Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji
Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji
Michał Gołębiowski/Fakty po Południu TVN24
Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacjiMichał Gołębiowski/Fakty po Południu TVN24

W najbliższą niedzielę w Poznaniu wystartuje bieg Wings for Life. Odbędzie się on także w innych lokalizacjach w Polsce. Od lat biegi pod tą nazwą cieszą się dużą popularnością.

Miejsc już prawie brak, choć biegać w tym roku tylko w Polsce można aż w 24 lokalizacjach. Zarówno w miastach większych, i w mniejszych, a nawet na wsiach. Wszyscy biec będą do wspólnej mety.

- 100 procent opłat wpisowych i dotacji zebranych w czasie biegu i komunikacji wędruje na konto Fundacji "Wings for Life", która finansuje badania nad przerwanym rdzeniem kręgowym - informuje Ignacy Kraszewski, współorganizator "Wings for Life" w Polsce.

Jedyny w swoim rodzaju bieg. Zawodnicy z całego świata startują jednocześnie

To jedyny taki bieg na świecie, gdzie nie ma konkretnej mety, bo meta goni ich. Zawodnicy z całego świata startują jednocześnie o godzinie 13 polskiego czasu, a pół godziny później na trasę wyrusza samochód pościgowy, z początku jadąc z prędkością 14 km/h, z czasem sukcesywnie przyspieszając. - Kiedyś było tak, że kończyliśmy tam na 22-24 kilometry na godzinę. Dzisiaj to już jest koło 32 - komentuje Adam Małysz, który również w poprzednich edycjach prowadził samochód.

Zawodnicy walczą o to, aby przebiec jak najdłuższy odcinek drogi, zanim dogoni ich samochód. W zeszłym roku najlepsza wśród kobiet na świecie była Katarzyna Szkoda. Przebiegła ponad 55 kilometrów. Większość uczestników nie biegnie jednak dla wyniku.

CZYTAJ TAKŻE: ADAM MAŁYSZ I JAKUB PRZYGOŃSKI PRZED WINGS FOR LIFE 2024

- Jest naprawdę wspaniała atmosfera. Biegną ludzie, którzy pchają dzieci z przodu z wózkami, osoby z niepełnosprawnościami na wózkach, w endoszkieletach - opowiada Małysz. - Ludzie, którzy stoją przy drodze, bardzo często bardzo fajnie na to reagują, i to jest taka pozytywna rzecz - dodaje.

Dzięki dziesięciu edycjom Wings for Life zebrano ponad 43 miliony euro na badania, które pomagają osobom z urazami rdzenia kręgowego. Dzięki tym funduszom wsparto blisko 300 projektów badawczych w 20 krajach. Adam Małysz kolejny rok z rzędu bierze udział w tym wydarzeniu, które już dawno przestało być jedynie imprezą sportową, a w Polsce dodatkowo ma swoją mocną pozycję.

- My jako Polska naprawdę jesteśmy wyjątkowi, jeśli chodzi o pomaganie, ale nie tylko pomaganie - zwraca uwagę Małysz. - Wydaje mi się, że chyba w pięć minut wyprzedały się wszystkie numery startowe, jeśli chodzi o bieg w Poznaniu - podsumowuje.

Biegać wspólnie z Wings for Life można właściwie wszędzie

- Już ten bieg jest rekordowy, w zeszłym roku pobiegło niespełna 15 tysięcy uczestników, a w niedzielę przekroczyliśmy barierę 17 tysięcy. Wiemy, że te ostatnie dni są jeszcze czasem, kiedy tych uczestników przybywa - zwraca uwagę Kraszewski.

ZOBACZ TEŻ: WINGS FOR LIFE WORLD RUN 2024. SPRAWDŹ, JAK DOŁĄCZYĆ DO BIEGU Z APLIKACJĄ MOBILNĄ

Zapisy na biegi stacjonarne skończyły się już w listopadzie, ale za pośrednictwem specjalnej aplikacji Wings for Life World Run biegać wspólnie z Wings for Life można właściwie wszędzie.

- Ktoś, kto ściągnie sobie aplikację "Wings for Life", zarejestruje się, to tak naprawdę czy jest na Mazurach, czy w górach, o tej 13 naciska "start", rusza, i ile przebiegnie, w takim miejscu zostanie sklasyfikowany w tej światowej klasyfikacji - informuje Jakub Przygoński, ambasador "Wings for Life".

Relacja z biegu na antenie TVN24

Dzięki aplikacji będziemy wiedzieli, kiedy wirtualna meta nas dogoni. Ponadto uczestnicy za pośrednictwem aplikacji zbierają się na wspólnych biegach. - Każda osoba, która ma możliwość, ma czas i do 12 maja aplikację ściągnie, i się zarejestruje, to możemy pobiec razem w Warszawie w Parku Skaryszewskim - mówi Przygoński.

- Uczestnicy biegu flagowego w Poznaniu dostaną je (specjalne koszulki - red.) w pakietach startowych, a uczestnicy biegu z aplikacją otrzymają je przesyłką kurierską i w takich koszulkach właśnie pobiegnie cały świat - informuje Kraszewski.

W ubiegłym roku w jubileuszowej 10. edycji Wings For Life na całym świecie wzięło udział ponad 200 tysięcy osób. W tym roku spodziewanych jest nawet 300 tysięcy biegaczy. Relacja z biegu będzie do zobaczenia na antenie TVN24 i w serwisie TVN24 GO.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24