Prawo nie zabrania tej pozycji, ale konsekwencje mogą być poważne. "Apelujemy, aby zachować zdrowy rozsądek"

Źródło:
Fakty TVN
Prawo nie zabrania tej pozycji, ale konsekwencje mogą być poważne. "Apelujemy, aby zachować zdrowy rozsądek"
Prawo nie zabrania tej pozycji, ale konsekwencje mogą być poważne. "Apelujemy, aby zachować zdrowy rozsądek"
Paweł Szot/Fakty TVN
Jak zachowuje się ciało pasażera, który zamiast podróżować z nogami na podłodze, trzyma je na desce rozdzielczej?Paweł Szot/Fakty TVN

Trzymanie nóg na desce rozdzielczej może być potwornie niebezpieczne. Kiedy auto ma poduszkę powietrzną, a pasażer nogi rozprostowane pod szybą, może stać mu się to, co stało się pasażerce, uczestniczącej w wypadku koło Szczecina.

Kilka dni temu na autostradzie A6 w okolicach Szczecina w kolizji trzech samochodów ranna została tylko jedna osoba. Za to poważnie.

- Trzymała swoje nogi na desce rozdzielczej. W wyniku tego uderzenia kobieta doznała poważnego urazu, bo złamania obu kończyn dolnych. Z pozoru nie było zbyt nadmiernej prędkości podczas tego zdarzenia - mówi aspirant Ewelina Gryszpan z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Prędkość nie musi być duża

- Nawet jadąc 30 na godzinę, ale w coś twardego uderzymy, te poduszki mogą wybuchnąć. Nie ma tak naprawdę zasady, czy jedziemy wolno, czy szybko - nie trzymamy tam (na desce rozdzielczej - przyp. red.) nóg, to nie jest miejsce do trzymania nóg - podkreśla Łukasz Byśkiniewiczm kierowca rajdowy z TVN Turbo Rally Team.

Poduszka powietrzna ratuje życie, ale może być też śmiertelnym zagrożeniem, bo działa jak mała bomba. - Poduszka strzela z prędkością 300 kilometrów na godzinę. To sobie można wyobrazić ,jak to jest siła - mówi Mariusz Podkalicki z Akademii Bezpiecznej Jazdy.

CZYTAJ TAKŻE: "Kask rowerowy czterokrotnie uratował mi życie"

"Kask rowerowy czterokrotnie uratował mi życie"
"Kask rowerowy czterokrotnie uratował mi życie"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Do czego ta siła jest zdolna doskonale wiedzą ortopedzi. Katalog obrażeń, do których dochodzi w takich sytuacjach jest długi. Już samo słuchanie o tym jest bolesne.

- Złamania od podudzia, poprzez udo, może doprowadzić do zwichnięcia panewki stawu biodrowego, może doprowadzić do złamań w obrębie miednicy. Nagły ruch kończyn w kierunku tułowia oraz głowy może spowodować uderzenie kolanami w klatkę piersiową, w twarz, może powodować uraz kręgosłupa - wymienia Robert Bożek, ortopeda z Wojewódzkiego Szpital Specjalistyczny imienia Świętej Barbary w Sosnowcu.

Tak skomplikowane złamania wymagają wielogodzinnych operacji i trwających nawet lata rehabilitacji z nikłymi szansami na powrót do pełnej sprawności.

Obrażenia to nie wszystko

Lekarze medycyny ratunkowej zauważają, że statystycznie obrażenia poszkodowanych w wypadkach są coraz łagodniejsze. To dzięki zaawansowanym systemom bezpieczeństwa w nowych samochodach.

- Są dostosowane do tego, że siedzimy w odpowiedniej pozycji. W momencie kiedy ta pozycja jest inna, prawdopodobnie dużo z tych systemów może być albo nie skuteczna albo wprost przynosić jeszcze dodatkowe urazy - mówi Tomasz Sikora, specjalista medycyny ratunkowej z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia Świętej Barbary w Sosnowcu.

Obrażenia to nie wszystko. - Jak pasażer trzyma te nogi na desce rozdzielczej, to również zasłaniane jest lusterko, osłabiana jest widoczność - mówi Łukasz Byśkiniewicz.

Co na to przepisy? - Choć samo trzymanie nóg na desce rozdzielczej nie jest uregulowane prawnie, to my apelujemy, aby zachować zdrowy rozsądek i aby kierujący oraz pasażerowie włączyli myślenie i przewidywali różne rodzaju zdarzenia - zaznacza Ewelina Gryszpan.

Choć teoretycznie nogi można trzymać na desce rozdzielczej, to naprawdę nie warto.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS