W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN
W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"
W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"
Marek Nowicki/Fakty TVN
W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"Marek Nowicki/Fakty TVN

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

Organizatorki akcji "Pomacaj się" stwarzają niezwykle ciepłą i pogodną atmosferę: wiedzą, że to wręcz niezbędne, żeby kobieta chciała się rozebrać. Oferta jest skierowana do Amazonek, które po stoczonej walce z nowotworem piersi nierzadko walczą, aby wziąć udział w akcji. Chociaż sesje fotograficzne odbywają się przez cały rok, dwa razy w tygodniu po kilka pań, to na własne fotografie trzeba czekać dwa lata.

- Czekałam bardzo długo, żeby znaleźć się tutaj i opłacało się. (…) Nie traciłam nadziei i dokładnie dwa tygodnie temu dostałam telefon, że jestem zaproszona na spotkanie - mówi pani Ewa Szpyt z Lublina.

Kobieta jest po mastektomii piersi. Była operacja, chemioterapia, teraz jest hormonoterapia. - Faktycznie, w momencie, kiedy już praktycznie nie miałam włosów i poprosiłam męża, żeby ogolił mi głowę maszynką, wtedy łzy płynęły strugami - wspomina pani Ewa.

ZOBACZ TEŻ: "Polska jest krajem wysoko rozwiniętym, a umieralność na raka piersi, zamiast spadać, to rośnie"

Pani Barbara Kula na tę rozbieraną sesję czekała rok. Na co dzień kieruje wojskowymi ciężarówkami. - Jak usłyszałam diagnozę, że mam raka, myślę sobie: Boże, mam dopiero 40 lat, jestem jeszcze młoda, całe życie przede mną, to wtedy trzy noce nie mogłam spać, musiałam sobie to po prostu w głowie poukładać - opowiada kobieta.

Rak piersi to nie wyrok
Rak piersi to nie wyrokTVN24

Przypominają, jak ważne jest samobadanie się

Już ponad trzysta kobiet z rakiem piersi w Polsce ma zdjęcia, które trafią potem na wystawy i bilbordy. To element większej akcji pod hasłem "Pomacaj się", która ma zachęcić kobiety do badania swoich piersi i do tego, by z tym nie zwlekać. W Polsce średnio na raka piersi codziennie umiera piętnaście kobiet. Umierają też mężczyźni na raka jąder. Dlatego apel "Pomacaj się" skierowany też jest do panów.

CZYTAJ TAKŻE: Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

- One razem z nami pokazują swoją chorobę, ale przede wszystkim pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości. To jest cel naszych działań, żeby pokazać, że idealne piersi nas nie definiują, czy idealne paznokcie, czy cokolwiek innego idealnego, bo kobiecość to jest coś więcej - podkreśla Małgorzata Lakowska z Fundacji Kochasz Dopilnuj.

Comiesięczne macanie piersi nie może zastąpić corocznego badania USG, bo ultrasonografia potrafi ujawnić małe guzki, których kobieta jeszcze nie wyczuje pod palcami. - To to uratowało mi życie. Nie wiem, jakby się to dalej potoczyło, gdybym nie robiła (badań profilaktycznych - przyp. red.) - podkreśla pani Barbara Kula.

Marek NowickiFakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Kampania "Pomacaj się"

Pozostałe wiadomości

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali, i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzyło Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzyło Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS