Karuzela nazwisk kandydatów PiS na prezydenta się rozkręca. "Nikt nie wypadł, jest czwórka kandydatów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Karuzela nazwisk kandydatów PiS na prezydenta się rozkręca. "Nikt nie wypadł, jest czwórka kandydatów"
Karuzela nazwisk kandydatów PiS na prezydenta się rozkręca. "Nikt nie wypadł, jest czwórka kandydatów"
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Karuzela nazwisk kandydatów PiS na prezydenta się rozkręca. "Nikt nie wypadł, jest czwórka kandydatów"Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Kandydat PiS na prezydenta ma zostać ogłoszony oficjalnie 10 listopada, a do tego czasu kręcić się będzie karuzela nazwisk. Wiadomo, że na pewno rozważani są Mariusz Błaszczak, Tobiasz Bocheński i Karol Nawrocki. Ma być też czwarty kandydat, ale nie wiadomo, kto nim jest. Koalicja Obywatelska może wystawić Rafała Trzaskowskiego, Radosława Sikorskiego lub nawet samego Donalda Tuska. W Trzeciej Drodze mówi się o Szymonie Hołowni, w Lewicy o Agnieszce Dziemianowicz-Bąk, a w przypadku Konfederacji wiadomo, że jej kandydatem będzie Sławomir Mentzen.

Zapowiadanego terminu ogłoszenia kandydata na prezydenta nikt w Prawie i Sprawiedliwości nie odwołał. Ma to nastąpić 10 listopada. Wciąż nie wiadomo, czy partia zdecyduje się na prawybory. - To bardzo ciekawa koncepcja, w związku z tym ona wróciła na deskę kreślarską - uważa były premier Mateusz Morawiecki.

To oznacza nie jedną, a dwie duże niewiadome - nie tylko, kto zostanie kandydatem, ale i jak zostanie wybrany. Prawo i Sprawiedliwość dotąd nie organizowało prawyborów, a w partii - mimo niedawnego zjednoczenia z Suwerenną Polską - po utracie władzy spierają się wewnętrzne frakcje.

Krótka lista partyjnej centrali

- Nie ma żadnych wewnętrznych sporów - twierdzi Zbigniew Kuźmiuk, poseł PiS. Co nazwisko, to lepsza kandydatura - taki obraz wyłania się z oficjalnych deklaracji polityków PiS. - Ja jestem przede wszystkim zaszczycony, dumny, że jest mowa o mnie - mówi Zbigniew Bogucki, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Pan Przemysław Czarnek jest świetnym kandydatem - komentuje Andrzej Śliwka, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Dotąd żadne z zamawianych przez partię badań nie wskazało wyraźnego faworyta. Partyjna centrala ma swoją krótką listę - są na niej Mariusz Błaszczak, Tobiasz Bocheński czy Karol Nawrocki. - Moje ambicje i moje marzenia nie mają tu żadnego znaczenia. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości będzie to kandydat, który będzie miał szansę zwycięstwa - komentuje Mariusz Błaszczak, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Nikt nie wypadł, jest czwórka kandydatów - mówi Zbigniew Kuźmiuk. Czwarte nazwisko zależy od tego, gdzie przyłożyć ucho. Swoich zwolenników w partii ma Mateusz Morawiecki, ale w partyjnej centrali - już niekoniecznie, choć w krytykowaniu władzy jest bardzo aktywny. Na partyjnej giełdzie pojawiają się też inni kandydaci.

- Marcin Przydacz to niepoważny kandydat na prezydenta. Według mojej wiedzy nie ma go. Sam się zgłaszał, wyrywał, ale pogonili go - mówi Marcin Mastalerek, szef Gabinetu Prezydenta RP.

- No tak, wiadomo: jedyny poważny kandydat, geniusz polityki, PR-u i komunikacji - odpowiada Mastalerkowi Marcin Przydacz, poseł PiS. - Znając jego dzisiejszą pozycję i zdolności oddziaływania na rzeczywistość w szeroko pojętym obozie centroprawicowym, nie sądzę, żeby one były przesadnie szkodliwe dla mnie - dodaje.

To wymiana złośliwości dwóch polityków. Kiedy jednego z kandydatów wprost krytykuje szef gabinetu prezydenta, którego wsparcie byłoby dla Prawa i Sprawiedliwości dużym atutem w kampanii, to pojawia się pytanie, na ile Pałac Prezydencki chce mieć wpływ na wybór kandydata.

- Konsultacje nie są potrzebne - komentuje Zbigniew Kuźmiuk. - Wierzę w to, wręcz jestem pewny, że pan prezydent będzie popierał kandydata - mówi Andrzej Śliwka.

Jak PiS wyłoni swojego kandydata na prezydenta?
Jak PiS wyłoni swojego kandydata na prezydenta?Arleta Zalewska/Fakty TVN

Kto kandydatem obozu władzy?

PiS poszukuje takiego kandydata, który będzie miał największe szanse w drugiej turze. Oczekiwany scenariusz zakłada, że to będzie starcie kandydata PiS i koalicji rządzącej, i tu też pytanie o nazwiska.

- Premier Donald Tusk powiedział wyraźnie, że kandydatem będzie jedna z osób, która przemawiała na radzie krajowej - mówi minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Przemawiali i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, i minister Radosław Sikorski. Przemawiał też sam premier Donald Tusk, ale i czworo innych polityków. Nieoficjalnie faworyt od miesięcy wciąż jest ten sam.

- Wszelkie sondaże pokazują, że najlepszym kandydatem, który cieszy się największym zaufaniem publicznym, jest Rafał Trzaskowski - zauważa Patryk Jaskulski, poseł Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Przydacz odpowiada Mastalerkowi. "Świat się nie poznał póki co na jego geniuszu"

Rafał Trzaskowski sam potwierdza, że jest gotowy ponownie podjąć wyzwanie. Politycy Koalicji Obywatelskiej lubią powtarzać, że gdyby nie nierówna polityczna walka PiS, wygrałby wybory w 2020 roku. Wtedy kandydata Rafała Trzaskowskiego poparł Radosław Sikorski.

10 lat wcześniej Radosław Sikorski sam w prawyborach walczył, żeby być kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta. Przegrał z Bronisławem Komorowskim. Dziś nie mówi ani tak, ani nie. Opozycja powtarza, że kandydować chce sam premier Donald Tusk, a w partii rządzącej słychać, że stawka wyborów prezydenckich jest najwyższa od lat.

- Musimy je wygrać, bo inaczej będzie paraliż państwa. Stąd wybór nie jest prosty. Musimy się zastanowić, kto tak naprawdę może zdobyć 50 plus procent - komentuje poseł Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Napieralski.

Czy Szymon Hołownia wystartuje?

Nazwisko kandydata Koalicji Obywatelskiej mamy poznać na początku grudnia. Wtedy też swoją kandydatkę zaprezentuje Lewica.

- Na samej radzie krajowej właściwie jedynym nazwiskiem, które wówczas padało, było nazwisko Agnieszki Dziemianowicz-Bąk - wskazuje posłanka Lewicy Katarzyna Ueberhan. - Jestem do dyspozycji mojego środowiska, ale to nie jest ani moja decyzja, ani decyzja, którą podejmuje się pochopnie - mówi Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu z Lewicy.

Ponowny start w wyborach prezydenckich rozważa też marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

- Od początku mówimy, że pan marszałek byłby najlepszym prezydentem, od początku uważamy, że te wszystkie zwaśnione strony sporu politycznego w Polsce mógłby połączyć jeden kandydat - komentuje Bartosz Romowicz, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Ostateczna decyzja ma być ogłoszona przed końcem roku i już wiadomo, że Szymon Hołownia będzie też kandydatem PSL.

ZOBACZ TEŻ: "Gdybym była Kamalą Harris, zrobiłabym sobie zdjęcia, jak jem pierogi w polskim stroju ludowym"

- Jeżeli pan marszałek zdecyduje się startować, będzie kandydatem Trzeciej Drogi w wyborach prezydenckich - komentuje Magdalena Sroka, posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Będę zachęcał Polskie Stronnictwo Ludowe, żeby w pierwszej turze wystawiło swojego kandydata - mówi z kolei Marek Sawicki, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Swojego kandydata wskazała już Konfederacja. W przyszłorocznych wyborach prezydenckich wystartować chce Sławomir Mentzen.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

18 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy dla polskiego systemu ochrony zdrowia to może być potężny zastrzyk pieniędzy. Tylko czasu na wydanie tych środków jest bardzo mało - termin to czerwiec 2026 roku.

18 miliardów z KPO dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Są głosy, że czasu na ich wydanie jest za mało

18 miliardów z KPO dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Są głosy, że czasu na ich wydanie jest za mało

Źródło:
Fakty TVN

W sześciopiętrowym budynku na siedmiu tysiącach metrów kwadratowych kosztem ponad stu milionów złotych powstało w Poznaniu laboratorium policyjne. Żeby badać auta, broń, narkotyki czy DNA - szybko i dokładnie. To jedna z najnowocześniejszych takich placówek w Europie.

W Poznaniu otwarto najnowocześniejsze laboratorium policyjne w Polsce. Inwestycja kosztowała ponad 100 milionów złotych

W Poznaniu otwarto najnowocześniejsze laboratorium policyjne w Polsce. Inwestycja kosztowała ponad 100 milionów złotych

Źródło:
Fakty TVN

Projekt ludowców o statusie osoby najbliższej w zamierzeniu ma być kompromisem, który poprze cała koalicja rządząca. - Nie wiem, co trzeba zrobić jeszcze i co trzeba zrobić bardziej, żeby niektórzy nasi partnerzy byli usatysfakcjonowani - skomentował poseł Lewicy Tomasz Trela.

Politycy PSL kręcą nosem na projekt ustawy o związkach partnerskich. Trela: nie wiem, co trzeba jeszcze zrobić

Politycy PSL kręcą nosem na projekt ustawy o związkach partnerskich. Trela: nie wiem, co trzeba jeszcze zrobić

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyzwyczailiśmy się do widoków krwawych, wojny w Ukrainie, gdzie widzimy ofiary w ludziach, w sprzęcie, widzimy agresję. Natomiast toczy się wojna mniej dostrzegalna - mówił w "Faktach po Faktach" wiceszef MSZ Andrzej Szejna. Odniósł się do decyzji o zamknięciu konsulatu Rosji w Poznaniu w związku z informacjami o zaangażowaniu Moskwy w próby dywersji w naszym kraju. Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński wskazywał, że w obliczu wyborów prezydenckich "z całą pewnością destabilizacja sytuacji w Polsce będzie jednym z naczelnych celów Federacji Rosyjskiej".

"Mocna odpowiedź" Sikorskiego. Kiedy rosyjscy dyplomaci opuszczą Polskę?

"Mocna odpowiedź" Sikorskiego. Kiedy rosyjscy dyplomaci opuszczą Polskę?

Źródło:
TVN24

- Nie we wszystkich formułach jesteśmy obecni, lepiej by było, gdyby Polska była zaproszona - tak o spotkaniu przywódców czterech krajów w Berlinie w sprawie między innymi Ukrainy mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jednocześnie zaznaczył, że to "było spotkanie zorganizowane na chybcika" i "nie zapadły tam żadne decyzje".

Sikorski o spotkaniu "zorganizowanym na chybcika". "Tam nie zapadły żadne decyzje"

Sikorski o spotkaniu "zorganizowanym na chybcika". "Tam nie zapadły żadne decyzje"

Źródło:
TVN24

Afroamerykanie zwyczajowo głosują na demokratów, bo to oni w swojej polityce mają hasła wyrównania szans społecznych i walkę z dyskryminacją ze względu na kolor skóry. Okazuje się jednak, że populistyczne hasła Donalda Trumpa też trafiają do Afroamerykanów.

Część Afroamerykanów popiera Trumpa. Obama: może po prostu nie chcecie, aby prezydentem była kobieta

Część Afroamerykanów popiera Trumpa. Obama: może po prostu nie chcecie, aby prezydentem była kobieta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Putin znów na salonach przyjmuje zagranicznych przywódców. W Kazaniu rozpoczął się szczyt grupy BRICS - tzw. gospodarek wschodzących. Władimir Putin chciałby stworzyć międzynarodowy system płatności niezależny od dolara i odporny na zachodnie sankcje.

W Kazaniu rozpoczął się szczyt grupy BRICS

W Kazaniu rozpoczął się szczyt grupy BRICS

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS