Szukanie furtek, wewnętrzne badania i odwlekanie decyzji. Kto stanie do prezydenckiego wyścigu?

Źródło:
Fakty TVN
Szukanie furtek, wewnętrzne badania i odwlekanie decyzji. Kto stanie do prezydenckiego wyścigu?
Szukanie furtek, wewnętrzne badania i odwlekanie decyzji. Kto stanie do prezydenckiego wyścigu?
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Szukanie furtek, wewnętrzne badania i odwlekanie decyzji. Kto stanie do prezydenckiego wyścigu?Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Zanim ruszy prezydencki wyścig, partie są uziemione w blokach startowych. Kandydatów na kandydatów jest więcej niż miejsc do wzięcia, a stuprocentowych i oficjalnych pewniaków brak. Na razie obowiązuje więc strategia wyczekiwania i raczej nikt nie chce wyjść przed szereg.  

Nieoficjalnie w Koalicji Obywatelskiej można usłyszeć, że Rafał Trzaskowski jest ich kandydatem na prezydenta - nic się nie zmieniło, ale oficjalne ogłoszenie za miesiąc. - Dowiecie się wszyscy państwo 7 grudnia na Śląsku - mówi wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska (KO).

Nieoczekiwana propozycja PSL z 28 października w sprawie wyłonienia wspólnego kandydata zaskoczyła koalicjantów. Ale Donald Tusk natychmiast zamknął sprawę. W pierwszej turze wyborów każda partia idzie oddzielnie, nie atakując się nawzajem.

- Najważniejsze jest to, żebyśmy mobilizowali wszystkich wyborców, którzy nam uwierzyli rok temu i żeby każda partia na to bardzo ciężko pracowała - komentuje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Kandydat powinien być wspólny, ale powinien być wspólny w drugiej turze - wskazuje wiceminister obrony narodowej z Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk.

Skąd ten pomysł ludowców się pojawił? Nieoficjalnie - bo oficjalnie nic się nie usłyszy - Trzecia Droga jest na rozdrożu, a PSL wcale nie ma ochoty popierać Szymona Hołowni na prezydenta i szukało jakiejś furtki.

Arleta Zalewska o szansach Przemysława Czarnka na zostanie kandydatem na prezydenta z ramienia PiS-u
Arleta Zalewska o szansach Przemysława Czarnka na zostanie kandydatem na prezydenta z ramienia PiS-uTVN24

Ludowcy nie wskazali Szymona Hołowni jako ewentualnego wspólnego kandydata. A on sam z decyzją zwleka. - Pan marszałek się zastanawia. Prosił, żeby dać mu trochę czasu na przegadanie tego tematu z rodziną - mówi Paweł Śliz, poseł Polski 2050.

- Jeśli Szymon Hołownia się zdecyduje, to uważam, że posiada najmniejszy elektorat negatywny - ocenia ministra klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska z Polski 2050.

Sikorski bardziej strawny dla wyborców PSL?

Druga sprawa to ambicje prezydenckie Radosława Sikorskiego. Sikorski ze swoimi poglądami mógłby być bardziej strawny - tak kalkulowało PSL i rozmawiało o tym z szefem MSZ - dla ich elektoratu. Sam Sikorski ma zresztą w koalicji swoich zwolenników.

- W moim odczuciu większe szanse wygrania w drugiej turze ma Radek Sikorski - ocenia Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka KO. To, że Sikorski prowadzi prezydencką ofensywę, jest jasne dla każdego. Co do decyzji Koalicji Obywatelskiej mówi, że nic nie jest przesądzone. - W drugiej połowie listopada przeprowadzimy dogłębne badania i na ich podstawie podejmiemy decyzję - zapowiada minister spraw zagranicznych.

CZYTAJ TAKŻE: "Pewniak" Koalicji Obywatelskiej i czterech kandydatów PiS. Kto wystartuje w wyborach prezydenckich?

Koalicja Obywatelska prowadzi badania od dawna. Nieoficjalnie poznaliśmy wewnętrzne sondaże. We wrześniu zbadano drugą turę. Trzaskowski zwycięża z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości 46 do 33. Sikorski ma takie samo poparcie jak kandydat PiS. W obu badaniach jest duża grupa niezdecydowanych.

PiS odwleka decyzję

Kogo wystawi PiS? Decyzja się odwleka. PiS zrezygnowało z prawyborów i odłożyło przedstawienie kandydata. - Zleciliśmy dodatkowe badania. To jest kolejna seria badań kandydatów, z których - wydaje się - każdy może powalczyć o prezydenturę - informuje poseł Prawa i Sprawiedliwości Mateusz Morawiecki.

- Na tej liście - także tych informacji medialnych - nie ma osób co do których także prowadzimy badanie - dodaje Michał Wójcik, poseł PiS.

Politycy KO podkreślają, że gdy dojdzie do drugiej tury, poparcie dla ich kandydata powinno być bezwarunkowe. - Aby nikomu nie przyszło do głowy to, aby kontestować naszego wspólnego kandydata - zaznaczaJakub Rutnicki, poseł KO.

- Trzeba zagrać z wyborcami w otwarte karty. Pierwsza tura to jest pełna mobilizacja swoich elektoratów, żeby później jak najwięcej z tego elektoratu poszło w drugiej turze i żebyśmy wygrali wybory - mówi Tomasz Trela, poseł Lewicy, która kandydata przedstawi w styczniu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Supernak/PAP

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS