W Poznaniu otwarto najnowocześniejsze laboratorium policyjne w Polsce. Inwestycja kosztowała ponad 100 milionów złotych

Źródło:
Fakty TVN
W Poznaniu otwarto najnowocześniejsze laboratorium policyjne w Polsce. Inwestycja kosztowała ponad 100 milionów złotych
W Poznaniu otwarto najnowocześniejsze laboratorium policyjne w Polsce. Inwestycja kosztowała ponad 100 milionów złotych
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
W Poznaniu otwarto najnowocześniejsze laboratorium policyjne w Polsce. Inwestycja kosztowała ponad 100 milionów złotychDariusz Łapiński/Fakty TVN

W sześciopiętrowym budynku na siedmiu tysiącach metrów kwadratowych kosztem ponad stu milionów złotych powstało w Poznaniu laboratorium policyjne. Żeby badać auta, broń, narkotyki czy DNA - szybko i dokładnie. To jedna z najnowocześniejszych takich placówek w Europie.

Wydano na nie ponad 100 milionów złotych, budowano prawie dwa lata. Nikt nie ma wątpliwości, że ta inwestycja się opłaci, bo poprawi bezpieczeństwo. - Przyspieszy badania i umożliwi identyfikację również substancji, których dotychczas nie byliśmy w stanie zidentyfikować - przekazuje podinspektor Sergiusz Błażejczak z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu.

Otwarte właśnie w Poznaniu laboratorium jest nie tylko najnowocześniejsze w Polsce, jest jednym z najnowocześniejszych w Europie. - Każdy z nas rozsiewa swoje DNA, mówiąc, dotykając, przechodząc, gubiąc gdzieś włosy - wskazuje podinsp. Justyna Laskowska, kierownik Sekcji Biologii i Genetyki Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Dzięki badaniom DNA wykryto niejednego sprawcę

Dzięki badaniu DNA wykryto sprawcę próby zabójstwa w podpoznańskim Kórniku. Młody mężczyzną z nożem napadł tam przypadkowo spotkaną kobietę. Na podstawie wizerunku i zeznań świadków policja szybko wytypowała podejrzanego, ale okazało się, że ten ma mocne alibi. Wtedy pomogli biolodzy z policyjnego laboratorium. Wykryli właściwego sprawcę na podstawie znalezionych na miejscu przestępstwa śladów DNA.

- Ustalono, że to brat bliźniak stoi za napaścią na tę kobietę - mówi młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Co się stało z królem kryptowalut? - reportaż "Superwizjera" TVN tylko w TVN24 GO

Nic więc dziwnego, że napastnik miał ten sam wygląd, wiek i wzrost, co pierwszy podejrzany. Pomogli pracownicy laboratorium, podobnie jak w przypadku większości rozwiązywanych przez policję najtrudniejszych zagadek kryminalnych. - System tylko nam wyrzuca grupę ludzi z największym prawdopodobieństwem zgodności cech na materiale dowodowym i na materiale porównawczym - wskazuje Marek Pawlicki, ekspert z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Jeszcze kilka lat temu na wyniki porównawcze badań DNA laboranci czekali kilka dni. Najnowsze poznańskie laboratorium jest w stanie wykonać je w 90 minut.

Wyposażone jest też w bardzo nowoczesną pracownię antroposkopową. To dzięki pracy biegłych w tej dziedzinie zatrzymano fałszywego konwojenta, który dziewięć lat temu ukradł osiem milionów złotych. Pod fałszywą tożsamością zatrudnił się w firmie ochroniarskiej. Przytył, zmienił wygląd, zawsze chodził w rękawiczkach, żeby nie zostawiać śladów DNA. Wpadł dzięki wiedzy i doświadczeniu policyjnego specjalisty. - Swoją opinię oparł na bardzo charakterystycznych bruzdach, które ten mężczyzna miał na czole - mówi Andrzej Borowiak.

Karierę policjanta połączył z działalnością kryminalną. Przed sądem ruszył proces 65-letniego Tadeusza P.
Karierę policjanta połączył z działalnością kryminalną. Przed sądem ruszył proces 65-letniego Tadeusza P.Jarosław Kostkowski/Fakty TVN

Dotąd podobne możliwości miało tylko pięć państw na świecie

Poznańskie laboratorium wyposażone jest też w separator komórek, którego dotąd w Polsce nie było.

- (Separator może być wykorzystywany - red.) głównie pod kątem przestępstw na przykład seksualnych, jeżeli dochodzi do przestępstwa zgwałcenia z udziałem kilku osób - wyjaśnia podkom. Marta Mróz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Pozwala z niespotykaną dotąd dokładnością wyodrębniać DNA z mieszaniny genów. Dotąd podobnymi urządzeniami dysponowały tylko policje Stanów Zjednoczonych, Chin, Niemiec, Włoch i Szwajcarii. Teraz są już w Polsce.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN