Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN
Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"
Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"Adrianna Otręba/Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

- Pierwsza reakcja to był szok - mówi Małgorzata Sajan, podopieczna Fundacji "Rak'n'Roll. Wygraj Życie!", która miała 27 lat, kiedy usłyszała, że ma raka piersi. Po leczeniu cztery lata była w remisji, jednak w ubiegłym roku dowiedziała się o przerzutach. - Mam złamany kręgosłup pomiędzy łopatkami, połamany przez przerzuty, i w całym kośćcu mam mnóstwo przerzutów, ale one są w trakcie aktualnie zagajania się - mówi Sajan.

W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan pokazuje, jak wygląda jej codzienność. Oswaja temat raka i przełamuje stereotypy. W szpitalu została nazwana najradośniejszą pacjentką onkologiczną. Chce też nas edukować, bo nie każdy wie, jak rozmawiać z pacjentem onkologicznym. - "Będzie dobrze", "trzeba myśleć pozytywnie", "musisz być silna", ale one są takie bardzo naciskające na "musisz", "koniecznie", "teraz", "trzeba", a nie zawsze tak jest - wyjaśnia Sajan.

ZOBACZ TEŻ: Obiecujące testy nowego leku na raka trzustki. "Nigdy nie widziałem takich wyników" Częste wizyty u lekarza, stres i oczekiwanie na kolejne wyniki, wyczerpujące leczenie. Często brakuje siły. - Czasami ma ta osoba prawo popłakać, zezłościć się, mieć czas dla siebie. Pocieszanie jej na siłę też nie zawsze jest dobre - mówi dr Joanna Kufel-Grabowska, onkolożka kliniczna z Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dlatego pani Małgorzata razem z Fundacją Rak'n'Roll przygotowała nagranie z hasłem "Mam raka, więc mów do mnie tak". Na tabliczkach napisała, co jej zdaniem możemy powiedzieć pacjentowi, a czego lepiej nie mówić.

Na przykład zamiast słów "dasz radę, bo kto jak nie ty" możemy po prostu zaoferować pomoc na każdym etapie leczenia. Zamiast "nie martw się, będzie dobrze" - powiedzmy "zawsze będę przy tobie". Zamiast "teraz musisz być silna" - "rozumiem, że jest ci ciężko". Warto zapytać osobę chorą, jak chce rozmawiać o raku.

Nie każdy lubi wojenną retorykę

- Rozmawiajmy, słuchajmy i podążajmy za pacjentem. Tutaj Małgosia pokazuje, co ona by chciała. To nie oznacza, że każdy pacjent ma tak samo - tłumaczy Małgorzata Ciszewska-Korona, psychoonkolożka z Fundacji "Rak'n'Roll. Wygraj Życie!".

Tak samo nie każdy lubi wojenną retorykę. - Kiedy usłyszałam diagnozę w 2018 roku, nie pasowało mi słowo "walka" do choroby. Bo jakoś czułam tak intuicyjnie, że walcząc z czymś albo się przegrywa, albo się wygrywa - przyznaje Agnieszka Kuźma. - Ja nie czekam na wygraną czy przegraną, ja czekam na zdrowie - tłumaczy Ciszewska-Korona.

CZYTAJ TAKŻE: WHO: do 2050 roku będzie o 77 procent więcej przypadków nowotworów. Trzy główne czynniki

Kolejna faza testów leku, który może być przełomem w leczeniu raka trzustki
Kolejna faza testów leku, który może być przełomem w leczeniu raka trzustkiDominika Ziółkowska/Fakty TVN

Stąd na przykład postulat, żeby 4 lutego nie nazywać Światowym Dniem Walki z Rakiem. - My to byśmy najchętniej tłumaczyli po prostu "World Cancer Day", czyli Światowy Dzień Raka - mówi Jacek Maciejewski z Fundacji "Rak'n'Roll. Wygraj Życie!". - Żeby ta "walka" zniknęła - dodaje. Słowa mają ogromną moc. - Jestem na leczeniu podtrzymującym. (...) Z dnia na dzień mam poczucie, że jestem coraz zdrowsza - mówi Sajan.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja "Rak'n'Roll. Wygraj Życie!"

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS