Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN
Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"
Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"Adrianna Otręba/Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

- Pierwsza reakcja to był szok - mówi Małgorzata Sajan, podopieczna Fundacji "Rak'n'Roll. Wygraj Życie!", która miała 27 lat, kiedy usłyszała, że ma raka piersi. Po leczeniu cztery lata była w remisji, jednak w ubiegłym roku dowiedziała się o przerzutach. - Mam złamany kręgosłup pomiędzy łopatkami, połamany przez przerzuty, i w całym kośćcu mam mnóstwo przerzutów, ale one są w trakcie aktualnie zagajania się - mówi Sajan.

W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan pokazuje, jak wygląda jej codzienność. Oswaja temat raka i przełamuje stereotypy. W szpitalu została nazwana najradośniejszą pacjentką onkologiczną. Chce też nas edukować, bo nie każdy wie, jak rozmawiać z pacjentem onkologicznym. - "Będzie dobrze", "trzeba myśleć pozytywnie", "musisz być silna", ale one są takie bardzo naciskające na "musisz", "koniecznie", "teraz", "trzeba", a nie zawsze tak jest - wyjaśnia Sajan.

ZOBACZ TEŻ: Obiecujące testy nowego leku na raka trzustki. "Nigdy nie widziałem takich wyników" Częste wizyty u lekarza, stres i oczekiwanie na kolejne wyniki, wyczerpujące leczenie. Często brakuje siły. - Czasami ma ta osoba prawo popłakać, zezłościć się, mieć czas dla siebie. Pocieszanie jej na siłę też nie zawsze jest dobre - mówi dr Joanna Kufel-Grabowska, onkolożka kliniczna z Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dlatego pani Małgorzata razem z Fundacją Rak'n'Roll przygotowała nagranie z hasłem "Mam raka, więc mów do mnie tak". Na tabliczkach napisała, co jej zdaniem możemy powiedzieć pacjentowi, a czego lepiej nie mówić.

Na przykład zamiast słów "dasz radę, bo kto jak nie ty" możemy po prostu zaoferować pomoc na każdym etapie leczenia. Zamiast "nie martw się, będzie dobrze" - powiedzmy "zawsze będę przy tobie". Zamiast "teraz musisz być silna" - "rozumiem, że jest ci ciężko". Warto zapytać osobę chorą, jak chce rozmawiać o raku.

Nie każdy lubi wojenną retorykę

- Rozmawiajmy, słuchajmy i podążajmy za pacjentem. Tutaj Małgosia pokazuje, co ona by chciała. To nie oznacza, że każdy pacjent ma tak samo - tłumaczy Małgorzata Ciszewska-Korona, psychoonkolożka z Fundacji "Rak'n'Roll. Wygraj Życie!".

Tak samo nie każdy lubi wojenną retorykę. - Kiedy usłyszałam diagnozę w 2018 roku, nie pasowało mi słowo "walka" do choroby. Bo jakoś czułam tak intuicyjnie, że walcząc z czymś albo się przegrywa, albo się wygrywa - przyznaje Agnieszka Kuźma. - Ja nie czekam na wygraną czy przegraną, ja czekam na zdrowie - tłumaczy Ciszewska-Korona.

CZYTAJ TAKŻE: WHO: do 2050 roku będzie o 77 procent więcej przypadków nowotworów. Trzy główne czynniki

Kolejna faza testów leku, który może być przełomem w leczeniu raka trzustki
Kolejna faza testów leku, który może być przełomem w leczeniu raka trzustkiDominika Ziółkowska/Fakty TVN

Stąd na przykład postulat, żeby 4 lutego nie nazywać Światowym Dniem Walki z Rakiem. - My to byśmy najchętniej tłumaczyli po prostu "World Cancer Day", czyli Światowy Dzień Raka - mówi Jacek Maciejewski z Fundacji "Rak'n'Roll. Wygraj Życie!". - Żeby ta "walka" zniknęła - dodaje. Słowa mają ogromną moc. - Jestem na leczeniu podtrzymującym. (...) Z dnia na dzień mam poczucie, że jestem coraz zdrowsza - mówi Sajan.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja "Rak'n'Roll. Wygraj Życie!"

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael, po tym jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komunikat władz Izraela w odpowiedzi jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS