W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że jest nieszczęśliwa. "Problem jest ogólnopolski"
W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że jest nieszczęśliwa. "Problem jest ogólnopolski"
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że jest nieszczęśliwa. "Problem jest ogólnopolski"Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Młodzi ludzie są przemęczeni, zniechęceni i nieszczęśliwi - sami o tym mówią. Badanie wśród uczniów starszych klas szkół podstawowych i szkół średnich przeprowadziła Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska. Wyniki i wnioski przekazali władzom miasta.

"Trudności w zakresie zdrowia psychicznego ma około 50 procent z nich"

- Jest naprawdę bardzo dużo do zrobienia, na każdym etapie. To jest od szkoły po psychiatrię. To naprawdę musi się bardzo dużo zmienić, żeby poszło to w dobrym kierunku - mówi Oskar Stabno z Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Problem jest ogólnopolski - alarmują eksperci. - Ja osobiście szacuję, posiłkując się niektórymi badaniami, ale też z własnych doświadczeń pracy z nastolatkami, że różne trudności w zakresie zdrowia psychicznego ma około 50 procent z nich - mówi Tomasz Bilicki, psychoterapeuta i interwent kryzysowy.

W przeprowadzonym w Gdańsku badaniu 80 procent uczniów zadeklarowało, że w ostatnim miesiącu czuli się przemęczeni, pozbawieni energii i zniechęceni. 60 procent mówiło, że są nieszczęśliwi. To, że młodzież mówi o swoich problemach, jest ważnym sygnałem, podkreślają eksperci.

87 procent uczniów w razie kryzysu psychicznego nie zgłosiłoby się po pomoc

- Jest raportem pokazującym pewną świadomość młodzieży, że problemy mogą nastąpić, ale też zastanawianie się, poszukiwanie przez nich, gdzie ewentualnie szukać pomocy. Ten raport mnie nie przeraża. On pokazuje, co my dorośli możemy i powinniśmy zrobić. Jakiej świadomości, wiedzy i jakiego poczucia bezpieczeństwa dzieciakom brakuje - komentuje profesor Małgorzata Lipowska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.

ZOBACZ TEŻ: W Senacie o problemach zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. "Nie ma ważniejszego i pilniejszego tematu"

87 procent uczniów odpowiedziało, że w razie kryzysu psychicznego nie zgłosiłoby się nigdzie po pomoc. - Zgłaszają się do poradni dzieci czy nastolatkowie z rodzicami i okazuje się, że dziecko cierpiało kilka miesięcy, czasami nawet kilkanaście miesięcy - mówi doktor Aleksandra Lewandowska, konsultantka krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Ci, którzy o wsparcie by poprosili, zwróciliby się najpierw do przyjaciół lub rodziny i opiekunów. Dopiero później do specjalistów, a na końcu do psychologa lub pedagoga szkolnego i nauczycieli, z których wielu zapewne chciałoby pomagać uczniom, ale nie ma ku temu środków lub możliwości.

W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace, by pomóc młodzieży w kryzysie psychicznym

- Pytanie jest proste. Czy można kogoś wspierać, nie wiedząc do końca, jak to robić, i bez wsparcia dla tego "pomagacza"? Gdzie jest superwizja dla nauczycielek i nauczycieli? Gdzie jest ośrodek interwencji kryzysowej, który udzielałby wsparcia pracownikom edukacji? Nie ma takich miejsc - zwraca uwagę Bilicki.

W resorcie edukacji trwają prace nad zwiększeniem liczby psychologów w szkołach - zapewnia ministra edukacji. Wskazuje także błędy poprzedników.

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"
Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

- Nie czyniono prac, by wesprzeć młodzież w kryzysie psychicznym. Wręcz przeciwnie. Mam często poczucie, że bezrefleksyjnie wypowiadane słowa przez wysokich urzędników państwowych, w tym, niestety, moich poprzedników, powodowały, że młodzież wątpiła w instytucje i ministerstwa, i przez to też w system szkolny - komentuje Barbara Nowacka, ministra edukacji narodowej.

Przyczyny problemów młodzieży są różne - kłopoty w szkole czy w życiu osobistym, ale także problemy w domu. Właśnie dlatego rozwiązywanie problemów dzieci warto zacząć od przyjrzenia się sobie - apeluje do dorosłych psycholożka, doktor Urszula Sajewicz-Radtke.

Jak wspierać młodych ludzi, którzy czują się nieszczęśliwi?

- Jak w samolocie. Komu nakładamy najpierw maskę tlenową? Najpierw nakładamy ją sobie, a potem dopiero dzieciom. Jeżeli my jesteśmy w złym stanie psychicznym, jeżeli my nie mamy wglądu, jeżeli my nie rozumiemy swoich emocji, jeżeli my jesteśmy w stanie depresyjnym, lękowym lub innym, to nie mamy narzędzi, żeby pomóc naszym dzieciom - mówi Sajewicz-Radtke.

Chociaż nie każdy przypadek wymaga długotrwałej terapii, to w każdym kryzysowym momencie uczniowie powinni czuć, że mogą liczyć na wsparcie.

ZOBACZ TEŻ: "Z lękiem podchodziłam do każdej prostej rzeczy. Wyjście za drzwi było problemem"

- Wsparcie, które czasami może być jednorazową rozmową, ale gdzie? Jak najbliżej tego młodego człowieka i w jak najmniej stygmatyzującym środowisku, czyli w szkole. To jest to, co powinniśmy zrobić. Prawdziwa, dobrze funkcjonująca opieka psychologa szkolnego, psychologa edukacyjnego - mówi Lipowska.

- Problemem nie jest smutek, nie jest lęk. Problemem jest smutek i lęk w samotności. Bardzo często słyszę odpowiedź, że nie ma wśród nich takich dorosłych, którzy mogliby ich wysłuchać i zaakceptować - komentuje Bilicki.

Pomocy można szukać w ośrodkach interwencji kryzysowej. Dostępne są także specjalne infolinie - zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych, gdzie bezpłatnie można otrzymać fachową pomoc.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS