Nadzieja dla chorych na pląsawicę Huntingtona. Pionierski zabieg w Szpitalu Bródnowskim

03.02.2022 | Nadzieja dla chorych na pląsawicę Huntingtona. Pionierski zabieg w Szpitalu Bródnowskim
03.02.2022 | Nadzieja dla chorych na pląsawicę Huntingtona. Pionierski zabieg w Szpitalu Bródnowskim
Marek Nowicki | Fakty TVN
03.02.2022 | Nadzieja dla chorych na pląsawicę Huntingtona. Pionierski zabieg w Szpitalu BródnowskimMarek Nowicki | Fakty TVN

Niekontrolowane ruchy oraz degradacja intelektualna - to pląsawica Huntingtona. Śmiertelna, genetyczna choroba, wobec której medycyna długo była bezradna. W Szpitalu Bródnowskim w Warszawie lekarze przeprowadzili pionierski zabieg polegający na podmianie uszkodzonego genu.

Wyprodukowany w USA gen musi być przechowywany w temperaturze -90 stopni Celsjusza. Tuż przed operacją zostaje wyciągnięty z zamrażarki i zmiksowany razem z adenowirusem. Wirus transportuje gen na miejsce przeznaczenia - do mózgu pacjenta.

- Operacja odbywa się w silnym polu rezonansu magnetycznego - mówi profesor Mirosław Ząbek, neurochirurg ze Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

Cały zabieg polega na podmianie złego, popsutego genu na dobry - tak, żeby produkował dobre białko. Terapia ma pomóc cierpiącym na chorobę Huntingtona, która jest dziedziczna. Jak ciężkie to schorzenie, widać w rodzinie Gąsiorów z Węgrowa. Mąż pani Teresy zmarł na tę chorobę. U córki i syna objawy pojawiły się w wieku dorosłym, już po śmierci ojca. Byli w pełni sprawni. Łukasz, który jest księdzem, musiał przerwać pracę w parafii. - Łukasz się sam nie naje. Trzeba go nakarmić, trzeba go wykąpać. Jak z małymi dziećmi - opowiada pani Teresa Gąsior.

Przełomowy zabieg

Choroba Huntingtona prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu. Powoduje je nieprawidłowe białko kodowane przez uszkodzony gen. Jeżeli eksperyment się uda, będzie można pomóc tym, u których choroba jeszcze się tak nie rozwinęła. Należy do nich 38-letni pan Arkadiusz. Zabieg wymiany genu przeszedł w Szpitalu Bródnowskim jako pierwszy. - Jest to pierwsza operacja, druga w zasadzie, bo jedną zrobiliśmy wczoraj, pierwsza w Europie - mówi profesor Mirosław Ząbek.

Pacjent przez kilkanaście godzin leży w rezonansie. Cały czas skanowany jest jego mózg, bo trzeba dokładnie nawiercić w nim dziurki i podać gen. Wszyscy pracują w silnym polu magnetycznym. - Nie mogą być metalowe, nie mogą być stalowe elementy, dlatego cały nasz sprzęt jest tak skonstruowany, żeby można było używać go w polu magnetycznym - wyjaśnia Piotr Gierłowski, anestezjolog.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pacjent po dwóch dniach będzie mógł pójść do domu. Do tej pory medycyna wobec tej choroby była bezradna.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS