Robot zamiast chirurga, okulary 3D i kapsuła endoskopowa. Technologie przyszłości w medycynie

14.07.2022 | Robot zamiast chirurga, okulary 3D i kapsuła endoskopowa. Technologie przyszłości w medycynie
14.07.2022 | Robot zamiast chirurga, okulary 3D i kapsuła endoskopowa. Technologie przyszłości w medycynie
Marek Nowicki | Fakty TVN
14.07.2022 | Robot zamiast chirurga, okulary 3D i kapsuła endoskopowa. Technologie przyszłości w medycynieMarek Nowicki | Fakty TVN

Nowoczesna technologia jest coraz bardziej popularna w ochronie zdrowa. Przykładów nie trzeba daleko szukać. W Poznaniu robot zastąpił chirurga przy operacji wszczepienia implantu ślimakowego. Z kolei w Krakowie lekarze przy pomocy okularów 3D chcą pacjentowi zmniejszyć żołądek. Postęp widać też w diagnostyce.

W operacji pani Ewy Kozy uczestniczył robot, który wprowadzał elektrodę implantu ślimakowego do wnętrza ślimaka. Robił to bardzo dokładnie i bardzo wolno, na czym zależało lekarzom.

- Nie chcemy tego zrobić szybko, właśnie chcemy zrobić to bardzo powoli. Człowiekowi jest trudno wprowadzić elektrodę tak wolno, ponieważ minimalną prędkość, którą możemy osiągnąć przy wsuwaniu elektrody za pomocą robota, to jest raptem 0,2 milimetra na sekundę - wyjaśnia dr Wojciech Gawęcki, laryngolog z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Dzięki temu jest większa szansa na zachowanie struktur błoniastych wewnątrz ucha pacjentki, która cierpi na głuchotę, ale zachowała resztki słuchu.

- Ze słyszeniem otoczenia jest coraz gorzej, na jedno ucho przestałam słyszeć w ogóle, i właśnie będę miała założony implant - stwierdziła pani Ewa Koza przed zabiegiem.

Z kolei w lipcu jeden z pacjentów krakowskiego szpitala będzie miał zmniejszany żołądek przy pomocy okularów 3D. Lekarze użyją ich, żeby uniknąć powikłań u chorego, który już ma powikłania po poprzednim zabiegu w innym szpitalu.

- Operujemy w Szpitalu na Klinach robotycznie, wykonujemy operacje chirurgii onkologicznej, urologiczne, ginekologiczne, także ten postęp jest we wszystkich sferach chirurgii - zaznacza dr Robert Balawender, chirurg, chirurg-onkolog oraz specjalista chirurgi robotycznej Szpitala na Klinach w Krakowie.

Kapsułka z kamerą do połknięcia

Postęp jest też w diagnostyce. Widać to coraz wyraźniej dzięki kapsułce endoskopowej, czyli małemu urządzeniu z kamerą, które można połknąć. Takiej kapsułki jeszcze nie było.

Kapsułka opracowana przez polską ekipę z Wrocławia wykonuje zdjęcia w całym przewodzie pokarmowym, od żołądka do jelita grubego, i wysyła lekarzowi na serwer wybrane zdjęcia z groźnymi zmianami. Będzie dostępna na rynku za dwa lata. Jednak na tym nie koniec.

- Decydujemy, czy chcemy dorzucić jakieś nowe czujniki, na przykład do pomiaru temperatury, pH, różnicy ciśnień, a w przyszłości, żeby kapsułka, zamiast robienia zdjęć, choćby uwalniała jakieś substancje - mówi Maciej Wysocki, współzałożyciel i prezes zarządu spółki Biocam.

Na przykład leki albo nawet miejscowo szczepionki wykorzystujące komunikację komórek w jelicie cienkim z układem odpornościowym. Kapsułka w przyszłości zamieni się w minirobota i jeszcze ulegnie miniaturyzacji.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN