Wielka koalicja czy oddzielne listy? Scenariusze dla opozycji przed maratonem wyborczym

23.10.2018 | Wielka koalicja czy oddzielne listy? Scenariusze dla opozycji przed maratonem wyborczym
23.10.2018 | Wielka koalicja czy oddzielne listy? Scenariusze dla opozycji przed maratonem wyborczym
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
23.10.2018 | Wielka koalicja czy oddzielne listy? Scenariusze dla opozycji przed maratonem wyborczymJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Lepiej razem czy lepiej osobno? Po wyborach samorządowych, które dla opozycji były wielkim testem przed kolejnymi kampaniami, zdania w tej sprawie są podzielone. Czasu do wyciągania wniosków dla polityków jest niewiele, bo już w maju 2019 kolejny sprawdzian.

Wspólne zdjęcia i uśmiechy - takie nastroje towarzyszyły już w sejmie Koalicji Obywatelskiej po niedzielnych wyborach. Bardzo pozytywne były także relacje na linii Koalicja Obywatelska-PSL.

- Zacznę od tego, że bardzo się cieszę, że PSL zrobił taki wynik. Dlatego, że to są ludzie, z którymi można rozmawiać - mówił na antenie TVN24 po ogłoszeniu wyników sondażowych Bartosz Arłukowicz z PO.

W kilkadziesiąt godzin po wyborach sejmowe rozmowy dotyczą przede wszystkim drugich tur albo ewentualnych koalicji w sejmikach. Ale wybory samorządowe są przez polityków traktowane także jako najważniejszy sondaż przed wyborami do europarlamentu oraz wyborami parlamentarnymi.

- Następuje zwiększenie mobilizacji wyborców i są to głosy jednak większości, które idą w stronę opozycji. Szanse wyborcze przed kolejnymi wyborami bardzo się wyrównują, co wydawało się całkowicie niemożliwe jeszcze rok temu - ocenia Aleksander Kwaśniewski.

Plany na przyszłość

Wyborcza mobilizacja nie wystarczyła, by pokonać PiS w sejmikach, ale w dużych miastach opozycja może ogłosić sukces i na tej podstawie planuje.

- Już pierwsza część tego planu została wykonana, bo Rafał Trzaskowski jest prezydentem Warszawy - powiedział Grzegorz Schetyna, kiedy został zapytany o scenariusz, w którym on zostaje premierem, Donald Tusk prezydentem Polski, a Rafał Trzaskowski rządzi Warszawą.

Teraz Grzegorz Schetyna nie obawia się mówić dużo o Donaldzie Tusku. Obecny szef Platformy mówi o byłym liderze tej formacji nie tylko dużo, ale i wyjątkowo dobrze. Co w przeszłości było rzadkością.

- Donald Tusk jest pierwszoliniowym, europejskim, światowym politykiem. Jeżeli będzie chciał wrócić do polskiej polityki, to (prezydentura - przyp. red.) jest to najlepsze z możliwych miejsc. Bo my będziemy wtedy potrzebować odbudowania prestiżu, wizerunku i polskiej reputacji w polityce zagranicznej. Nie ma do tego lepszej osoby niż Tusk - ocenia Grzegorz Schetyna.

Donald Tusk nie unikał nawiązań do sytuacji w Polsce. I pewnie Koalicja będzie czekała jak długo się da na jego decyzję, która odpowie na pytanie - czy Donald Tusk zechce powalczyć o prezydenturę, czy nie?

Utrzymanie wspólnych list Nowoczesnej i Platformy też dzisiaj wydaje się bardzo prawdopodobne.

Wielka koalicja?

Włodzimierz Cimoszewicz radzi SLD i PSL-owi, aby połączyli się z Koalicją Obywatelską, bo jego zdaniem PSL w wyborach europejskich i parlamentarnych nie jest w stanie osiągnąć wyniku, który byłby zbliżony do tego z wyborów samorządowych.

Jednak taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny, bo spekulacje na ten temat niemal natychmiast uciął lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pomysł na wielką koalicję krytykują też inni politycy ludowców. - Będę bardzo mocno lobbował wewnątrz PSL-u przeciwko budowaniu koalicji z KO i przeciwko budowaniu koalicji z lewicą. PSL jest partią ludową, konserwatywną i chadecką - podkreśla Marek Sawicki.

- Zjednoczenie może skończyć się tym, że będziemy mieli kilka partii, które łącznie mają 40 procent, a okaże się, że w wyborach będzie to 30 procent. To byłby błąd. Lepiej mieć na wielu listach wiele mandatów i później być tamą dla PiS-u niż poddać się przeświadczeniu, że konieczna jest jedna wspólna droga, a na koniec będzie porażka z PiS-em - dodaje Krzysztof Gawkowski z SLD.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS