Pionierska operacja. Drżenie samoistne wyleczone u pacjentki ultradźwiękami, bez otwierania czaszki

23.03.2022 | Pionierska operacja. Drżenie samoistne wyleczone u pacjentki ultradźwiękami, bez otwierania czaszki
23.03.2022 | Pionierska operacja. Drżenie samoistne wyleczone u pacjentki ultradźwiękami, bez otwierania czaszki
Marek Nowicki | Fakty TVN
23.03.2022 | Pionierska operacja. Drżenie samoistne wyleczone u pacjentki ultradźwiękami, bez otwierania czaszkiMarek Nowicki | Fakty TVN

W Szpitalu Bródnowskim w Warszawie lekarze przeprowadzili zabieg na mózgu pacjentki bez otwierania czaszki. Odbyło się to za pomocą dużej dawki ultradźwięków i urządzenia FUS. W czasie tej pionierskiej operacji pacjentka przez cały czas była przytomna. Najważniejsze, że udało się ją wyleczyć.

Pani Jolanta Marszalik z Warszawy cierpiała na drżenie samoistne. Było już tak źle, że nie mogła pracować, pisać, jeździć samochodem, a nawet wypić herbaty.

Profesor Mirosław Ząbek ze Szpitala Bródnowskiego w Warszawie podał do głowy pacjentki dawkę osiemnastu tysięcy kilodżuli - w ten sposób, przy pomocy ultradźwięków, poprawił strukturę mózgu, która odpowiadała za drżenie.

- To jest pierwszy w Polsce zabieg i pierwsze takie urządzenie, które jest u mnie. Urządzenie FUS to urządzenie do sfokusowanej intensywnej dawki ultradźwięków, które umieszczone są w gantry rezonansu magnetycznego. Całość operacji musi się odbyć w czasie rzeczywistym - wyjaśnia profesor Mirosław Ząbek.

Operacja odbyła się bez otwierania czaszki. Ultradźwięki podgrzewają tkankę, czyli dokonywana jest tak zwana ablacja - do tej pory do takich zabiegów trzeba było pacjentom otwierać czaszkę.

- Cały czas byłam świadoma. Jak było to mocne przypalanie, to wtedy czułam straszny ból, ale przecież wszystko można przeżyć - mówi pani Jolanta Marszalik.

Coraz większe zastosowanie urządzenia

Oprócz zadania chwilowego bólu, lekarze musieli jeszcze pacjentce dokładnie ogolić głowę do zabiegu. Pani Jolanta już wyszła do domu.

- Ta metoda ultradźwiękowa będzie miała coraz większe zastosowanie. W tej chwili europejską rejestracje to urządzenie ma do drżenia samoistnego i drżennej postaci choroby Parkinsona, ale bardzo szybko będzie wykorzystywane do odrostów guzów mózgu, psychochirurgii - mówi profesor Mirosław Ząbek.

Poważne operacje, bez dużych ingerencji skalpelem w organizm pacjenta, bez dużej utraty krwi, z coraz lepszym efektem terapeutycznym - tak będzie wyglądać przyszłość medycyny.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS