Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu
Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ
Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ
Tomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24
Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZTomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Jeszcze kilka miesięcy temu tętniły życiem. Teraz korytarze Środowiskowego Centrum Dzieci i Młodzieży w Koninie świecą pustkami. - Kiedy mieliśmy finansowanie i dla pacjenta to były wizyty bezpłatne, przewinęło nam się tutaj, brzydko mówiąc, 500 pacjentów. To są dzieci, młodzież i rodziny - mówi Marlena Rączka ze Środowiskowego Centrum Dzieci i Młodzieży w Koninie. Teraz jest to nie więcej niż 30 osób.

Pieniądze oferowane przez NFZ nie wystarczają

Centrum w Koninie, tak jak 20 innych centrów środowiskowych na terenie Wielkopolski, w ostatnich latach było finansowane przez wojewódzki samorząd. Pieniądze pochodziły z Unii Europejskiej. Pod koniec ubiegłego roku dofinansowanie się skończyło.

- Pacjenci od września muszą posiłkować się wizytami prywatnymi, wizytami komercyjnymi. Nie wszystkich rodziców, niestety, na to stać - komentuje Angelika Paech z Centrum Opieki Zdrowotnej "Sanitatis". W nowym budżecie Unia już nie przekazuje pieniędzy na psychiatrię. Teraz to kompetencje wyłącznie państwowe.

ZOBACZ TEŻ: W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że jest nieszczęśliwa. "Problem jest ogólnopolski"
W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że jest nieszczęśliwa. "Problem jest ogólnopolski"Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

- Co znaczy, że jedyną instytucją, która ma na to wpływ, jest, oczywiście, Ministerstwo Zdrowia poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia - mówi Paulina Stochniałek, członek zarządu województwa wielkopolskiego. W ubiegłych latach urząd marszałkowski przekazał niemalże 100 milionów złotych na 21 centrów środowiskowych zajmujących się zdrowiem psychicznym, z czego 14 centrów było dedykowanych dzieciom oraz młodzieży. - 14 centrów w środowisku, czyli w miejscu, gdzie te dzieciaki mogą bardzo szybko się przemieścić, dostać, gdzie po prostu to jest dostępne - zwraca uwagę Stochniałek. W środowiskowych centrach zdrowia psychicznego leczyło się blisko 8000 osób z całego województwa.

"Dostaję od rodziców telefony, że były próby samobójcze u dzieci, które były u nas pod opieką"

- My jesteśmy gotowi podjąć kontynuację, nawet od jutra. Mamy wykwalifikowanych specjalistów, mamy gotowy zespół do pracy. Niestety, problemem, jak w wielu takich sytuacjach, są środki - mówi Paech. Zdaniem aktywistów pieniądze oferowane w konkursach Narodowego Funduszu Zdrowia nie wystarczają na prowadzenie centrów na takim poziomie, na jakim oferowano pomoc psychiczną, kiedy finansowanie było z Unii Europejskiej.

- Zostały te rodziny na tę chwilę bez opieki, bez opieki psychologicznej. Dostaję telefony od rodziców, że były próby samobójcze u dzieci, które były u nas pod opieką - alarmuje Marlena Rączka. Część z ośrodków stara się o kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

ZOBACZ TEŻ: "Zdrowie w głowie". Fundacja TVN wyremontowała gabinet psychologiczny w Sokółce

- Natomiast należy pamiętać o tym, że w tych samych konkursach mogą brać też udział inne placówki i każda z nich, każdy z tych naszych oferentów, musi spełniać określone kryteria - zwraca uwagę Mikołaj Woźniak z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

W całym kraju jest blisko 500 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Ośrodek najbliżej naszego miejsca zamieszkania możemy znaleźć na specjalnej interaktywnej mapie na stronie pacjent.gov.pl.

Autorka/Autor:Tomasz Wesołowski

Źródło: Fakty po Południu

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

W najbliższą niedzielę w Poznaniu wystartuje bieg Wings for Life. Odbędzie się on także w innych lokalizacjach w Polsce. Od lat biegi pod tą nazwą cieszą się dużą popularnością.

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS