Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"
Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku" Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Produkt wycofany, ale problem wcale nierozwiązany. - Jesteśmy w stanie od 1 stycznia 2025 roku wprowadzić tę ustawę - przekazuje ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

Chociaż resort zdrowia przygotował projekt zmian dotyczący sprzedaży alkoholu - między innymi zakaz promocji cenowej, zakaz sprzedaży na stacjach benzynowych czy obostrzenia dotyczące opakowań, to problem szerokiej dostępności napojów procentowych w Polsce nadal wywołuje dyskusję. Zwłaszcza wśród ekspertów, bo dane na ten temat są alarmujące.

- Jesteśmy w takim niedobrym punkcie na mapie Europy - ocenia Mariusz Nawrót, dyrektor Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie.

Ile wypija statystyczny Polak?

Blisko dziewięć litrów czystego alkoholu na osobę. Tyle według danych polskiego przemysłu spirytusowego wypił statystyczny Polak w ciągu ostatniego roku.

- Od niemowlaka po staruszka i abstynenta, więc naprawdę liczby są bardzo duże, które w każdym powinny wzbudzić zastanowienie - komentuje Mariusz Nawrót.

W ciągu ostatnich trzech dekad zmienił się sposób spożywania alkoholu w naszym kraju. Wzrosło spożycie piwa, zmalała nieco konsumpcja napojów spirytusowych. Średnio każdy Polak wypił w 2023 roku sześć litrów wina, siedem i pół litra wódki i innych mocnych alkoholi oraz 99 litrów piwa.

CZYTAJ TAKŻE: Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

- 20 lat temu za przeciętną pensję mogliśmy sobie kupić 100 butelek wódki, teraz 220. Piw kiedyś 800, a teraz 1800. To pokazuje, że mimo że rząd ma możliwość regulacji akcyzą i innymi podatkami, to ten alkohol jest tani - zauważa Mariusz Nawrót.

Dostępność cenowa jest jednym z powodów problemu. Nasze zarobki poszły w górę, ceny alkoholu - nie. Na dodatek piwo jest tańsze niż zwykłe napoje słodzone, a piwo bezalkoholowe nierzadko droższe niż zwykłe.

"Wychodzi nam piwo tańsze niż woda mineralna"

- Jeżeli możemy sobie kupić osiem piw, a drugie osiem jest gratis, i wtedy wychodzi nam piwo tańsze niż woda mineralna, to chyba coś poszło w złym kierunku - mówi Mariusz Nawrót.

Tak to wygląda w liczbach: Polacy kupują blisko 16 milionów butelek i puszek piwa każdego dnia, co stanowi aż 55 procent całego spożywanego alkoholu w Polsce.

Do sklepów trafiły wódki w opakowaniach przypominających mus owocowy. "To jest zbrodnia na polskich dzieciach"
Do sklepów trafiły wódki w opakowaniach przypominających mus owocowy. "To jest zbrodnia na polskich dzieciach"Magda Łucyan/Fakty TVN

- Dostępność alkoholu jest wielokrotnie udowodnionym czynnikiem patologizacji, szczególnie młodego pokolenia - zwraca uwagę prof. Marek Konopczyński, pedagog resocjalizacyjny z Uniwersytetu w Białymstoku.

- Przynajmniej raz w miesiącu 15-latek statystycznie jest pijany - informuje Natalia Czapla, terapeutka uzależnień.

Piwo to trunek z niską akcyzą, które wielu traktuje jak niewinny napój. Tyle że to też alkohol - w jednym piwie jest 20 gramów alkoholu, czyli tyle, ile w 50 mililitrach wódki, a każda ilość procentów szkodzi naszemu zdrowiu.

- Skutki picia alkoholu są od dziesiątków lat w Polsce opisywane, badane i one są tragiczne, pomijając choroby fizyczne, włącznie z nowotworami, to też trzeba zwrócić uwagę na zaburzenia społeczne i psychiczne - komentuje prof. Marek Konopczyński.

Nocna prohibicja w Krakowie przynosi efekty

Zmiany, oddolnie, zaczęły wprowadzać niektóre gminy i miasta. Łącznie w ponad 200 mniejszych lub większych miejscowościach obowiązuje nocna prohibicja, między innymi w Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu czy Zakopanem..

- Praktycznie każde z tych miast ma same pozytywne odczucia - ocenia Mariusz Nawrót. - Myślę, że my jesteśmy zaskoczeni tym, jakie są efekty tego wprowadzenia zakazu alkoholu w nocy - mówi Dariusz Nowak, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Strażnicy miejscy w Krakowie mają mniej interwencji o ponad 30 procent. O prawie połowę zmniejszyła się też liczba interwencji policyjnych związanych z alkoholem. - Widać z tego, że to po prostu przynosi efekty - ocenia Dariusz Nowak.

ZOBACZ TEŻ: Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"

Na te efekty liczy teraz też ministra zdrowia. Chciałaby, żeby Sejm zajął się zmianami przepisów jeszcze w październiku. - Skoro nie sprzedajemy chleba w nocy, no to niekoniecznie musimy sprzedawać i alkohol - zauważa Dariusz Nowak.

Dla naszego dobra, bo picie nie zawsze jest na zdrowie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS