Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"
Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku" Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Produkt wycofany, ale problem wcale nierozwiązany. - Jesteśmy w stanie od 1 stycznia 2025 roku wprowadzić tę ustawę - przekazuje ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

Chociaż resort zdrowia przygotował projekt zmian dotyczący sprzedaży alkoholu - między innymi zakaz promocji cenowej, zakaz sprzedaży na stacjach benzynowych czy obostrzenia dotyczące opakowań, to problem szerokiej dostępności napojów procentowych w Polsce nadal wywołuje dyskusję. Zwłaszcza wśród ekspertów, bo dane na ten temat są alarmujące.

- Jesteśmy w takim niedobrym punkcie na mapie Europy - ocenia Mariusz Nawrót, dyrektor Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie.

Ile wypija statystyczny Polak?

Blisko dziewięć litrów czystego alkoholu na osobę. Tyle według danych polskiego przemysłu spirytusowego wypił statystyczny Polak w ciągu ostatniego roku.

- Od niemowlaka po staruszka i abstynenta, więc naprawdę liczby są bardzo duże, które w każdym powinny wzbudzić zastanowienie - komentuje Mariusz Nawrót.

W ciągu ostatnich trzech dekad zmienił się sposób spożywania alkoholu w naszym kraju. Wzrosło spożycie piwa, zmalała nieco konsumpcja napojów spirytusowych. Średnio każdy Polak wypił w 2023 roku sześć litrów wina, siedem i pół litra wódki i innych mocnych alkoholi oraz 99 litrów piwa.

CZYTAJ TAKŻE: Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

- 20 lat temu za przeciętną pensję mogliśmy sobie kupić 100 butelek wódki, teraz 220. Piw kiedyś 800, a teraz 1800. To pokazuje, że mimo że rząd ma możliwość regulacji akcyzą i innymi podatkami, to ten alkohol jest tani - zauważa Mariusz Nawrót.

Dostępność cenowa jest jednym z powodów problemu. Nasze zarobki poszły w górę, ceny alkoholu - nie. Na dodatek piwo jest tańsze niż zwykłe napoje słodzone, a piwo bezalkoholowe nierzadko droższe niż zwykłe.

"Wychodzi nam piwo tańsze niż woda mineralna"

- Jeżeli możemy sobie kupić osiem piw, a drugie osiem jest gratis, i wtedy wychodzi nam piwo tańsze niż woda mineralna, to chyba coś poszło w złym kierunku - mówi Mariusz Nawrót.

Tak to wygląda w liczbach: Polacy kupują blisko 16 milionów butelek i puszek piwa każdego dnia, co stanowi aż 55 procent całego spożywanego alkoholu w Polsce.

Do sklepów trafiły wódki w opakowaniach przypominających mus owocowy. "To jest zbrodnia na polskich dzieciach"
Do sklepów trafiły wódki w opakowaniach przypominających mus owocowy. "To jest zbrodnia na polskich dzieciach"Magda Łucyan/Fakty TVN

- Dostępność alkoholu jest wielokrotnie udowodnionym czynnikiem patologizacji, szczególnie młodego pokolenia - zwraca uwagę prof. Marek Konopczyński, pedagog resocjalizacyjny z Uniwersytetu w Białymstoku.

- Przynajmniej raz w miesiącu 15-latek statystycznie jest pijany - informuje Natalia Czapla, terapeutka uzależnień.

Piwo to trunek z niską akcyzą, które wielu traktuje jak niewinny napój. Tyle że to też alkohol - w jednym piwie jest 20 gramów alkoholu, czyli tyle, ile w 50 mililitrach wódki, a każda ilość procentów szkodzi naszemu zdrowiu.

- Skutki picia alkoholu są od dziesiątków lat w Polsce opisywane, badane i one są tragiczne, pomijając choroby fizyczne, włącznie z nowotworami, to też trzeba zwrócić uwagę na zaburzenia społeczne i psychiczne - komentuje prof. Marek Konopczyński.

Nocna prohibicja w Krakowie przynosi efekty

Zmiany, oddolnie, zaczęły wprowadzać niektóre gminy i miasta. Łącznie w ponad 200 mniejszych lub większych miejscowościach obowiązuje nocna prohibicja, między innymi w Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu czy Zakopanem..

- Praktycznie każde z tych miast ma same pozytywne odczucia - ocenia Mariusz Nawrót. - Myślę, że my jesteśmy zaskoczeni tym, jakie są efekty tego wprowadzenia zakazu alkoholu w nocy - mówi Dariusz Nowak, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Strażnicy miejscy w Krakowie mają mniej interwencji o ponad 30 procent. O prawie połowę zmniejszyła się też liczba interwencji policyjnych związanych z alkoholem. - Widać z tego, że to po prostu przynosi efekty - ocenia Dariusz Nowak.

ZOBACZ TEŻ: Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"

Na te efekty liczy teraz też ministra zdrowia. Chciałaby, żeby Sejm zajął się zmianami przepisów jeszcze w październiku. - Skoro nie sprzedajemy chleba w nocy, no to niekoniecznie musimy sprzedawać i alkohol - zauważa Dariusz Nowak.

Dla naszego dobra, bo picie nie zawsze jest na zdrowie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Fachowo to się nazywa prehabilitacja i jest niczym innym jak przygotowaniem pacjenta do leczenia. Na pytanie, po co mnożyć terapie i męczyć chorego dodatkowymi zabiegami, orędownicy tej metody z Poznania mają prostą odpowiedź: może zdziałać cuda.

Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Źródło:
Fakty TVN

Domy pomocy społecznej apelują o pomoc. Brakuje im pieniędzy, a koszty utrzymania wzrosły. Według urzędników w poprzednich latach państwo dofinansowało DPS-y z rezerwy budżetowej, a w tym roku z tego źródła pomaga powodzianom. Niektórym ośrodkom grozi zamknięcie.

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS