Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN
Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"
Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"
Katarzyna-Zaleska/Fakty TVN
Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"Katarzyna-Zaleska/Fakty TVN

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

- To są wybory o przyszłości - mówi Weronika Jóźwiak z kampanii "Dziewczyny do polityki". - My chcemy i my powinniśmy chcieć decydować o tym, w jakim świecie będziemy żyć. I to my powinniśmy chcieć sobie go urządzić - podkreśla Jessica Koczwara ze Stowarzyszenia "Dziewczyny na wybory".

- Coraz głośniejsze są te głosy eurosceptyków i wysoka frekwencja, myślę, ładnie pokaże, że kwestia integracji europejskiej dla młodego pokolenia jest bardzo istotna i że koncept się absolutnie nie wyczerpał - zwraca uwagę Piotr Langier, student prawa międzynarodowego na Uniwersytecie w Maastricht.

Młodzi walczą o frekwencję

Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie. - Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać innej rzeczywistości - mówi Langier. Dlatego każde z nich włącza się w europejską kampanię profrekwencyjną. - To, kto tutaj nas reprezentuje, wpływa na ogrom rzeczy i ogrom rzeczy, które dotyczą nas bezpośrednio - podkreśla Koczwara.

- Głos na osoby z piątego, szóstego miejsca, na kobiety, które często nie są "jedynkami", ten głos będzie miał dokładnie taką samą wagę i tak samo przyczyni się do sukcesu partii - zwraca uwagę Jóźwiak.

W wyborach europejskich faktycznie jest inaczej. - Normalnie się toczy rywalizacja w każdym okręgu z osobna pomiędzy partiami, ale nie toczy się rywalizacja w obrębie partii pomiędzy okręgami, a teraz tutaj jest na odwrót - tłumaczy profesor Jarosław Flis, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

53 europosłów wybieramy w 13 okręgach, ale z punktu widzenia podziału mandatów Polska to jeden wielki okręg wyborczy. Załóżmy, że jakaś partia dostanie 30 procent poparcia w skali kraju: da jej to 16 mandatów. - Mniej więcej w każdym z tych okręgów taka partia dostanie jeden mandat, natomiast trzy pozostałe mandaty będą przydzielane już w zależności od liczby głosów zdobytych - wyjaśnia Flis.

Kluczowe jest to, kto w wieczór wyborczy ogłosi się zwycięzcą

Dla partii startujących w wyborach oznacza to, że muszą prowadzić skoordynowaną ogólnopolską kampanię wyborczą. Stąd tak wiele znanych nazwisk na listach. - Czy nasza partia dostanie mandat w danym okręgu, to zależy nie tylko od nas, ale też zależy od tego, jak naszej partii poszło na drugim końcu kraju - mówi Flis.

Kluczowe jest po prostu to, kto w wieczór wyborczy ogłosi się zwycięzcą. - Chcemy, żeby w Polsce, w skali całego kraju, Prawo i Sprawiedliwość wygrało te wybory - mówi Anna Fotyga, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do europarlamentu. Prawo i Sprawiedliwość, prezentując kandydatów, zapewnia, że nie chce polexitu, ale równocześnie ostro występuje przeciwko samej Unii i straszy utratą suwerenności.

ZOBACZ TEŻ: Polacy na European Youth Event w Strasburgu. Pojechali pokazać, że "Polska jest i będzie członkiem wspólnoty"

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej
20 lat temu Polska wstąpiła do Unii EuropejskiejArleta Zalewska/Fakty TVN

- Unia Europejska jako instytucja, jako organizacja, stała się strefą zakazów i nakazów, i z tym też trzeba skończyć - twierdzi Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do europarlamentu.

Koalicja Obywatelska krytykuje za tę retorykę Prawo i Sprawiedliwość, oskarżając byłą partię władzy, która, jak Mateusz Morawiecki, brata się z eurosceptykami, o chęć osłabiania Unii Europejskiej. - Proces dezintegracji Unii Europejskiej postępuje - komentuje Michał Wawrykiewicz, kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do europarlamentu.

Dlatego dla Koalicji Obywatelskiej w obliczu wojny i zagrożenia ze strony Rosji tak ważne jest wzmacnianie jedności Unii. - Determinacja euroentuzjastów. Determinacja ludzi, którzy chcą wspólnej, bezpiecznej Europy, jest ogromnie ważna - podkreśla Wawrykiewicz.

Od determinacji młodych wyborców zależy to, jaka będzie Unia po wyborach

Lewica wraca do tematu aborcji i sporu w koalicji rządowej. - W kwestii praw kobiet cały czas stoimy w miejscu. Dla nas, dla Lewicy, ta kwestia jest naprawdę ważna i kluczowa. W polityce trzeba mieć odwagę - mówi Joanna Scheuring-Wielgus, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, kandydatka Lewicy w wyborach do europarlamentu.

- Polki mają nadal mniej praw niż Belgijki, Francuzki czy Holenderki. Dlatego europejska Lewica proponuje europejską kartę praw kobiet - zapowiada Robert Biedroń, kandydat Lewicy w wyborach do europarlamentu.

Na kampanię, także profrekwencyjną, zostało pięć tygodni - wybory odbędą się 9 czerwca. Od determinacji młodych wyborców zależy to, jaka będzie Unia po wyborach.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS