Wielka koalicja czy oddzielne listy? Scenariusze dla opozycji przed maratonem wyborczym

23.10.2018 | Wielka koalicja czy oddzielne listy? Scenariusze dla opozycji przed maratonem wyborczym
23.10.2018 | Wielka koalicja czy oddzielne listy? Scenariusze dla opozycji przed maratonem wyborczym
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
23.10.2018 | Wielka koalicja czy oddzielne listy? Scenariusze dla opozycji przed maratonem wyborczymJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Lepiej razem czy lepiej osobno? Po wyborach samorządowych, które dla opozycji były wielkim testem przed kolejnymi kampaniami, zdania w tej sprawie są podzielone. Czasu do wyciągania wniosków dla polityków jest niewiele, bo już w maju 2019 kolejny sprawdzian.

Wspólne zdjęcia i uśmiechy - takie nastroje towarzyszyły już w sejmie Koalicji Obywatelskiej po niedzielnych wyborach. Bardzo pozytywne były także relacje na linii Koalicja Obywatelska-PSL.

- Zacznę od tego, że bardzo się cieszę, że PSL zrobił taki wynik. Dlatego, że to są ludzie, z którymi można rozmawiać - mówił na antenie TVN24 po ogłoszeniu wyników sondażowych Bartosz Arłukowicz z PO.

W kilkadziesiąt godzin po wyborach sejmowe rozmowy dotyczą przede wszystkim drugich tur albo ewentualnych koalicji w sejmikach. Ale wybory samorządowe są przez polityków traktowane także jako najważniejszy sondaż przed wyborami do europarlamentu oraz wyborami parlamentarnymi.

- Następuje zwiększenie mobilizacji wyborców i są to głosy jednak większości, które idą w stronę opozycji. Szanse wyborcze przed kolejnymi wyborami bardzo się wyrównują, co wydawało się całkowicie niemożliwe jeszcze rok temu - ocenia Aleksander Kwaśniewski.

Plany na przyszłość

Wyborcza mobilizacja nie wystarczyła, by pokonać PiS w sejmikach, ale w dużych miastach opozycja może ogłosić sukces i na tej podstawie planuje.

- Już pierwsza część tego planu została wykonana, bo Rafał Trzaskowski jest prezydentem Warszawy - powiedział Grzegorz Schetyna, kiedy został zapytany o scenariusz, w którym on zostaje premierem, Donald Tusk prezydentem Polski, a Rafał Trzaskowski rządzi Warszawą.

Teraz Grzegorz Schetyna nie obawia się mówić dużo o Donaldzie Tusku. Obecny szef Platformy mówi o byłym liderze tej formacji nie tylko dużo, ale i wyjątkowo dobrze. Co w przeszłości było rzadkością.

- Donald Tusk jest pierwszoliniowym, europejskim, światowym politykiem. Jeżeli będzie chciał wrócić do polskiej polityki, to (prezydentura - przyp. red.) jest to najlepsze z możliwych miejsc. Bo my będziemy wtedy potrzebować odbudowania prestiżu, wizerunku i polskiej reputacji w polityce zagranicznej. Nie ma do tego lepszej osoby niż Tusk - ocenia Grzegorz Schetyna.

Donald Tusk nie unikał nawiązań do sytuacji w Polsce. I pewnie Koalicja będzie czekała jak długo się da na jego decyzję, która odpowie na pytanie - czy Donald Tusk zechce powalczyć o prezydenturę, czy nie?

Utrzymanie wspólnych list Nowoczesnej i Platformy też dzisiaj wydaje się bardzo prawdopodobne.

Wielka koalicja?

Włodzimierz Cimoszewicz radzi SLD i PSL-owi, aby połączyli się z Koalicją Obywatelską, bo jego zdaniem PSL w wyborach europejskich i parlamentarnych nie jest w stanie osiągnąć wyniku, który byłby zbliżony do tego z wyborów samorządowych.

Jednak taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny, bo spekulacje na ten temat niemal natychmiast uciął lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pomysł na wielką koalicję krytykują też inni politycy ludowców. - Będę bardzo mocno lobbował wewnątrz PSL-u przeciwko budowaniu koalicji z KO i przeciwko budowaniu koalicji z lewicą. PSL jest partią ludową, konserwatywną i chadecką - podkreśla Marek Sawicki.

- Zjednoczenie może skończyć się tym, że będziemy mieli kilka partii, które łącznie mają 40 procent, a okaże się, że w wyborach będzie to 30 procent. To byłby błąd. Lepiej mieć na wielu listach wiele mandatów i później być tamą dla PiS-u niż poddać się przeświadczeniu, że konieczna jest jedna wspólna droga, a na koniec będzie porażka z PiS-em - dodaje Krzysztof Gawkowski z SLD.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS