Rząd kupuje auta za ponad 30 milionów złotych. "Chodzi o bezpieczeństwo"

12.03.2021 | Rząd kupuje auta za ponad 30 milionów złotych. "Chodzi o bezpieczeństwo"
12.03.2021 | Rząd kupuje auta za ponad 30 milionów złotych. "Chodzi o bezpieczeństwo"
Paweł Płuska | Fakty TVN
12.03.2021 | Rząd kupuje auta za ponad 30 milionów złotych. "Chodzi o bezpieczeństwo"Paweł Płuska | Fakty TVN

Rząd kupi 333 limuzyny i terenówki za ponad 30 milionów złotych. Trafią do urzędów centralnych i terenowych. Kwota zakupu i liczba aut robią wrażenie, zwłaszcza w trudnych pandemicznych czasach, kiedy liczy się każda złotówka.

- Zwróciłem się z apelem do wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, by ten zakup anulować. Są ważniejsze sprawy niż zakup samochodów dla VIP-ów - mówi Krzysztof Brejza, senator Koalicji Obywatelskiej.

Nie tylko senator Brejza w odpowiedzi usłyszał, że czas nie ma znaczenia, gdy chodzi o bezpieczeństwo.

- Samochody się także zużywają i są potrzebne określonym służbom. Chodzi o bezpieczeństwo, nie chciałby pan chyba, żeby najważniejsze osoby w państwie mogły zginąć - powiedział w rozmowie z reporterem TVN24 poseł PiS Waldemar Andzel.

Z kolei redakcja "Faktów" TVN od rzecznika rządu usłyszała, że cała sprawa to odgrzewany kotlet. Piotr Mueller odsyła do oświadczenia opublikowanego na rządowej stronie, z którego wynika, że przetarg dotyczy przede wszystkim samochodów użytkowych, które trafią głównie do administracji w terenie - w tym do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - a dzięki centralnym zakupom wszyscy zaoszczędzimy.

"Po pierwsze przetarg dotyczy przede wszystkim samochodów użytkowych należących do segmentów B i C. Po drugie trafią w głównej mierze do kilkudziesięciu jednostek administracji państwowej w terenie" - możemy przeczytać w oświadczeniu.

- Nie mam żadnej informacji na temat jakichś dostaw samochodów - powiedział w rozmowie z "Faktami" TVN Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Koszt aut robi wrażenie

Zamawiane auta mają pochodzić między innymi z Bawarii, zwłaszcza te dla VIP-ów. W sumie Służba Ochrony Państwa zamówiła dla nich 25 maszyn za cztery i pół miliona złotych. Z kolei ponad trzysta samochodów dla administracji to koszt 29 milionów złotych.

W przypadku tych najlepszych limuzyn płaci się za moc silnika i komfort na pokładzie - w standardzie jest lodówka, wentylowane skórzane fotele i system telewizyjny.

Dlaczego teraz, dlaczego tyle - na te pytania, zadane przez senatora Krzysztofa Brejzę, odpowiedział wiceminister Maciej Wąsik, przekonując, że "brak systematycznych działań modernizacyjnych w obszarze floty samochodowej" w czasach rządów poprzedników "spowodował konieczność pilnego wdrożenia procesu jej unowocześnienia".

Minister Wąsik nie wspomina jednak, że przez pięć ostatnich lat flota musiała być uzupełniana, choćby po wypadkach pojazdów, którymi podróżowali Beata Szydło czy Antoni Macierewicz.

Opozycja wypomina, że przez lata było co wymieniać, a teraz rządzący planują kolejne zakupy samochodów. W sytuacji - na co zwraca uwagę zwraca uwagę wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL - "codziennych ludzkich dramatów, kiedy ludzie chorują, umierają, firmy padają".

- PiS chapie garściami. Rządzą to kupują: fury, skóry, komóry - komentuje Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS