Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji
Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji
Michał Gołębiowski/Fakty po Południu TVN24
Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacjiMichał Gołębiowski/Fakty po Południu TVN24

W najbliższą niedzielę w Poznaniu wystartuje bieg Wings for Life. Odbędzie się on także w innych lokalizacjach w Polsce. Od lat biegi pod tą nazwą cieszą się dużą popularnością.

Miejsc już prawie brak, choć biegać w tym roku tylko w Polsce można aż w 24 lokalizacjach. Zarówno w miastach większych, i w mniejszych, a nawet na wsiach. Wszyscy biec będą do wspólnej mety.

- 100 procent opłat wpisowych i dotacji zebranych w czasie biegu i komunikacji wędruje na konto Fundacji "Wings for Life", która finansuje badania nad przerwanym rdzeniem kręgowym - informuje Ignacy Kraszewski, współorganizator "Wings for Life" w Polsce.

Jedyny w swoim rodzaju bieg. Zawodnicy z całego świata startują jednocześnie

To jedyny taki bieg na świecie, gdzie nie ma konkretnej mety, bo meta goni ich. Zawodnicy z całego świata startują jednocześnie o godzinie 13 polskiego czasu, a pół godziny później na trasę wyrusza samochód pościgowy, z początku jadąc z prędkością 14 km/h, z czasem sukcesywnie przyspieszając. - Kiedyś było tak, że kończyliśmy tam na 22-24 kilometry na godzinę. Dzisiaj to już jest koło 32 - komentuje Adam Małysz, który również w poprzednich edycjach prowadził samochód.

Zawodnicy walczą o to, aby przebiec jak najdłuższy odcinek drogi, zanim dogoni ich samochód. W zeszłym roku najlepsza wśród kobiet na świecie była Katarzyna Szkoda. Przebiegła ponad 55 kilometrów. Większość uczestników nie biegnie jednak dla wyniku.

CZYTAJ TAKŻE: ADAM MAŁYSZ I JAKUB PRZYGOŃSKI PRZED WINGS FOR LIFE 2024

- Jest naprawdę wspaniała atmosfera. Biegną ludzie, którzy pchają dzieci z przodu z wózkami, osoby z niepełnosprawnościami na wózkach, w endoszkieletach - opowiada Małysz. - Ludzie, którzy stoją przy drodze, bardzo często bardzo fajnie na to reagują, i to jest taka pozytywna rzecz - dodaje.

Dzięki dziesięciu edycjom Wings for Life zebrano ponad 43 miliony euro na badania, które pomagają osobom z urazami rdzenia kręgowego. Dzięki tym funduszom wsparto blisko 300 projektów badawczych w 20 krajach. Adam Małysz kolejny rok z rzędu bierze udział w tym wydarzeniu, które już dawno przestało być jedynie imprezą sportową, a w Polsce dodatkowo ma swoją mocną pozycję.

- My jako Polska naprawdę jesteśmy wyjątkowi, jeśli chodzi o pomaganie, ale nie tylko pomaganie - zwraca uwagę Małysz. - Wydaje mi się, że chyba w pięć minut wyprzedały się wszystkie numery startowe, jeśli chodzi o bieg w Poznaniu - podsumowuje.

Biegać wspólnie z Wings for Life można właściwie wszędzie

- Już ten bieg jest rekordowy, w zeszłym roku pobiegło niespełna 15 tysięcy uczestników, a w niedzielę przekroczyliśmy barierę 17 tysięcy. Wiemy, że te ostatnie dni są jeszcze czasem, kiedy tych uczestników przybywa - zwraca uwagę Kraszewski.

ZOBACZ TEŻ: WINGS FOR LIFE WORLD RUN 2024. SPRAWDŹ, JAK DOŁĄCZYĆ DO BIEGU Z APLIKACJĄ MOBILNĄ

Zapisy na biegi stacjonarne skończyły się już w listopadzie, ale za pośrednictwem specjalnej aplikacji Wings for Life World Run biegać wspólnie z Wings for Life można właściwie wszędzie.

- Ktoś, kto ściągnie sobie aplikację "Wings for Life", zarejestruje się, to tak naprawdę czy jest na Mazurach, czy w górach, o tej 13 naciska "start", rusza, i ile przebiegnie, w takim miejscu zostanie sklasyfikowany w tej światowej klasyfikacji - informuje Jakub Przygoński, ambasador "Wings for Life".

Relacja z biegu na antenie TVN24

Dzięki aplikacji będziemy wiedzieli, kiedy wirtualna meta nas dogoni. Ponadto uczestnicy za pośrednictwem aplikacji zbierają się na wspólnych biegach. - Każda osoba, która ma możliwość, ma czas i do 12 maja aplikację ściągnie, i się zarejestruje, to możemy pobiec razem w Warszawie w Parku Skaryszewskim - mówi Przygoński.

- Uczestnicy biegu flagowego w Poznaniu dostaną je (specjalne koszulki - red.) w pakietach startowych, a uczestnicy biegu z aplikacją otrzymają je przesyłką kurierską i w takich koszulkach właśnie pobiegnie cały świat - informuje Kraszewski.

W ubiegłym roku w jubileuszowej 10. edycji Wings For Life na całym świecie wzięło udział ponad 200 tysięcy osób. W tym roku spodziewanych jest nawet 300 tysięcy biegaczy. Relacja z biegu będzie do zobaczenia na antenie TVN24 i w serwisie TVN24 GO.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS