Prawo nie zabrania tej pozycji, ale konsekwencje mogą być poważne. "Apelujemy, aby zachować zdrowy rozsądek"

Źródło:
Fakty TVN
Prawo nie zabrania tej pozycji, ale konsekwencje mogą być poważne. "Apelujemy, aby zachować zdrowy rozsądek"
Prawo nie zabrania tej pozycji, ale konsekwencje mogą być poważne. "Apelujemy, aby zachować zdrowy rozsądek"
Paweł Szot/Fakty TVN
Jak zachowuje się ciało pasażera, który zamiast podróżować z nogami na podłodze, trzyma je na desce rozdzielczej?Paweł Szot/Fakty TVN

Trzymanie nóg na desce rozdzielczej może być potwornie niebezpieczne. Kiedy auto ma poduszkę powietrzną, a pasażer nogi rozprostowane pod szybą, może stać mu się to, co stało się pasażerce, uczestniczącej w wypadku koło Szczecina.

Kilka dni temu na autostradzie A6 w okolicach Szczecina w kolizji trzech samochodów ranna została tylko jedna osoba. Za to poważnie.

- Trzymała swoje nogi na desce rozdzielczej. W wyniku tego uderzenia kobieta doznała poważnego urazu, bo złamania obu kończyn dolnych. Z pozoru nie było zbyt nadmiernej prędkości podczas tego zdarzenia - mówi aspirant Ewelina Gryszpan z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Prędkość nie musi być duża

- Nawet jadąc 30 na godzinę, ale w coś twardego uderzymy, te poduszki mogą wybuchnąć. Nie ma tak naprawdę zasady, czy jedziemy wolno, czy szybko - nie trzymamy tam (na desce rozdzielczej - przyp. red.) nóg, to nie jest miejsce do trzymania nóg - podkreśla Łukasz Byśkiniewiczm kierowca rajdowy z TVN Turbo Rally Team.

Poduszka powietrzna ratuje życie, ale może być też śmiertelnym zagrożeniem, bo działa jak mała bomba. - Poduszka strzela z prędkością 300 kilometrów na godzinę. To sobie można wyobrazić ,jak to jest siła - mówi Mariusz Podkalicki z Akademii Bezpiecznej Jazdy.

CZYTAJ TAKŻE: "Kask rowerowy czterokrotnie uratował mi życie"

"Kask rowerowy czterokrotnie uratował mi życie"
"Kask rowerowy czterokrotnie uratował mi życie"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Do czego ta siła jest zdolna doskonale wiedzą ortopedzi. Katalog obrażeń, do których dochodzi w takich sytuacjach jest długi. Już samo słuchanie o tym jest bolesne.

- Złamania od podudzia, poprzez udo, może doprowadzić do zwichnięcia panewki stawu biodrowego, może doprowadzić do złamań w obrębie miednicy. Nagły ruch kończyn w kierunku tułowia oraz głowy może spowodować uderzenie kolanami w klatkę piersiową, w twarz, może powodować uraz kręgosłupa - wymienia Robert Bożek, ortopeda z Wojewódzkiego Szpital Specjalistyczny imienia Świętej Barbary w Sosnowcu.

Tak skomplikowane złamania wymagają wielogodzinnych operacji i trwających nawet lata rehabilitacji z nikłymi szansami na powrót do pełnej sprawności.

Obrażenia to nie wszystko

Lekarze medycyny ratunkowej zauważają, że statystycznie obrażenia poszkodowanych w wypadkach są coraz łagodniejsze. To dzięki zaawansowanym systemom bezpieczeństwa w nowych samochodach.

- Są dostosowane do tego, że siedzimy w odpowiedniej pozycji. W momencie kiedy ta pozycja jest inna, prawdopodobnie dużo z tych systemów może być albo nie skuteczna albo wprost przynosić jeszcze dodatkowe urazy - mówi Tomasz Sikora, specjalista medycyny ratunkowej z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia Świętej Barbary w Sosnowcu.

Obrażenia to nie wszystko. - Jak pasażer trzyma te nogi na desce rozdzielczej, to również zasłaniane jest lusterko, osłabiana jest widoczność - mówi Łukasz Byśkiniewicz.

Co na to przepisy? - Choć samo trzymanie nóg na desce rozdzielczej nie jest uregulowane prawnie, to my apelujemy, aby zachować zdrowy rozsądek i aby kierujący oraz pasażerowie włączyli myślenie i przewidywali różne rodzaju zdarzenia - zaznacza Ewelina Gryszpan.

Choć teoretycznie nogi można trzymać na desce rozdzielczej, to naprawdę nie warto.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS