18 miliardów z KPO dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Są głosy, że czasu na ich wydanie jest za mało

Źródło:
Fakty TVN
18 miliardów z KPO dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Są głosy, że czasu na ich wydanie jest za mało
18 miliardów z KPO dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Są głosy, że czasu na ich wydanie jest za mało
Marek Nowicki/Fakty TVN
18 miliardów z KPO dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Są głosy, że czasu na ich wydanie jest za mało Marek Nowicki/Fakty TVN

18 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy dla polskiego systemu ochrony zdrowia to może być potężny zastrzyk pieniędzy. Tylko czasu na wydanie tych środków jest bardzo mało - termin to czerwiec 2026 roku.

Wystarczy spojrzeć na wejście na Oddział Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Bytomiu, żeby się przekonać, że remontu nie było tam od dziesięcioleci. Dlatego dyrekcja szpitala wystąpi o przyznanie 60 milionów złotych z KPO.

- Środki, które udałoby się pozyskać w ramach środków KPO, idą na remont trzech oddziałów, zespołu poradni i na zakup sprzętu na potrzeby szpitala - mówi Wojciech Michalik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny numer 4 w Lublinie też wystąpi o pieniądze. W sumie o ponad 100 milionów złotych na onkologię, kardiologię i informatykę. - Będę aplikował o finansowanie inicjatyw, które rzeczywiście są wdrażalne w ograniczonym okresie - zapowiada Michał Szabelski, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4.

W ograniczonym okresie, ponieważ wielkie pieniądze trzeba będzie wydać w wielkim pośpiechu. Do końca czerwca 2026 roku.

Część pieniędzy może zostać zmarnowana

Eksperci źle to widzą. Prawie co drugi uczestnik odbywającego się w Warszawie Forum Rynku Zdrowia uważa, że Polska nie będzie w stanie efektywnie wykorzystać tych pieniędzy na ochronę zdrowia.

- Tak krótki czas to jest ogromne wyzwanie, ponieważ ci, którzy realizowali programy z funduszy zewnętrznych, wiedzą, że ogromnym problemem jest rozliczenie takiego programu, bo wszystko w dokumentach musi się dokładnie zgadzać, tak jak zaplanowaliśmy, a tych zmiennych jest ogromna ilość - zwraca uwagę Anna Gołębicka, ekonomistka z Centrum imienia Adama Smitha.

CZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej przypadków krztuśca. Wszyscy powinni się zaszczepić, dorośli też. Od kaszlu można złamać żebra

W sumie w całej ochronie zdrowia z Krajowego Planu Odbudowy do wydania w ciągu zaledwie półtora roku będzie aż 18 miliardów złotych. Ministerstwo Zdrowia zdaje sobie sprawę, że część pieniędzy może zostać zmarnowana.

- My zdajemy sobie sprawę, że czasu na wykorzystanie tych środków jest niewiele i jesteśmy, gdzie jesteśmy - komentuje Katarzyna Kacperczyk, wiceministra zdrowia.

"Samym sukcesem jest to, że zostały uratowane te pieniądze"

Były wiceminister zdrowia z czasów PiS już nawet wie, kto będzie temu winien.

- Widzimy, że pomimo tego, że wszystkie dokumenty były przygotowane zawczasu, że wszystkie projekty, wszystkie idee, które za tym stały, były dawno gotowe, przez 10 miesięcy Izabela Leszczyna nie zrobiła prawie nic - twierdzi Janusz Cieszyński, były wiceminister zdrowia z Prawa i Sprawiedliwości.

To nieprawda. Projekty od dawna były niegotowe. Jak ten dotyczący reformy szpitali. PiS-owski minister zdrowia Adam Niedzielski trzy lata temu zapowiedział reformę szpitali, która miała już wtedy być finansowana z KPO, ale pieniędzy z Unii nie było i reforma też została zaniechana. Nawet nie przeszła przez Sejm, w którym PiS miał większość.

Co przyniosło zlikwidowanie imiennych zaproszeń na badania profilaktyczne?
Co przyniosło zlikwidowanie imiennych zaproszeń na badania profilaktyczne?Marek Nowicki/Fakty TVN

- Można powiedzieć, że samym sukcesem jest to, że zostały uratowane te pieniądze. (...) Jak teraz te pieniądze mamy, to zróbmy teraz wszystko, aby je faktycznie móc jakoś wykorzystać - apeluje Klara Klinger, redaktorka naczelna portalu rynekzdrowia.pl.

Obyśmy więc teraz w tym pośpiechu nie wymieniali w szpitalach nowych okien na jeszcze nowsze, kupowali sprzętu po zawyżonych cenach, rozpoczynali inwestycji budowlanych, których nie uda się skończyć i rozliczyć na czas.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS