Koalicje i walka o Dolny Śląsk. Nieoficjalnie: PiS złożył ofertę Bezpartyjnym Samorządowcom


Jest dziewięć do sześciu dla Koalicji Obywatelskiej w walce o władzę w województwach. I jeden wielki znak zapytania. To Dolny Śląsk. Z oficjalnych wyników wyborów wynika, że w większej części kraju Koalicja Obywatelska będzie rządzić z PSL. PiS zyskało i będzie rządziło w co najmniej sześciu sejmikach.

Po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów powody do niepokoju ma i PiS, i PO. Mimo to obie strony ogłaszają zwycięstwo w sejmikach.

- To niewątpliwie jest sukces - tak wybory samorządowe ocenia szef MON Mariusz Błaszczak.

- Trzeba powiedzieć śmiało, że daliśmy im łupnia w dużych miastach - twierdzi Katarzyna Lubnauer, liderka Nowoczesnej.

Jeśli chodzi o sejmiki - to faktycznie PiS wygrało. Zwyciężyło w 9 na 16 województw. Koalicja Obywatelska w 7. PiS zwiększyło też liczbę radnych - i to znacznie.

Platforma Obywatelska zdobyła więcej niż w 2014 roku, ale teraz szła do wyborów z Nowoczesną i Inicjatywą Polską. Największym przegranym jest PSL - miało 157 radnych, ma o połowę mniej.

Choć PiS wygrało w 9 województwach, to nie znaczy, że we wszystkich będzie rządziło. W Mazowieckim nie będzie, choć ma 24 mandaty. Ale Koalicja Obywatelska z PSL-em mają większość.

Koalicyjne negocjacje

Podobna sytuacja jest w województwie śląskim. PiS wygrywa - ma 22 mandaty, ale Koalicja Obywatelska wraz z PSL-em i SLD ma większość. Inna koalicja nie wchodzi w grę.

- Jesteśmy po rozmowach koalicyjnych. Jestem dobrej nadziei. Koalicja PO-SLD-PSL jest możliwa - mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

- SLD-Lewica Razem nie będzie w żadnym sejmiku wchodziło w koalicję z PiS-em - zapowiada Włodzimierz Czarzasty, lider SLD.

Mimo kuszenia, także PSL nie zamierza dogadywać się z PiS-em. - Nie jesteśmy zainteresowani, bo w szczerość tych uczuć po prostu nie wierzymy - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

I teraz najbardziej ciekawa i dynamiczna sytuacja. Dolnośląskie. Dotąd bastion Platformy i Grzegorza Schetyny, gdzie obecnie zwycięża PiS. Lider PO nie czuje się odpowiedzialny za klęskę, bo - jak mówi - ciągle wierzy, "że można zbudować tam większość".

Spór i podział

Lider Platformy uważa, że gdyby opozycja poszła zjednoczona - województwo nie zostałoby stracone.

- Ponad 90 tys. głosów oddanych na komitet Rafała Dutkiewicza, byłego prezydenta Wrocławia, zostało zmarnowanych - twierdzi Schetyna, ale nieoficjalnie wiadomo, że oferta wspólnego startu z Dutkiewiczem na czele została złożona, ale Koalicja Obywatelska odrzuciła ją.

PiS ma 14 mandatów, Koalicja Obywatelska z PSL-em też 14, a 6 zdobyli Bezpartyjni Samorządowcy i to oni zdecydują, kto będzie rządził.

- Dzisiaj bym nie przesądzał, jaka będzie koalicja. Spokojnie czekamy cierpliwie, rozmowy prowadzimy - mówi Michał Bobowiec, bezpartyjny radny sejmiku województwa dolnośląskiego.

Na Dolny Śląsk w czwartek rano pojechali ministrowie Michał Dworczyk i Adam Lipiński.

Nieoficjalnie wiadomo, że oferta dla Bezpartyjnych Samorządowców obejmuje miejsca w zarządzie województwa, być może nawet ze stanowiskiem marszałka, posady w spółkach Skarbu Państwa oraz rządowe inwestycje dla województwa.

- Rozmawiamy o rozwoju Dolnego Śląska - twierdzi Michał Dworczyk, szef kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Szóstka Bezpartyjnych nie jest jednolita. Trójka jest bliżej PiS, trójka, w tym obecny marszałek Cezary Przybylski, to byli działacze Platformy, z którą się rozstali po konflikcie z Grzegorzem Schetyną.

- Nie jesteśmy ani PiS-em, ani anty-PiS-em - mówi Cezary Przybylski, marszałek woj. dolnośląskiego.

Koalicja Obywatelska może natomiast Bezpartyjnym Samorządowcom zaproponować współpracę w innych województwach, choć nie potrzebuje ich do rządzenia.

Wybory nie zostały jeszcze rozstrzygnięte w kilkunastu miastach - w tym w dwóch kluczowych - w Gdańsku i w Krakowie. PiS chce je odbić, Koalicja - jak mówi - obronić przed PiS-em.

Autor: Katarzyna Kolenda Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS