18 miliardów z KPO dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Są głosy, że czasu na ich wydanie jest za mało

Źródło:
Fakty TVN
18 miliardów z KPO dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Są głosy, że czasu na ich wydanie jest za mało
18 miliardów z KPO dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Są głosy, że czasu na ich wydanie jest za mało
Marek Nowicki/Fakty TVN
18 miliardów z KPO dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Są głosy, że czasu na ich wydanie jest za mało Marek Nowicki/Fakty TVN

18 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy dla polskiego systemu ochrony zdrowia to może być potężny zastrzyk pieniędzy. Tylko czasu na wydanie tych środków jest bardzo mało - termin to czerwiec 2026 roku.

Wystarczy spojrzeć na wejście na Oddział Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Bytomiu, żeby się przekonać, że remontu nie było tam od dziesięcioleci. Dlatego dyrekcja szpitala wystąpi o przyznanie 60 milionów złotych z KPO.

- Środki, które udałoby się pozyskać w ramach środków KPO, idą na remont trzech oddziałów, zespołu poradni i na zakup sprzętu na potrzeby szpitala - mówi Wojciech Michalik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny numer 4 w Lublinie też wystąpi o pieniądze. W sumie o ponad 100 milionów złotych na onkologię, kardiologię i informatykę. - Będę aplikował o finansowanie inicjatyw, które rzeczywiście są wdrażalne w ograniczonym okresie - zapowiada Michał Szabelski, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4.

W ograniczonym okresie, ponieważ wielkie pieniądze trzeba będzie wydać w wielkim pośpiechu. Do końca czerwca 2026 roku.

Część pieniędzy może zostać zmarnowana

Eksperci źle to widzą. Prawie co drugi uczestnik odbywającego się w Warszawie Forum Rynku Zdrowia uważa, że Polska nie będzie w stanie efektywnie wykorzystać tych pieniędzy na ochronę zdrowia.

- Tak krótki czas to jest ogromne wyzwanie, ponieważ ci, którzy realizowali programy z funduszy zewnętrznych, wiedzą, że ogromnym problemem jest rozliczenie takiego programu, bo wszystko w dokumentach musi się dokładnie zgadzać, tak jak zaplanowaliśmy, a tych zmiennych jest ogromna ilość - zwraca uwagę Anna Gołębicka, ekonomistka z Centrum imienia Adama Smitha.

CZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej przypadków krztuśca. Wszyscy powinni się zaszczepić, dorośli też. Od kaszlu można złamać żebra

W sumie w całej ochronie zdrowia z Krajowego Planu Odbudowy do wydania w ciągu zaledwie półtora roku będzie aż 18 miliardów złotych. Ministerstwo Zdrowia zdaje sobie sprawę, że część pieniędzy może zostać zmarnowana.

- My zdajemy sobie sprawę, że czasu na wykorzystanie tych środków jest niewiele i jesteśmy, gdzie jesteśmy - komentuje Katarzyna Kacperczyk, wiceministra zdrowia.

"Samym sukcesem jest to, że zostały uratowane te pieniądze"

Były wiceminister zdrowia z czasów PiS już nawet wie, kto będzie temu winien.

- Widzimy, że pomimo tego, że wszystkie dokumenty były przygotowane zawczasu, że wszystkie projekty, wszystkie idee, które za tym stały, były dawno gotowe, przez 10 miesięcy Izabela Leszczyna nie zrobiła prawie nic - twierdzi Janusz Cieszyński, były wiceminister zdrowia z Prawa i Sprawiedliwości.

To nieprawda. Projekty od dawna były niegotowe. Jak ten dotyczący reformy szpitali. PiS-owski minister zdrowia Adam Niedzielski trzy lata temu zapowiedział reformę szpitali, która miała już wtedy być finansowana z KPO, ale pieniędzy z Unii nie było i reforma też została zaniechana. Nawet nie przeszła przez Sejm, w którym PiS miał większość.

Co przyniosło zlikwidowanie imiennych zaproszeń na badania profilaktyczne?
Co przyniosło zlikwidowanie imiennych zaproszeń na badania profilaktyczne?Marek Nowicki/Fakty TVN

- Można powiedzieć, że samym sukcesem jest to, że zostały uratowane te pieniądze. (...) Jak teraz te pieniądze mamy, to zróbmy teraz wszystko, aby je faktycznie móc jakoś wykorzystać - apeluje Klara Klinger, redaktorka naczelna portalu rynekzdrowia.pl.

Obyśmy więc teraz w tym pośpiechu nie wymieniali w szpitalach nowych okien na jeszcze nowsze, kupowali sprzętu po zawyżonych cenach, rozpoczynali inwestycji budowlanych, których nie uda się skończyć i rozliczyć na czas.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie

Pozostałe wiadomości

W sześciopiętrowym budynku na siedmiu tysiącach metrów kwadratowych kosztem ponad stu milionów złotych powstało w Poznaniu laboratorium policyjne. Żeby badać auta, broń, narkotyki czy DNA - szybko i dokładnie. To jedna z najnowocześniejszych takich placówek w Europie.

W Poznaniu otwarto najnowocześniejsze laboratorium policyjne w Polsce. Inwestycja kosztowała ponad 100 milionów złotych

W Poznaniu otwarto najnowocześniejsze laboratorium policyjne w Polsce. Inwestycja kosztowała ponad 100 milionów złotych

Źródło:
Fakty TVN

Projekt ludowców o statusie osoby najbliższej w zamierzeniu ma być kompromisem, który poprze cała koalicja rządząca. - Nie wiem, co trzeba zrobić jeszcze i co trzeba zrobić bardziej, żeby niektórzy nasi partnerzy byli usatysfakcjonowani - skomentował poseł Lewicy Tomasz Trela.

Politycy PSL kręcą nosem na projekt ustawy o związkach partnerskich. Trela: nie wiem, co trzeba jeszcze zrobić

Politycy PSL kręcą nosem na projekt ustawy o związkach partnerskich. Trela: nie wiem, co trzeba jeszcze zrobić

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kandydat PiS na prezydenta ma zostać ogłoszony oficjalnie 10 listopada, a do tego czasu kręcić się będzie karuzela nazwisk. Wiadomo, że na pewno rozważani są Mariusz Błaszczak, Tobiasz Bocheński i Karol Nawrocki. Ma być też czwarty kandydat, ale nie wiadomo, kto nim jest. Koalicja Obywatelska może wystawić Rafała Trzaskowskiego, Radosława Sikorskiego lub nawet samego Donalda Tuska. W Trzeciej Drodze mówi się o Szymonie Hołowni, w Lewicy o Agnieszce Dziemianowicz-Bąk, a w przypadku Konfederacji wiadomo, że jej kandydatem będzie Sławomir Mentzen.

Karuzela nazwisk kandydatów PiS na prezydenta się rozkręca. "Nikt nie wypadł, jest czwórka kandydatów"

Karuzela nazwisk kandydatów PiS na prezydenta się rozkręca. "Nikt nie wypadł, jest czwórka kandydatów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyzwyczailiśmy się do widoków krwawych, wojny w Ukrainie, gdzie widzimy ofiary w ludziach, w sprzęcie, widzimy agresję. Natomiast toczy się wojna mniej dostrzegalna - mówił w "Faktach po Faktach" wiceszef MSZ Andrzej Szejna. Odniósł się do decyzji o zamknięciu konsulatu Rosji w Poznaniu w związku z informacjami o zaangażowaniu Moskwy w próby dywersji w naszym kraju. Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński wskazywał, że w obliczu wyborów prezydenckich "z całą pewnością destabilizacja sytuacji w Polsce będzie jednym z naczelnych celów Federacji Rosyjskiej".

"Mocna odpowiedź" Sikorskiego. Kiedy rosyjscy dyplomaci opuszczą Polskę?

"Mocna odpowiedź" Sikorskiego. Kiedy rosyjscy dyplomaci opuszczą Polskę?

Źródło:
TVN24

- Nie we wszystkich formułach jesteśmy obecni, lepiej by było, gdyby Polska była zaproszona - tak o spotkaniu przywódców czterech krajów w Berlinie w sprawie między innymi Ukrainy mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jednocześnie zaznaczył, że to "było spotkanie zorganizowane na chybcika" i "nie zapadły tam żadne decyzje".

Sikorski o spotkaniu "zorganizowanym na chybcika". "Tam nie zapadły żadne decyzje"

Sikorski o spotkaniu "zorganizowanym na chybcika". "Tam nie zapadły żadne decyzje"

Źródło:
TVN24

Afroamerykanie zwyczajowo głosują na demokratów, bo to oni w swojej polityce mają hasła wyrównania szans społecznych i walkę z dyskryminacją ze względu na kolor skóry. Okazuje się jednak, że populistyczne hasła Donalda Trumpa też trafiają do Afroamerykanów.

Część Afroamerykanów popiera Trumpa. Obama: może po prostu nie chcecie, aby prezydentem była kobieta

Część Afroamerykanów popiera Trumpa. Obama: może po prostu nie chcecie, aby prezydentem była kobieta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Putin znów na salonach przyjmuje zagranicznych przywódców. W Kazaniu rozpoczął się szczyt grupy BRICS - tzw. gospodarek wschodzących. Władimir Putin chciałby stworzyć międzynarodowy system płatności niezależny od dolara i odporny na zachodnie sankcje.

W Kazaniu rozpoczął się szczyt grupy BRICS

W Kazaniu rozpoczął się szczyt grupy BRICS

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS