Koalicje i walka o Dolny Śląsk. Nieoficjalnie: PiS złożył ofertę Bezpartyjnym Samorządowcom


Jest dziewięć do sześciu dla Koalicji Obywatelskiej w walce o władzę w województwach. I jeden wielki znak zapytania. To Dolny Śląsk. Z oficjalnych wyników wyborów wynika, że w większej części kraju Koalicja Obywatelska będzie rządzić z PSL. PiS zyskało i będzie rządziło w co najmniej sześciu sejmikach.

Po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów powody do niepokoju ma i PiS, i PO. Mimo to obie strony ogłaszają zwycięstwo w sejmikach.

- To niewątpliwie jest sukces - tak wybory samorządowe ocenia szef MON Mariusz Błaszczak.

- Trzeba powiedzieć śmiało, że daliśmy im łupnia w dużych miastach - twierdzi Katarzyna Lubnauer, liderka Nowoczesnej.

Jeśli chodzi o sejmiki - to faktycznie PiS wygrało. Zwyciężyło w 9 na 16 województw. Koalicja Obywatelska w 7. PiS zwiększyło też liczbę radnych - i to znacznie.

Platforma Obywatelska zdobyła więcej niż w 2014 roku, ale teraz szła do wyborów z Nowoczesną i Inicjatywą Polską. Największym przegranym jest PSL - miało 157 radnych, ma o połowę mniej.

Choć PiS wygrało w 9 województwach, to nie znaczy, że we wszystkich będzie rządziło. W Mazowieckim nie będzie, choć ma 24 mandaty. Ale Koalicja Obywatelska z PSL-em mają większość.

Koalicyjne negocjacje

Podobna sytuacja jest w województwie śląskim. PiS wygrywa - ma 22 mandaty, ale Koalicja Obywatelska wraz z PSL-em i SLD ma większość. Inna koalicja nie wchodzi w grę.

- Jesteśmy po rozmowach koalicyjnych. Jestem dobrej nadziei. Koalicja PO-SLD-PSL jest możliwa - mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

- SLD-Lewica Razem nie będzie w żadnym sejmiku wchodziło w koalicję z PiS-em - zapowiada Włodzimierz Czarzasty, lider SLD.

Mimo kuszenia, także PSL nie zamierza dogadywać się z PiS-em. - Nie jesteśmy zainteresowani, bo w szczerość tych uczuć po prostu nie wierzymy - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

I teraz najbardziej ciekawa i dynamiczna sytuacja. Dolnośląskie. Dotąd bastion Platformy i Grzegorza Schetyny, gdzie obecnie zwycięża PiS. Lider PO nie czuje się odpowiedzialny za klęskę, bo - jak mówi - ciągle wierzy, "że można zbudować tam większość".

Spór i podział

Lider Platformy uważa, że gdyby opozycja poszła zjednoczona - województwo nie zostałoby stracone.

- Ponad 90 tys. głosów oddanych na komitet Rafała Dutkiewicza, byłego prezydenta Wrocławia, zostało zmarnowanych - twierdzi Schetyna, ale nieoficjalnie wiadomo, że oferta wspólnego startu z Dutkiewiczem na czele została złożona, ale Koalicja Obywatelska odrzuciła ją.

PiS ma 14 mandatów, Koalicja Obywatelska z PSL-em też 14, a 6 zdobyli Bezpartyjni Samorządowcy i to oni zdecydują, kto będzie rządził.

- Dzisiaj bym nie przesądzał, jaka będzie koalicja. Spokojnie czekamy cierpliwie, rozmowy prowadzimy - mówi Michał Bobowiec, bezpartyjny radny sejmiku województwa dolnośląskiego.

Na Dolny Śląsk w czwartek rano pojechali ministrowie Michał Dworczyk i Adam Lipiński.

Nieoficjalnie wiadomo, że oferta dla Bezpartyjnych Samorządowców obejmuje miejsca w zarządzie województwa, być może nawet ze stanowiskiem marszałka, posady w spółkach Skarbu Państwa oraz rządowe inwestycje dla województwa.

- Rozmawiamy o rozwoju Dolnego Śląska - twierdzi Michał Dworczyk, szef kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Szóstka Bezpartyjnych nie jest jednolita. Trójka jest bliżej PiS, trójka, w tym obecny marszałek Cezary Przybylski, to byli działacze Platformy, z którą się rozstali po konflikcie z Grzegorzem Schetyną.

- Nie jesteśmy ani PiS-em, ani anty-PiS-em - mówi Cezary Przybylski, marszałek woj. dolnośląskiego.

Koalicja Obywatelska może natomiast Bezpartyjnym Samorządowcom zaproponować współpracę w innych województwach, choć nie potrzebuje ich do rządzenia.

Wybory nie zostały jeszcze rozstrzygnięte w kilkunastu miastach - w tym w dwóch kluczowych - w Gdańsku i w Krakowie. PiS chce je odbić, Koalicja - jak mówi - obronić przed PiS-em.

Autor: Katarzyna Kolenda Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS