Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Nowy prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski, opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu
Nowy prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski, opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Nowy prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski, opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Trudno przez Kraków przejechać, a czasami trudno też oddychać. W centrum Krakowa spaliny odpowiadają za 45 procent stężenia pyłu PM10 i aż za 77 procent stężenia tlenków azotu. - Niska emisja z palenisk na paliwa stałe została w dużym sensie rozwiązana. Problemem jest teraz zanieczyszczenie transportowe - wskazuje Filip Jarmakowski z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Poprawę jakości powietrza ma zagwarantować Strefa Czystego Transportu, która ma obowiązywać od 1 lipca. Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski jednak zdecydowanie mówi o konieczności przesunięcia tego terminu. - Z jednej strony nie chcemy wywołać chaosu, z drugiej strony jest bardzo krótki czas, a z trzeciej - znamy uwagi merytoryczne mieszkańców do tej uchwały. Ja obiecywałem, że będziemy ją konsultować, trochę złagodzimy, w związku z tym do tego potrzeba trochę czasu - wyjaśnia.

Zgodnie z uchwałą do miasta nie będą mogły wjechać ponad 16-letnie diesle oraz auta starsze niż 26 lat w przypadku tych benzynowych.

ZOBACZ TEŻ: Jak megamiasta radzą sobie ze smogiem. Cztery sposoby

Uchwała zakwestionowana przez sąd

W styczniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie unieważnił uchwałę o Strefie Czystego Transportu. Wyrok jednak jest nieprawomocny, co oznacza, że uchwała na ten moment dalej obowiązuje. - Będziemy w przeciągu najbliższych tygodni decydować o tym, czy uchylić uchwalę - oczywiście, to decyzja radnych miasta - czy ją zmodyfikować w taki sposób, żeby przesunąć terminy jej wprowadzenia na późniejszy czas, no i też modyfikować - informuje prezydent Krakowa.

Pomysł Strefy Czystego Transportu budzi sporo kontrowersji. Argumenty zdrowotne jednak przemawiają "za" jej wprowadzeniem.

- To spowolnienie związane z wprowadzeniem Strefy Czystego Transportu w Krakowie oznacza dla mieszkańców Krakowa złą informację, bo stężenia tlenków azotów w tym mieście są kilkukrotnie przewyższające rekomendacje WHO, co oznacza, że Strefa Czystego Transportu musi się w Krakowie znaleźć - zwraca uwagę Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Resort klimatu przeznacza miliardy złotych (materiał z 17.04.2024)
Resort klimatu przeznacza miliardy złotych na program Czyste PowietrzeTVN24

Walka ze smogiem odnosi sukcesy

Każdy dzień ze smogiem jest dla nas zagrożeniem. Analiza przeprowadzona w Śląskim Centrum Chorób Serca pokazała, że w dniach z wysokimi stężeniami pyłów zawieszonych mamy do czynienia ze wzrostem śmiertelności w chorobach sercowo-naczyniowych o 8 procent i wzrostem liczby udarów o 9 procent.

- Jeśli chodzi o Kraków, to szacuje się, że krakowska Strefa Czystego Transportu mogłaby uratować rocznie 300 osób. 300 osób rocznie mogłoby umrzeć, gdyby strefy nie było - wskazuje Filip Jarmakowski.

W Krakowie w ostatnich latach radykalne ograniczenie liczby tzw. kopciuchów przyniosło wyraźne skutki. Od 2012 do 2023 roku liczba dni smogowych, czyli takich, w których przekraczane są dopuszczalne poziomy pyłu PM10, zmniejszyła się o około 100 dni.

CZYTAJ TEŻ: Zegar tyka. Czasu, by wymienić "kopciuchy", jest coraz mniej

Strefy Czystego Transportu popularne w Europie

Krakowianie dostrzegają wyraźną różnicę, jednak nieuniknione są dalsze działania, aby jakość powietrza była jeszcze lepsza. - Bardzo słuszne by to było, ale jest jeszcze kwestia finansowa, ludzie chcą jeździć, a nie wszystkich stać. Trzeba jakiś złoty środek znaleźć na to - mówi jedna z mieszkanek Krakowa.

W Strefie Czystego Transportu nie chodzi o ograniczenie liczby samochodów, ale ograniczenie aut niespełniających norm. - Dlaczego te najstarsze samochody są ze stref usuwane? Właśnie dlatego, że to one, te kilka procent tych poruszających się samochodów, generuje czasami połowę zanieczyszczenie powietrza. Wystarczy wyeliminować niewielki odsetek samochód z ulic tych miast, żeby powietrze bardzo się poprawiło - twierdzi Piotr Siergiej.

W Europie to rozwiązanie nie jest nowością, a wręcz jest powszechne. - Obecnie Stref Czystego Transportu jest ponad 300 w Europie, do 2025 będzie ich prawdopodobnie około 500. W Polsce jak na razie funkcjonować będzie tylko jedna od 1 lipca w Warszawie - informuje Filip Jarmakowski.

Autorka/Autor:Stefania Kulik

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Ukrainie rozpoczęły się pierwsze od lat prace związane z ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej. To efekt zabiegów polskiej dyplomacji. Chodzi o prawdę historyczną i godny pochówek.

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Kultury wzywa ojca Tadeusza Rydzyka, by albo zwrócił 210 milinów złotych, albo przekazał państwu prywatną działkę w Toruniu, na której za państwowe pieniądze zbudował Muzeum Pamięć i Tożsamość. Pieniądze przyznał Fundacji Lux Veritatis poprzedni minister kultury. Jego następczyni uznała, że wydawanie milionów na budowę na prywatnej działce to niegospodarność. Dlatego grozi sądem.

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Źródło:
Fakty TVN

Badania przesiewowe w Polsce są coraz bardziej popularne - na przykład w kierunku wykrywania nowotworów piersi, szyjki macicy czy prostaty. Są też badania, o których prawie nikt nie wie, że można się na nie zgłosić, albo nawet przetestować się samemu - dotyczą problemów psychicznych.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS