym i wykonaliśmy badania genetyczne - opowiada pan Piotr.

Okazało się, że w organizmie pana Piotra faktycznie brakuje białka progranuliny. To właśnie jego brak powoduje w części skroniowo-czołowej mózgu neurologiczne spustoszenia, które prowadzą do demencji. 

ZOBACZ WIĘCEJ: Te objawy mogą świadczyć o demencji. Pojawiają się na wiele lat przed rozwojem choroby

Pacjent może przestać mówić - jak Bruce Willis - ale mogą pojawić się też zaburzenia osobowości i zachowania. Pacjent może stać się małomówny, zamknięty w sobie, może śmiać się w niewłaściwych momentach i nie chcieć opuszczać domu. Wiele z tych symptomów choroby lekarze zdiagnozowali u pana Bogusława Urbanka. - Na początku to były takie prozaiczne rzeczy, które mogą się każdemu zdarzyć - mówi pani Justyna Kozak, partnerka pana Bogusława.

Chirurgia jednego dnia: tak wygląda medycyna przyszłości
Chirurgia jednego dnia: tak wygląda medycyna przyszłościMarek Nowicki/Fakty TVN

Pionierski zabieg w polskim szpitalu

Pan Bogusław kilka miesięcy temu, jako pierwszy na świecie pacjent, został poddany zabiegowi wszczepienia syntetycznego genu, który jest odpowiedzialny za produkcję progranuliny. Dostał go wprost do mózgu. Choroby nie da się u niego wyleczyć, ale można zahamować jej rozwój. - Mam wrażenie, że pan jest troszeczkę aktywniejszy, mam z panem lepszy kontakt, chętniej nawiązuje rozmowę - ocenia dr Gabriela Kłodowska, neurolożka.

ZOBACZ TEŻ: Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Pionierski zabieg w ramach badań klinicznych przeprowadził zespół profesora Mirosława Ząbka z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. - Myślę, że przyszłość przyniesie leczenie przyczynowe, czyli że będziemy mogli w mózgu naprawić to, co jest zepsute. Natomiast teraz podajemy coś, czego nie ma, czyli gen, który spowoduje produkcję białka, którego w mózgu brakuje - wyjaśnia profesor.

Jako druga, po Bogusławie Urbanku, została zoperowana matka pana Piotra Szłamasa - a teraz przyszedł czas na samego pana Piotra. - Jesteśmy jedyni na świecie, którzy wykonali operację pierwszą, drugą i teraz ta trzecia. Jesteśmy docelowo wybrani jako jedyny ośrodek dla Europy i Azji. Natomiast w Stanach jedyny ośrodek to będzie w Ohio. Póki co jesteśmy jedynym ośrodkiem na świecie, który to robi - podkreśla profesor Mirosław Ząbek.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS