Nowy rozdział w polskiej transplantologii. "Pula narządów praktycznie nieograniczona"

Źródło:
Fakty TVN
Nowy rozdział w polskiej transplantologii. "Pula narządów praktycznie nieograniczona"
Nowy rozdział w polskiej transplantologii. "Pula narządów praktycznie nieograniczona"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Nowy rozdział w polskiej transplantologii. "Pula narządów praktycznie nieograniczona"Marek Nowicki/Fakty TVN

Wątroba to jedyny organ w ludzkim ciele, który ma zdolność do regeneracji - może odrosnąć z pojedynczego płata. W Polsce właśnie przeprowadzono pierwszy przeszczep wątroby od dorosłego dawcy dla dorosłego biorcy. Jak wielki to przełom?

Ten mecz piłkarz czwartoligowego klubu Granat Skarżysko-Kamienna zdecydowanie wygrał. Stawką było jego zdrowie i życie. Od pięciu dni żyje z nową wątrobą, którą podarowała mu jego starsza siostra.

- Myślałem, że będzie dużo gorzej przed operacją - przyznaje Wiktor Pluta, biorca wątroby. - 12 lat grałem, sport pewnie pomógł w regeneracji, że jest tak w miarę dobrze - ocenia. Teraz Wiktor chce jak najszybciej wrócić do grania. I chce też zdać maturę, jest w piątej klasie technikum w Skarżysku.

Pierwsza taka operacja

Do tej pory lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie przy współpracy z Centrum Zdrowia Dziecka pobierali wątroby od dawców dorosłych dla dzieci. Rodzinny przeszczep wątroby dorosłego dawcy dorosłemu biorcy odbył się po raz pierwszy.

- To są trudne operacje, niezwykle obciążające i dla zespołu, który pobiera fragment wątroby, bo operuje się zdrowego człowieka, który nie potrzebuje operacji, ale jednak ryzyko związane z oddaniem fragmentu wątroby jest i jest ono dużo większe niż na przykład ryzyko związane z pobraniem nerki od żywego dawcy - mówi prof. Michał Grąt z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

CZYTAJ TAKŻE: Pani Justyna walczy z czerniakiem. Ostatnią dla niej szansą jest leczenie za granicą. Trwa zbiórka

Dorosły biorca potrzebuje więcej nowej wątroby niż dziecko. Dlatego lekarze od siostry pana Wiktora musieli pobrać aż 65 procent jej własnej wątroby. Zgodziła się na to bez wahania. Dziś przy łóżku wracającego do zdrowia piłkarza zebrała się cała jego rodzina.

- Czuję dumę z moich dzieci. Przeszliśmy tragedię, ale cieszymy się, że wszystko idzie ku dobremu - mówi Grzegorz Pluta, ojciec Wiktora i Karoliny.

Wątroba to wyjątkowy narząd

Ten przeszczep to początek nowego programu transplantacyjnego w Polsce, w ramach którego dorośli będą mogli darować swoim bliskim dorosłym fragment wątroby.

- Ośrodki przeszczepiania fragmentów wątroby od żywego dawcy na świecie wykonują 400, a nawet 500 tego typu operacji, więc jest to cała dostępna nowa pula narządów, praktycznie nieograniczona - wskazuje profesor Grąt.

Małoinwazyjne operacje przyszłością medycyny. Pacjentowi wielkiego guza wyjęto przez oczodół
Małoinwazyjne operacje przyszłością medycyny. Pacjentowi wielkiego guza wyjęto przez oczodół Marek Nowicki/Fakty TVN

Wątroba ma to do siebie, że odrasta i to bardzo szybko, więc lekarze liczą, że w najbliższych tygodniach okrojony organ dawczyni, Karoliny, siostry Wiktora, podwoi swoją objętość.

- Po prostu tak trzeba było zrobić, żeby ratować życie Wiktora. Córka zrobiła gest przepiękny, no i udało się wszystko. I teraz jesteśmy dobrej myśli, że wszystko się ułoży i wrócimy do domu - mówi Aneta Pluta, matka Wiktora i Karoliny.

Pani Karolina już została wypisana ze szpitala.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: UCK WUM

Pozostałe wiadomości

18 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy dla polskiego systemu ochrony zdrowia to może być potężny zastrzyk pieniędzy. Tylko czasu na wydanie tych środków jest bardzo mało - termin to czerwiec 2026 roku.

18 miliardów z KPO dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Są głosy, że czasu na ich wydanie jest za mało

18 miliardów z KPO dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Są głosy, że czasu na ich wydanie jest za mało

Źródło:
Fakty TVN

W sześciopiętrowym budynku na siedmiu tysiącach metrów kwadratowych kosztem ponad stu milionów złotych powstało w Poznaniu laboratorium policyjne. Żeby badać auta, broń, narkotyki czy DNA - szybko i dokładnie. To jedna z najnowocześniejszych takich placówek w Europie.

W Poznaniu otwarto najnowocześniejsze laboratorium policyjne w Polsce. Inwestycja kosztowała ponad 100 milionów złotych

W Poznaniu otwarto najnowocześniejsze laboratorium policyjne w Polsce. Inwestycja kosztowała ponad 100 milionów złotych

Źródło:
Fakty TVN

Projekt ludowców o statusie osoby najbliższej w zamierzeniu ma być kompromisem, który poprze cała koalicja rządząca. - Nie wiem, co trzeba zrobić jeszcze i co trzeba zrobić bardziej, żeby niektórzy nasi partnerzy byli usatysfakcjonowani - skomentował poseł Lewicy Tomasz Trela.

Politycy PSL kręcą nosem na projekt ustawy o związkach partnerskich. Trela: nie wiem, co trzeba jeszcze zrobić

Politycy PSL kręcą nosem na projekt ustawy o związkach partnerskich. Trela: nie wiem, co trzeba jeszcze zrobić

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kandydat PiS na prezydenta ma zostać ogłoszony oficjalnie 10 listopada, a do tego czasu kręcić się będzie karuzela nazwisk. Wiadomo, że na pewno rozważani są Mariusz Błaszczak, Tobiasz Bocheński i Karol Nawrocki. Ma być też czwarty kandydat, ale nie wiadomo, kto nim jest. Koalicja Obywatelska może wystawić Rafała Trzaskowskiego, Radosława Sikorskiego lub nawet samego Donalda Tuska. W Trzeciej Drodze mówi się o Szymonie Hołowni, w Lewicy o Agnieszce Dziemianowicz-Bąk, a w przypadku Konfederacji wiadomo, że jej kandydatem będzie Sławomir Mentzen.

Karuzela nazwisk kandydatów PiS na prezydenta się rozkręca. "Nikt nie wypadł, jest czwórka kandydatów"

Karuzela nazwisk kandydatów PiS na prezydenta się rozkręca. "Nikt nie wypadł, jest czwórka kandydatów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyzwyczailiśmy się do widoków krwawych, wojny w Ukrainie, gdzie widzimy ofiary w ludziach, w sprzęcie, widzimy agresję. Natomiast toczy się wojna mniej dostrzegalna - mówił w "Faktach po Faktach" wiceszef MSZ Andrzej Szejna. Odniósł się do decyzji o zamknięciu konsulatu Rosji w Poznaniu w związku z informacjami o zaangażowaniu Moskwy w próby dywersji w naszym kraju. Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński wskazywał, że w obliczu wyborów prezydenckich "z całą pewnością destabilizacja sytuacji w Polsce będzie jednym z naczelnych celów Federacji Rosyjskiej".

"Mocna odpowiedź" Sikorskiego. Kiedy rosyjscy dyplomaci opuszczą Polskę?

"Mocna odpowiedź" Sikorskiego. Kiedy rosyjscy dyplomaci opuszczą Polskę?

Źródło:
TVN24

- Nie we wszystkich formułach jesteśmy obecni, lepiej by było, gdyby Polska była zaproszona - tak o spotkaniu przywódców czterech krajów w Berlinie w sprawie między innymi Ukrainy mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jednocześnie zaznaczył, że to "było spotkanie zorganizowane na chybcika" i "nie zapadły tam żadne decyzje".

Sikorski o spotkaniu "zorganizowanym na chybcika". "Tam nie zapadły żadne decyzje"

Sikorski o spotkaniu "zorganizowanym na chybcika". "Tam nie zapadły żadne decyzje"

Źródło:
TVN24

Afroamerykanie zwyczajowo głosują na demokratów, bo to oni w swojej polityce mają hasła wyrównania szans społecznych i walkę z dyskryminacją ze względu na kolor skóry. Okazuje się jednak, że populistyczne hasła Donalda Trumpa też trafiają do Afroamerykanów.

Część Afroamerykanów popiera Trumpa. Obama: może po prostu nie chcecie, aby prezydentem była kobieta

Część Afroamerykanów popiera Trumpa. Obama: może po prostu nie chcecie, aby prezydentem była kobieta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Putin znów na salonach przyjmuje zagranicznych przywódców. W Kazaniu rozpoczął się szczyt grupy BRICS - tzw. gospodarek wschodzących. Władimir Putin chciałby stworzyć międzynarodowy system płatności niezależny od dolara i odporny na zachodnie sankcje.

W Kazaniu rozpoczął się szczyt grupy BRICS

W Kazaniu rozpoczął się szczyt grupy BRICS

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS