Reporterka "Faktów" TVN.
Katarzyna Kolenda-Zaleska
Reporterka polityczna "Faktów" TVN, prowadząca "Fakty po Faktach" w TVN24, prezes Fundacji TVN. W "Faktach" i w TVN24 od 2003 roku.
Artykuły

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała stanowisko w sprawie nadchodzących wyborów. Biskupi przypominają, że "polityka jest powołaniem do miłości bliźniego". Zwracają się też wprost do proboszczów, by zachowali dystans wobec partii politycznych.

Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiada, że nie będzie finansował Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. - Nie będę dawał pieniędzy naukowcom, którzy obrażają Polaków - mówi polityk. Słowa ministra to reakcja na wypowiedź prof. Barbary Engelking, dyrektorki Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, o stosunku Polaków do Zagłady Żydów.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie związanej z Donaldem Tuskiem po zawiadomieniu Marka Falenty. Tego Marka Falenty, który został skazany za zakładanie nielegalnych podsłuchów w restauracji Sowa i przyjaciele i nagranie najważniejszych polityków w państwie. Były premier przekonuje, że cała opozycja jest pod lupą władzy, że będą próby jej zastraszania i ścigania.

To są środki, które będą odgrywały ogromną rolę w awansie cywilizacyjnym Polski. To są środki, które mają pomóc także polskim szpitalom. Może tym, w którym leczy się ktoś z państwa rodziny - tak mówił premier Morawiecki, gdy w Sejmie przekonywał do unijnego Funduszu Odbudowy. Po niemal dokładnie dwóch latach nie ma ani awansu, ani środków.

Oblicze Kościoła zmienił od razu. Gdy po raz pierwszy pokazał się na balkonie Bazyliki św. Piotra, mówił po włosku, nie po łacinie. Prosił, by go poprawiać, jeśli się pomyli. Gdy kilka dni później powiedział "nie lękajcie się", usłyszał to cały świat. Przez ponad ćwierć wieku był nie tylko częścią wielkiej historii, ale ją tworzył. Historia to fakty i pytania. Wszystkie rozdziały są jej częścią. Ten ostatni zakończył się 18 lat temu.

Po śmierci Izabeli z Pszczyny duże protesty przeszły ulicami miast całej Polski. Znicze zapłonęły wtedy też przed Trybunałem Konstytucyjnym, którego wyrok doprowadził do niemal całkowitego zakazu aborcji w Polsce. Po półtora roku śledztwo wobec lekarzy trwa, a wobec położnych zostało umorzone. 30-latka zgłosiła się do szpitala po tym, jak odeszły jej wody płodowe. U płodu już wcześniej stwierdzono wady rozwojowe. Kobieta zmarła w szpitalu w wyniku wstrząsu septycznego.

Czekali na ruch prokuratury, ale się nie doczekali. Pełnomocnik Magdaleny Filiks zapowiada więc kolejne kroki, choć sam znalazł się na celowniku prokuratury. Złoży zawiadomienie w sprawie upublicznienia niejawnych danych, które pozwoliły zidentyfikować syna posłanki jako ofiarę pedofila.

Od piątku 17 marca przez 12 dni Donald Tusk objechał województwa śląskie i opolskie, spotykając się na wiecach i kameralnych spotkaniach z wyborcami. Na finał wybrał spotkanie z młodzieżą i także tutaj musiał się mierzyć z zarzutami, że ściga się z PiS-em na rozdawnictwo, tracąc tym samym wolnorynkowych wyborców.