Robot zamiast chirurga, okulary 3D i kapsuła endoskopowa. Technologie przyszłości w medycynie

14.07.2022 | Robot zamiast chirurga, okulary 3D i kapsuła endoskopowa. Technologie przyszłości w medycynie
14.07.2022 | Robot zamiast chirurga, okulary 3D i kapsuła endoskopowa. Technologie przyszłości w medycynie
Marek Nowicki | Fakty TVN
14.07.2022 | Robot zamiast chirurga, okulary 3D i kapsuła endoskopowa. Technologie przyszłości w medycynieMarek Nowicki | Fakty TVN

Nowoczesna technologia jest coraz bardziej popularna w ochronie zdrowa. Przykładów nie trzeba daleko szukać. W Poznaniu robot zastąpił chirurga przy operacji wszczepienia implantu ślimakowego. Z kolei w Krakowie lekarze przy pomocy okularów 3D chcą pacjentowi zmniejszyć żołądek. Postęp widać też w diagnostyce.

W operacji pani Ewy Kozy uczestniczył robot, który wprowadzał elektrodę implantu ślimakowego do wnętrza ślimaka. Robił to bardzo dokładnie i bardzo wolno, na czym zależało lekarzom.

- Nie chcemy tego zrobić szybko, właśnie chcemy zrobić to bardzo powoli. Człowiekowi jest trudno wprowadzić elektrodę tak wolno, ponieważ minimalną prędkość, którą możemy osiągnąć przy wsuwaniu elektrody za pomocą robota, to jest raptem 0,2 milimetra na sekundę - wyjaśnia dr Wojciech Gawęcki, laryngolog z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Dzięki temu jest większa szansa na zachowanie struktur błoniastych wewnątrz ucha pacjentki, która cierpi na głuchotę, ale zachowała resztki słuchu.

- Ze słyszeniem otoczenia jest coraz gorzej, na jedno ucho przestałam słyszeć w ogóle, i właśnie będę miała założony implant - stwierdziła pani Ewa Koza przed zabiegiem.

Z kolei w lipcu jeden z pacjentów krakowskiego szpitala będzie miał zmniejszany żołądek przy pomocy okularów 3D. Lekarze użyją ich, żeby uniknąć powikłań u chorego, który już ma powikłania po poprzednim zabiegu w innym szpitalu.

- Operujemy w Szpitalu na Klinach robotycznie, wykonujemy operacje chirurgii onkologicznej, urologiczne, ginekologiczne, także ten postęp jest we wszystkich sferach chirurgii - zaznacza dr Robert Balawender, chirurg, chirurg-onkolog oraz specjalista chirurgi robotycznej Szpitala na Klinach w Krakowie.

Kapsułka z kamerą do połknięcia

Postęp jest też w diagnostyce. Widać to coraz wyraźniej dzięki kapsułce endoskopowej, czyli małemu urządzeniu z kamerą, które można połknąć. Takiej kapsułki jeszcze nie było.

Kapsułka opracowana przez polską ekipę z Wrocławia wykonuje zdjęcia w całym przewodzie pokarmowym, od żołądka do jelita grubego, i wysyła lekarzowi na serwer wybrane zdjęcia z groźnymi zmianami. Będzie dostępna na rynku za dwa lata. Jednak na tym nie koniec.

- Decydujemy, czy chcemy dorzucić jakieś nowe czujniki, na przykład do pomiaru temperatury, pH, różnicy ciśnień, a w przyszłości, żeby kapsułka, zamiast robienia zdjęć, choćby uwalniała jakieś substancje - mówi Maciej Wysocki, współzałożyciel i prezes zarządu spółki Biocam.

Na przykład leki albo nawet miejscowo szczepionki wykorzystujące komunikację komórek w jelicie cienkim z układem odpornościowym. Kapsułka w przyszłości zamieni się w minirobota i jeszcze ulegnie miniaturyzacji.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W rządzie, podobnie jak w kampanii wyborczej, mieszkania znów są w centrum uwagi. Za kilka dni Polacy mają poznać plan rządu na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy przez te kilka dni rząd się w tej sprawie porozumie. - W budżecie są rekordowe środki, jeśli chodzi o wsparcie mieszkalnictwa - przekonuje Jan Grabiec, szef kancelarii premiera.

Polityka mieszkaniowa wciąż jest przedmiotem sporu w rządzie. "W budżecie są rekordowe środki"

Polityka mieszkaniowa wciąż jest przedmiotem sporu w rządzie. "W budżecie są rekordowe środki"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany statek na Bałtyku to tym razem tylko ćwiczenia w ramach operacji pod kryptonimem "Strażnik Bałtyku-25". Podczas tych ćwiczeń Straż Graniczna próbuje wejść na jego pokład. Zaraz po niej przypływają żołnierze i komandosi. W pobliżu są łodzie Formozy, a w powietrzu snajperzy GROM-u.

Ćwiczenia Marynarki Wojennej na Bałtyku. "Strażnik Bałtyku-25" to również pokaz siły

Ćwiczenia Marynarki Wojennej na Bałtyku. "Strażnik Bałtyku-25" to również pokaz siły

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Donald Trump rozważa nałożenie ceł na towary z Unii Europejskiej. We wtorek w ramach polskiej prezydencji unijni ministrowie na nieformalnym posiedzeniu zajęli się tym tematem i ewentualną odpowiedzią. W poniedziałek sprawa ceł była też przedmiotem dyskusji na nieformalnym szczycie unijnych liderów, który był poświęcony kwestiom bezpieczeństwa.

Liderzy Unii Europejskiej reagują na groźby Donalda Trumpa. "Na szali jest bardzo wiele"

Liderzy Unii Europejskiej reagują na groźby Donalda Trumpa. "Na szali jest bardzo wiele"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jak na razie tylko 1 procent firm zainteresował się nowym narzędziem do szybkiej weryfikacji uprawnień kierowców. Wdrożyło je w styczniu Ministerstwo Cyfryzacji po tragicznym wypadku w Warszawie, kiedy pracujący dla firmy kurierskiej mężczyzna śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych 14-latka. Kierowca, jak się później okazało, prowadził dostawczego busa mimo odebranych uprawnień.

Jest nowe narzędzie po tragicznym wypadku. Ale niewielu przewoźników o nim wie

Jest nowe narzędzie po tragicznym wypadku. Ale niewielu przewoźników o nim wie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Skoro premier powiedział, że taka rekonstrukcja będzie, to znaczy, że będzie - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra zdrowia Izabela Leszczyna, pytana o słowa Donalda Tuska. - Pewnie mniejszy rząd, czyli jeden minister zajmujący się większym obszarem, ma sens. Tym bardziej, że dostaliśmy po PiS-ie spory chaos - oceniła.

"Nie można powiedzieć, że to ministerstwo relaksu"

"Nie można powiedzieć, że to ministerstwo relaksu"

Źródło:
TVN24

- Nie można w tak bezczelny sposób, i to jeszcze będąc byłym ministrem sprawiedliwości, odwracać się plecami do prawa i sprawiedliwości - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 kandydat na prezydenta Szymon Hołownia (Trzecia Droga), odnosząc się do postawy byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W programie przekazał, jak zagłosuje w Sejmie nad wnioskiem o uchylenie Ziobrze immunitetu w zakresie kary porządkowej 30 dni aresztu.

Hołownia zdradził, jak zagłosuje w sprawie Ziobry. "Bylibyśmy na kolejnym etapie"

Hołownia zdradził, jak zagłosuje w sprawie Ziobry. "Bylibyśmy na kolejnym etapie"

Źródło:
TVN24

Elon Musk niebywale zbliżył się do Donalda Trumpa w trakcie jego kampanii prezydenckiej. Teraz, jak informuje Biały Dom, ma status specjalnego pracownika rządu. Media obiegła informacja, że miliarder, stojący na czele departamentu usprawniającego pracę administracji, zapowiedział likwidację największej na świecie państwowej agencji pomocowej - USAID. To wywołało oburzenie wśród demokratów i falę krytyki.

Demokraci grzmią po rajdzie w siedzibie USAID. "Nie mamy czwartej władzy, która nazywa się Elon Musk"

Demokraci grzmią po rajdzie w siedzibie USAID. "Nie mamy czwartej władzy, która nazywa się Elon Musk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mieli bronić się trzy dni, wkrótce miną trzy lata. Ukraina cały czas stawia opór rosyjskiej agresji, ale obrona jest coraz trudniejsza. Straty po stronie Ukraińców rosną, dotyczy to też obcokrajowców, którzy ruszyli im z pomocą. Jak wynika ze śledztwa CNN, co najmniej 20 amerykańskich ochotników zginęło w akcji, w tym pięciu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Co najmniej 20 Amerykanów zginęło, walcząc po stronie Ukrainy. Rosyjskie trolle prześladują ich rodziny

Co najmniej 20 Amerykanów zginęło, walcząc po stronie Ukrainy. Rosyjskie trolle prześladują ich rodziny

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS