Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"
Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku" Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Produkt wycofany, ale problem wcale nierozwiązany. - Jesteśmy w stanie od 1 stycznia 2025 roku wprowadzić tę ustawę - przekazuje ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

Chociaż resort zdrowia przygotował projekt zmian dotyczący sprzedaży alkoholu - między innymi zakaz promocji cenowej, zakaz sprzedaży na stacjach benzynowych czy obostrzenia dotyczące opakowań, to problem szerokiej dostępności napojów procentowych w Polsce nadal wywołuje dyskusję. Zwłaszcza wśród ekspertów, bo dane na ten temat są alarmujące.

- Jesteśmy w takim niedobrym punkcie na mapie Europy - ocenia Mariusz Nawrót, dyrektor Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie.

Ile wypija statystyczny Polak?

Blisko dziewięć litrów czystego alkoholu na osobę. Tyle według danych polskiego przemysłu spirytusowego wypił statystyczny Polak w ciągu ostatniego roku.

- Od niemowlaka po staruszka i abstynenta, więc naprawdę liczby są bardzo duże, które w każdym powinny wzbudzić zastanowienie - komentuje Mariusz Nawrót.

W ciągu ostatnich trzech dekad zmienił się sposób spożywania alkoholu w naszym kraju. Wzrosło spożycie piwa, zmalała nieco konsumpcja napojów spirytusowych. Średnio każdy Polak wypił w 2023 roku sześć litrów wina, siedem i pół litra wódki i innych mocnych alkoholi oraz 99 litrów piwa.

CZYTAJ TAKŻE: Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

- 20 lat temu za przeciętną pensję mogliśmy sobie kupić 100 butelek wódki, teraz 220. Piw kiedyś 800, a teraz 1800. To pokazuje, że mimo że rząd ma możliwość regulacji akcyzą i innymi podatkami, to ten alkohol jest tani - zauważa Mariusz Nawrót.

Dostępność cenowa jest jednym z powodów problemu. Nasze zarobki poszły w górę, ceny alkoholu - nie. Na dodatek piwo jest tańsze niż zwykłe napoje słodzone, a piwo bezalkoholowe nierzadko droższe niż zwykłe.

"Wychodzi nam piwo tańsze niż woda mineralna"

- Jeżeli możemy sobie kupić osiem piw, a drugie osiem jest gratis, i wtedy wychodzi nam piwo tańsze niż woda mineralna, to chyba coś poszło w złym kierunku - mówi Mariusz Nawrót.

Tak to wygląda w liczbach: Polacy kupują blisko 16 milionów butelek i puszek piwa każdego dnia, co stanowi aż 55 procent całego spożywanego alkoholu w Polsce.

Do sklepów trafiły wódki w opakowaniach przypominających mus owocowy. "To jest zbrodnia na polskich dzieciach"
Do sklepów trafiły wódki w opakowaniach przypominających mus owocowy. "To jest zbrodnia na polskich dzieciach"Magda Łucyan/Fakty TVN

- Dostępność alkoholu jest wielokrotnie udowodnionym czynnikiem patologizacji, szczególnie młodego pokolenia - zwraca uwagę prof. Marek Konopczyński, pedagog resocjalizacyjny z Uniwersytetu w Białymstoku.

- Przynajmniej raz w miesiącu 15-latek statystycznie jest pijany - informuje Natalia Czapla, terapeutka uzależnień.

Piwo to trunek z niską akcyzą, które wielu traktuje jak niewinny napój. Tyle że to też alkohol - w jednym piwie jest 20 gramów alkoholu, czyli tyle, ile w 50 mililitrach wódki, a każda ilość procentów szkodzi naszemu zdrowiu.

- Skutki picia alkoholu są od dziesiątków lat w Polsce opisywane, badane i one są tragiczne, pomijając choroby fizyczne, włącznie z nowotworami, to też trzeba zwrócić uwagę na zaburzenia społeczne i psychiczne - komentuje prof. Marek Konopczyński.

Nocna prohibicja w Krakowie przynosi efekty

Zmiany, oddolnie, zaczęły wprowadzać niektóre gminy i miasta. Łącznie w ponad 200 mniejszych lub większych miejscowościach obowiązuje nocna prohibicja, między innymi w Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu czy Zakopanem..

- Praktycznie każde z tych miast ma same pozytywne odczucia - ocenia Mariusz Nawrót. - Myślę, że my jesteśmy zaskoczeni tym, jakie są efekty tego wprowadzenia zakazu alkoholu w nocy - mówi Dariusz Nowak, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Strażnicy miejscy w Krakowie mają mniej interwencji o ponad 30 procent. O prawie połowę zmniejszyła się też liczba interwencji policyjnych związanych z alkoholem. - Widać z tego, że to po prostu przynosi efekty - ocenia Dariusz Nowak.

ZOBACZ TEŻ: Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"

Na te efekty liczy teraz też ministra zdrowia. Chciałaby, żeby Sejm zajął się zmianami przepisów jeszcze w październiku. - Skoro nie sprzedajemy chleba w nocy, no to niekoniecznie musimy sprzedawać i alkohol - zauważa Dariusz Nowak.

Dla naszego dobra, bo picie nie zawsze jest na zdrowie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Widać, że Rafał Trzaskowski, który zaproponował prawybory w Koalicji Obywatelskiej, ma przygotowaną kampanię. Liczne spotkania - między innymi w Bydgoszczy, z której wywodzi się jego konkurent Radosław Sikorski, a także rozmowa z rolnikami, by pokazać, że prezydent największego w Polsce miasta pamięta o wsi.

Pierwszy dzień kampanii przed prawyborami. "To jest siła Koalicji Obywatelskiej"

Pierwszy dzień kampanii przed prawyborami. "To jest siła Koalicji Obywatelskiej"

Źródło:
Fakty TVN

Obowiązek okresowych badań lekarskich dla wszystkich posiadaczy broni palnej, w tym myśliwych, zakłada projekt ustawy, który złożyła w Sejmie Polska 2050 - Trzecia Droga. Zgodnie z nim myśliwi do siedemdziesiątego roku życia będą musieli przejść badania raz na pięć lat, a po ukończeniu siedemdziesięciu - raz na dwa lata. Kto za, kto przeciw?

Okresowe badania dla myśliwych? Polska 2050 składa projekt

Okresowe badania dla myśliwych? Polska 2050 składa projekt

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przeżyła 99 lat, a w ostatnich godzinach życia padła ofiarą złodziei, którzy ukradli jej ćwierć miliona złotych. W ciągu ostatnich trzech lat policjanci ujawnili prawie dziesięć tysięcy przestępstw wyłudzenia pieniędzy i kosztowności tak zwaną metodą na wnuczka czy na policjanta. Łupem przestępców padło ponad ćwierć miliarda złotych.

99-latka padła ofiarą telefonicznego oszustwa, straciła ćwierć miliona złotych. Niedługo później zmarła

99-latka padła ofiarą telefonicznego oszustwa, straciła ćwierć miliona złotych. Niedługo później zmarła

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi, powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24, że nie ma wątpliwości, iż pojedynek między Radosławem Sikorskim a Rafałem Trzaskowskim w sprawie kandydowania na prezydenta będzie "rycerski". - Cel jest znany. Musimy pokonać kandydata PiS-u, musimy w Polsce przywrócić normalność - dodał. Mówił też o działalności Antoniego Macierewicza i kierowanej przez niego podkomisji smoleńskiej.

Kierwiński "nie ma wątpliwości". "To będzie pojedynek rycerski"

Kierwiński "nie ma wątpliwości". "To będzie pojedynek rycerski"

Źródło:
TVN24

Najlepszym rozwiązaniem dla Koalicji Obywatelskiej, ale przede wszystkim dla Polski, jest postawienie na osobę, która od pięciu lat bardzo konsekwentnie przygotowuje się do roli prezydenta Polski - powiedział w TVN24 minister sportu Sławomir Nitras, członek Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej. Gość "Faktów po Faktach" zadeklarował poparcie w prawyborach dla Rafała Trzaskowskiego. Wielu innych polityków KO również przekazało już, na kogo odda swój głos.

Rafał Trzaskowski czy Radosław Sikorski? Są tacy, którzy już zdecydowali

Rafał Trzaskowski czy Radosław Sikorski? Są tacy, którzy już zdecydowali

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Co dalej z rządem Olafa Scholza? Po dymisji ministra finansów z FDP rządząca w Berlinie koalicja przestała istnieć. Opozycja chce przyspieszonych wyborów, i to jak najszybciej. Wątpliwości zdają się też nie mieć wyborcy i w sondażach wskazują jasno - czas na nowego kanclerza. W sondażach prowadzi CDU/CSU, ale raczej nie uzyska samodzielnej większości, a trudno powiedzieć, kto mógłby zostać ich koalicjantem.

Co po upadku rządzącej koalicji? Opozycja nalega na szybkie wybory, szef rządu ma inny plan

Co po upadku rządzącej koalicji? Opozycja nalega na szybkie wybory, szef rządu ma inny plan

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS