Wielka koalicja czy oddzielne listy? Scenariusze dla opozycji przed maratonem wyborczym

23.10.2018 | Wielka koalicja czy oddzielne listy? Scenariusze dla opozycji przed maratonem wyborczym
23.10.2018 | Wielka koalicja czy oddzielne listy? Scenariusze dla opozycji przed maratonem wyborczym
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
23.10.2018 | Wielka koalicja czy oddzielne listy? Scenariusze dla opozycji przed maratonem wyborczymJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Lepiej razem czy lepiej osobno? Po wyborach samorządowych, które dla opozycji były wielkim testem przed kolejnymi kampaniami, zdania w tej sprawie są podzielone. Czasu do wyciągania wniosków dla polityków jest niewiele, bo już w maju 2019 kolejny sprawdzian.

Wspólne zdjęcia i uśmiechy - takie nastroje towarzyszyły już w sejmie Koalicji Obywatelskiej po niedzielnych wyborach. Bardzo pozytywne były także relacje na linii Koalicja Obywatelska-PSL.

- Zacznę od tego, że bardzo się cieszę, że PSL zrobił taki wynik. Dlatego, że to są ludzie, z którymi można rozmawiać - mówił na antenie TVN24 po ogłoszeniu wyników sondażowych Bartosz Arłukowicz z PO.

W kilkadziesiąt godzin po wyborach sejmowe rozmowy dotyczą przede wszystkim drugich tur albo ewentualnych koalicji w sejmikach. Ale wybory samorządowe są przez polityków traktowane także jako najważniejszy sondaż przed wyborami do europarlamentu oraz wyborami parlamentarnymi.

- Następuje zwiększenie mobilizacji wyborców i są to głosy jednak większości, które idą w stronę opozycji. Szanse wyborcze przed kolejnymi wyborami bardzo się wyrównują, co wydawało się całkowicie niemożliwe jeszcze rok temu - ocenia Aleksander Kwaśniewski.

Plany na przyszłość

Wyborcza mobilizacja nie wystarczyła, by pokonać PiS w sejmikach, ale w dużych miastach opozycja może ogłosić sukces i na tej podstawie planuje.

- Już pierwsza część tego planu została wykonana, bo Rafał Trzaskowski jest prezydentem Warszawy - powiedział Grzegorz Schetyna, kiedy został zapytany o scenariusz, w którym on zostaje premierem, Donald Tusk prezydentem Polski, a Rafał Trzaskowski rządzi Warszawą.

Teraz Grzegorz Schetyna nie obawia się mówić dużo o Donaldzie Tusku. Obecny szef Platformy mówi o byłym liderze tej formacji nie tylko dużo, ale i wyjątkowo dobrze. Co w przeszłości było rzadkością.

- Donald Tusk jest pierwszoliniowym, europejskim, światowym politykiem. Jeżeli będzie chciał wrócić do polskiej polityki, to (prezydentura - przyp. red.) jest to najlepsze z możliwych miejsc. Bo my będziemy wtedy potrzebować odbudowania prestiżu, wizerunku i polskiej reputacji w polityce zagranicznej. Nie ma do tego lepszej osoby niż Tusk - ocenia Grzegorz Schetyna.

Donald Tusk nie unikał nawiązań do sytuacji w Polsce. I pewnie Koalicja będzie czekała jak długo się da na jego decyzję, która odpowie na pytanie - czy Donald Tusk zechce powalczyć o prezydenturę, czy nie?

Utrzymanie wspólnych list Nowoczesnej i Platformy też dzisiaj wydaje się bardzo prawdopodobne.

Wielka koalicja?

Włodzimierz Cimoszewicz radzi SLD i PSL-owi, aby połączyli się z Koalicją Obywatelską, bo jego zdaniem PSL w wyborach europejskich i parlamentarnych nie jest w stanie osiągnąć wyniku, który byłby zbliżony do tego z wyborów samorządowych.

Jednak taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny, bo spekulacje na ten temat niemal natychmiast uciął lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pomysł na wielką koalicję krytykują też inni politycy ludowców. - Będę bardzo mocno lobbował wewnątrz PSL-u przeciwko budowaniu koalicji z KO i przeciwko budowaniu koalicji z lewicą. PSL jest partią ludową, konserwatywną i chadecką - podkreśla Marek Sawicki.

- Zjednoczenie może skończyć się tym, że będziemy mieli kilka partii, które łącznie mają 40 procent, a okaże się, że w wyborach będzie to 30 procent. To byłby błąd. Lepiej mieć na wielu listach wiele mandatów i później być tamą dla PiS-u niż poddać się przeświadczeniu, że konieczna jest jedna wspólna droga, a na koniec będzie porażka z PiS-em - dodaje Krzysztof Gawkowski z SLD.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS