Viktor Orban: Ukraina nie jest już suwerennym państwem. "To, co Orban robi i mówi, jest nie do przyjęcia"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Ukraina nie jest już niezależnym państwem" - mówi w wywiadzie dla zachodnich mediów Viktor Orban, który w dodatku nie uważa Putina za zbrodniarza wojennego. Orban podkreśla, że Kijów uzależnił się całkowicie, zwłaszcza wojskowo, od Zachodu i tylko dlatego jeszcze może walczyć.

Do tego, że Viktor Orban mówi językiem Władimira Putina, Ukraińcy zdążyli już przywyknąć. - Nie jest wielką tajemnicą, że Orban jest chyba przyjacielem Putina. Sam Orban osobiście jest zależny od Kremla finansowo i, oczywiście, nie może mówić nic innego - wyjaśnia Wiktoria Czyrwa, dziennikarka z polsko-ukraińskiego portalu gospodarczego EDIALOG.

Orban ma reputację konia trojańskiego Putina w Europie i nie poprawi tego ostatni wywiad. Niemieckiemu "Bildowi" powiedział między innymi, że Ukraina nie jest już suwerennym państwem. Nie ma pieniędzy. Nie ma broni. Może walczyć tylko dlatego, że ma wsparcie od Zachodu. Doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego oskarżył Orbana o powielanie rosyjskich mitów propagandowych. Mychajło Podolak na Twitterze napisał: czas uświadomić sobie, że Ukraina, która od 489 dni zaciekle broni swojej wolności, dzieci i ich przyszłości, skutecznie stawiając czoła postsowieckiemu neoimperium o zamiarach historycznego seryjnego mordercy, które wczoraj zaciekle straszyło pół świata swoim bezprawiem, jest absolutnie podmiotowa i suwerenna w swojej polityce i decyzjach.

Agent Kremla?

Viktor Orban najnowszym wywiadem potwierdza opinię człowieka, który realizuje geopolityczne cele Putina, na czele z rozbijaniem od środka Unii Europejskiej. - Gra Władimira Putina o Europę to jest gra na rozbicie naszej jedności. Takim instrumentem rzeczywiście jest polityka zagraniczna, polityka europejska Viktora Orbana, Węgier. To jest kraj, który opiera się sankcjom wobec Rosji, opiera się też porozumieniu i włączeniu Ukrainy do dialogu z NATO. Nie od czasu wybuchu tej wojny, ale jeszcze dużo wcześniej - zauważa Wojciech Przybylski, redaktor naczelny Visegrad Insight, Fundacja Res Publica. Z wywiadu dla "Bilda" wynika, że w oczach Orbana Putin nie jest zbrodniarzem wojennym, niedoszły pucz "jest oznaką siły rosyjskiego dyktatora", a zwycięstwo Ukrainy jest niemożliwe. Dlaczego? Orban tłumaczy, że problem polega na tym, że Ukraińcom zabraknie żołnierzy wcześniej niż Rosjanom. To będzie decydujący czynnik w ostatecznym rozrachunku.

- Ja nie rozpoznaję młodego, liberalnego antykomunisty, z którym się kiedyś przyjaźniłem. Wydaje mi się, że nasza partia rządząca powinna się z tego sojuszu politycznego z Orbanem, z Le Pen, z Salvinim wytłumaczyć, bo to, co Orban robi i mówi, jest nie do przyjęcia - uważa Radosław Sikorski, europoseł PO. Wspomniana Francuzka Marine Le Pen w 2014 roku zaciągnęła 9 milionów euro kredytu w rosyjskim banku. Mimo prorosyjskiej postawy premier Węgier nadal spotyka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. W Bratysławie widział się z przywódcami Polski, Czech i Słowacji. Znowu znalazł z nimi wspólny język. Grupę znowu scala sprzeciw wobec unijnych planów relokacji migrantów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Apel brzmi dramatycznie, ale sprawa jest wyjątkowej powagi. "Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!" - nagłówki tej treści są dziś w gazetach, na portalach, można je usłyszeć i zobaczyć w radiu i telewizji. Problem polega na tym, że globalni giganci technologiczni bezkarnie i nieodpłatnie przejmują treści tworzone przez dziennikarzy. Zarabiają krocie, a zyski transferują za granicę.  

Media we wspólnym proteście. "Jest kolejny przeciwnik, z którym musimy się zmierzyć"

Media we wspólnym proteście. "Jest kolejny przeciwnik, z którym musimy się zmierzyć"

Źródło:
Fakty TVN

Pół żartem, pół serio lekarze zastanawiają się, czy przeszczep wątroby, który wykonali, będzie refundowany, bo był tylko tymczasowy. Lekarze wszczepili pacjentce wątrobę zmarłego dawcy, ale tylko na czas, aż jej wątroba się zregeneruje. No i udało się.

Po wypadku straciła 80 procent wątroby. Nową dostała na 11 dni. "To jest pierwsza taka operacja na świecie"

Po wypadku straciła 80 procent wątroby. Nową dostała na 11 dni. "To jest pierwsza taka operacja na świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Politycy, nie zabijajcie polskich mediów - to apel mający zwrócić uwagę na regulacje dotyczące relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z naszych treści - obracają nimi, zarabiają na nich, ale nie dzielą się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy. Podczas uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym politycy zlekceważyli postulaty mediów cyfrowych. Co mówią dziś? Na jaki grunt pada nasz apel?

Protest ponad 350 redakcji w sprawie prawa autorskiego. "Politycy nie rozumieją, że bez pieniędzy nie będzie mediów"

Protest ponad 350 redakcji w sprawie prawa autorskiego. "Politycy nie rozumieją, że bez pieniędzy nie będzie mediów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W milionach złotych liczone są koszty rozbiórki "willi na dachu" w Jastrzębiu-Zdroju. Potworek budowlany rozrastał się na jednym z bloków od połowy lat 90. i z każdym rokiem coraz bardziej straszył. Wreszcie - po długim czasie i ponad 120 godzinach rozpraw sądowych - jest decyzja, że willę należy rozebrać, bo - po pierwsze - jest samowolą budowlaną, a po drugie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców bloku, na którym powstała.

Rusza rozbiórka słynnej na całą Polskę willi na dachu. "Scenariusz był piękny"

Rusza rozbiórka słynnej na całą Polskę willi na dachu. "Scenariusz był piękny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Wydatki na obronność w deklaracji ministra obrony narodowej nie ulegną obniżeniu - powiedział w "Faktach po Faktach" Jacek Siewiera. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego był także pytany o to, z jakim celem polska delegacja uda się na szczyt NATO w Waszyngtonie.

Szef BBN: wydatki na obronność nie ulegną obniżeniu

Szef BBN: wydatki na obronność nie ulegną obniżeniu

Źródło:
TVN24

- My nie chcemy od nikogo jałmużny. My chcemy, żeby ci, którzy korzystają z naszych treści, za to płacili - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 Andrzej Stankiewicz, zastępca redaktora naczelnego Onet.pl, pytany o postulat polskich mediów w sprawie zmian w ustawie o prawie autorskim. - Tak naprawdę chodzi o jakość demokracji. Bo bez wolnych, niezależnych i silnych mediów, które są coraz słabsze przez monopolistyczne zabiegi takich koncernów jak Google, nie ma w ogóle reklam - dodał Roman Imielski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

"Biorą sobie za darmo to, co my miesiącami w pocie i trudzie tworzymy"

"Biorą sobie za darmo to, co my miesiącami w pocie i trudzie tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl

Joe Biden z racji pełnionej przez siebie funkcji jest być może najważniejszą osobą na świecie, a najważniejszą osobą w jego świecie jest jego żona - Jill. Pierwsza dama, która wzięła z nim ślub prawie pół wieku temu. stoi murem za swoim mężem. Tak było po debacie, gdy powiedziała do zwolenników męża: nie pozwolimy, by 90 minut zdefiniowało cztery lata twojej prezydentury. Teraz twardo namawia go, by walczył dalej.

Jaką rolę w kampanii Joe Bidena odgrywa jego żona? "Ma na niego ogromny wpływ"

Jaką rolę w kampanii Joe Bidena odgrywa jego żona? "Ma na niego ogromny wpływ"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zakazać Koranu, zamknąć granice, rozpisać referendum w sprawie obecności w Unii Europejskiej - to najbardziej ekstremalne pomysły zwycięzcy holenderskich wyborów parlamentarnych. Teraz wiemy, że Geert Wilders zapewne ich nie zrealizuje, bo kontrowersyjny polityk musiał usunąć się w cień. Nowy premier zapewnia, że Wilders nie będzie sterował jego gabinetem z tylnego siedzenia. To jednak niejedyne zastrzeżenie, które się pojawia wokół nowego rządu.

223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"

223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska należy do coraz węższego grona państw, które formalnie nie uznają związków osób tej samej płci. Zawieranie związków partnerskich umożliwiła od 1 lipca Łotwa. Pierwsza para, która zdecydowała się na ten krok, mówi krótko: "jesteśmy razem od lat, więc ma to dla nas głównie wymiar praktyczny".

Łotwa wprowadza związki partnerskie. "W oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni"

Łotwa wprowadza związki partnerskie. "W oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Pozostaje nam się tylko modlić" - to słowa rdzennych Amerykanów na widok migrantów, którzy dostają się na terytorium Stanów Zjednoczonych i przy okazji - na ich ziemie. Mówią o sobie, że są ludem pustyni, który mieszka tam od tysięcy lat i teraz mierzą się z problemem, którego nigdy wcześniej nie zaznali. Materiał telewizji CNN.

Plemię rdzennych Amerykanów mierzy się z nielegalną migracją. "Ma to na nas ogromny wpływ"

Plemię rdzennych Amerykanów mierzy się z nielegalną migracją. "Ma to na nas ogromny wpływ"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS