Były rządowe obietnice za setki milionów, są drugie tury. "Kiełbasa przedwyborcza"

23.10 | Były rządowe obietnice za setki milionów, są drugie tury. "Kiełbasa przedwyborcza"tvn24

Prezes i premier wydali dużo państwowych pieniędzy w Radomiu i obiecali jeszcze więcej w Elblągu. Być może dzięki tym działaniom kandydaci PiS na prezydentów Radomia i Elbląga przeszli do drugiej tury. Mimo to ich kontrkandydaci wciąż pozostają faworytami.

Jeśli ostatni słupek, który wytycza kanał żeglugowy do Elbląga, miał być kamieniem milowym na drodze PiS-u do zdobycia władzy, to PiS czeka jeszcze długa droga po prezydenturę Elbląga.

- To jest bardziej taka propagandowa akcja, niż rozpoczęcie rzeczywiste budowy kanału - tak prezydent Elbląga tłumaczy swoją przewagę nad kandydatem PiS-u posłem Jerzym Wilkiem, którego kampanię w Elblągu na ostatniej prostej wsparł Jarosław Kaczyński.

Witolda Wróblewskiego od ponownej prezydentury dzieli tylko kilkaset głosów. Jerzego Wilka - prawie 10 tysięcy.

- Póki te koparki tam nie wjadą i ludzie naocznie nie zobaczą tego kanału żeglugowego, to ciągle jest taka niepewność, czy on rzeczywiście będzie - tłumaczy Jerzy Wilk. I dlatego, jak przekonuje kandydat PiS, mieszkańcy są nieufni wobec PiS-u i jego obietnicy za 880 milionów złotych.

Cena przekopu Mierzei Wiślanej i budowy drogi wodnej do Elbląga budzi emocje, ale nie takie jak oczekiwał rząd. - Tak jak zawsze. Kiełbasa przedwyborcza, a później to wszystko zanika - uważa pan Bolesław z Elbląga.

Radom "bliżej tropików"

Prawdziwy konkret zaproponowało PiS w Radomiu, gdzie próbuje odbić miasto, które utraciło w 2014 roku. Tym konkretem jest przejęcie przez państwo nowego, ale już upadłego lotniska. Na ostatniej prostej kampanii ogłosił to sam premier i wsparł kandydata na prezydenta miasta Wojciecha Skurkiewicza.

Szef gabinetu politycznego premiera snuł z kolei wizje Radomia, który będzie bliżej tropików. - Większość Polaków lata na południe Europy, czy też do krajów afrykańskich. Czyli lotnisko położone na południe od Warszawy jest bardzo dogodne dla przewoźników i dla pasażerów - mówił w październiku Marek Suski.

Cena upadłego lotniska to 12 milionów 700 tysięcy złotych. - A co będzie dalej? My zakreślimy krzyżyk, a później stanie się to co zawsze? Kiełbasa wyborcza i cześć? - pyta Mateusz, mieszkaniec Radomia.

Na razie nacjonalizacja lotniska nie przełożyła się na wyborczy wynik kandydata PiS-u. Wiceminister obrony narodowej traci do urzędującego prezydenta po pierwszej turze 5 punktów procentowych. Tyle samo od zwycięstwa dzieli Radosława Witkowskiego (Koalicja Obywatelska).

W kampanii wyborczej politykom PiS będzie trudno zaatakować obecnie urzędującego prezydenta, bo ten bardzo chwali plany PiS. - Zdecydowanie poprawiają wizerunek naszego miasta i możliwości przyciągania nowych inwestorów. Bardzo liczę na to, że po tych wyborach rząd PiS-u te projekty zrealizuje - mówi prezydent Radomia.

Co, jeśli kandydat PiS-u wybory w Radomiu przegra? "Fakty" chciały o to zapytać Wojciecha Skurkiewicza. Spotkanie potwierdził, ale ostatecznie wypowiedzi nie udzielił.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS