Zdalny aparat KTG pozwala ciężarnym badać się bez wychodzenia z domu

17.08.2022 | Zdalny aparat KTG pozwala ciężarnym badać się bez wychodzenia z domu
17.08.2022 | Zdalny aparat KTG pozwala ciężarnym badać się bez wychodzenia z domu
Marek Nowicki | Fakty TVN
17.08.2022 | Zdalny aparat KTG pozwala ciężarnym badać się bez wychodzenia z domuMarek Nowicki | Fakty TVN

Ciężarna pacjentka nie musi wychodzić z domu, a serce dziecka i tak jest pod kontrolą. Całodobowy monitoring przez siedem dni w tygodniu zapewnia zdalny aparat KTG. Szpital w Knurowie dopiero zaczyna projekt, ale we Wrocławiu pacjentki już śmiało korzystają z takich urządzeń.

Pani Marzena Graboń-Chałupczak spodziewa się lada moment narodzin córki. Pomimo że ma nadciśnienie i cukrzycę, nie musi leżeć w szpitalu, bo ma w domu urządzenie KTG.

Przyszła mama, jeśli chce skorzystać z urządzenia, najpierw musi zalogować się do aplikacji. Następnie powinna dobrze się ułożyć i podpiąć do brzucha dwa pasy i dwie tak zwane peloty. Po wykonaniu tych czynności może mierzyć pracę serca płodu i skurcze macicy. Wyniki badań trafiają do całodobowego centrum monitoringu i do szpitala w Knurowie, który prowadzi pacjentkę.

- To urządzenie umożliwia, że mama przebywa w swoich warunkach domowych, może się normalnie poruszać, jeździć do sklepu, korzystać z wszelkich udogodnień, a w dogodnym dla siebie czasie, kładzie się na swojej ulubionej kanapie i podłącza się do aplikacji - wyjaśnia Ewa Fojcik, położna z oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala w Knurowie.

Pacjentki szpitala w Knurowie z urządzeń korzystają od dwóch tygodni, natomiast od od ponad dwóch miesięcy z domowych KTG mogą też korzystać mieszkanki Wrocławia.

- Kobieta dzwoni na infolinię i jeżeli jest zakwalifikowana do programu, to jest z automatu wysyłane jej urządzenie, które przywozi kurier - tłumaczy Robert Bednarski, dyrektor do spraw smartcity w Urzędzie Miasta Wrocławia.

Technologie przyszłości w medycynie

Jedną z pierwszych osób, które skorzystały z domowego KTG, jest pani Marta Feliks. - W zapisie USG okazało się, że dziecko nie rośnie i nie wiadomo było, dlaczego tak jest. Generalnie lekarz powiedział mi, że albo codzienne KTG, albo patologia ciąży w szpitalu, żeby mieć pewność, że się nic z tym dzieckiem nie dzieje - opowiada pani Marta.

Dzięki domowemu KTG przyszła mama nie musiała się hospitalizować.

Mobilne urządzenia medyczne pomagają nie tylko młodym matkom, ale także tym, którzy chcą bez wychodzenia z domu sprawdzić stan swoich płuc. E-stetoskop też łączy się z aplikacją na telefonie i wysyła lekarzowi wyniki odsłuchu klatki piersiowej.

- Jeżeli dobrze pacjenta poinstruujemy co do techniki wykonywania zapisu, jesteśmy w stanie uzyskać bardzo dobre odsłuchy - podkreśla Mateusz Szmidt, lekarz rodzinny z przychodni w Białymstoku.

Dzięki pulsoksymetrom w domu możemy też zbadać utlenowanie krwi. Dzięki kardiowerterowi-defibrylatorowi szpitale są w stanie zdalnie kontrolować pracę serca pacjenta siedzącego w domu.

Specjalna aplikacja może też sprawdzać gojenie się ran operacyjnych. Aby zbadać słuch, też nie musimy jeździć już do kliniki. Tak wygląda przyszłość, bo dzięki postępowi techniki coraz częściej będziemy leczyć się poza szpitalem.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wysłał sygnał SOS prosto z leżących na Pacyfiku wysp Tonga. Mówił o kryzysie, za który całkowicie odpowiedzialni są ludzie, a którego konsekwencją jest szybki wzrost poziomu mórz i oceanów. Wyspy takie jak Tonga po prostu toną.  

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Źródło:
Fakty TVN

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Dobra wiadomość dla turystów wypoczywających w Świnoujściu: wszystkie kąpieliska są otwarte, sinice zniknęły. Niestety, są miejsca w których z ich powodu nie wolno wchodzić do wody. Lekarze i ratownicy apelują, żeby nie bagatelizować ostrzeżeń. Naukowcy tłumaczą, że sinice to nie glony, tylko cyjanobakterie, z którymi przez zmianę klimatu będziemy mieli do czynienia coraz częściej.

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Decyzja PKW w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS może mieć wpływ na pozbawienie partii subwencji przez trzy lata - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Dodał, że "na pewno są podstawy ku temu, żeby rozważyć to i taką decyzję podjąć". PKW za miesiąc ma jeszcze ocenić złożone przez partię PiS sprawozdanie za 2023 rok.

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

Źródło:
TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

Główny lekarz Stanów Zjednoczonych mówi wprost - amerykańscy rodzice są tak zestresowani, że właściwie nie są w stanie funkcjonować. Mowa jest o poważnym zagrożeniu dla zdrowia publicznego. Wśród problemów są troski natury finansowej, ale nie tylko.

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS