Po wypadku straciła 80 procent wątroby. Nową dostała na 11 dni. "To jest pierwsza taka operacja na świecie"

Źródło:
Fakty TVN
Po wypadku straciła 80 procent wątroby. Nową dostała na 11 dni. "To jest pierwsza taka operacja na świecie"
Po wypadku straciła 80 procent wątroby. Nową dostała na 11 dni. "To jest pierwsza taka operacja na świecie"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Po wypadku straciła 80 procent wątroby. Nową dostała na 11 dni. "To jest pierwsza taka operacja na świecie"Marek Nowicki/Fakty TVN

Pół żartem, pół serio lekarze zastanawiają się, czy przeszczep wątroby, który wykonali, będzie refundowany, bo był tylko tymczasowy. Lekarze wszczepili pacjentce wątrobę zmarłego dawcy, ale tylko na czas, aż jej wątroba się zregeneruje. No i udało się.

Aldona Oszczypała, pracująca na co dzień w powiatowym domu samopomocy w Opatowie i ciesząca się dotąd dobrym zdrowiem, nagle stała się główną bohaterką konferencji prasowej w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. A to dlatego, że miesiąc temu uległa wypadkowi samochodowemu. Jej wątroba została zniszczona, a potem odrosła. W międzyczasie musiała przejść operacje wszczepienia i wyszczepienia wątroby od zmarłego dawcy.

- Na razie muszę się oswoić z tym wszystkim, z tą prawdą, która jest, że się to wszystko udało, że mogło mnie tu nie być, że miałam małe szanse, a że wygrałam. Nigdy tak naprawdę w życiu nic nie wygrałam, a tu wygrałam - mówi Aldona Oszczypała, pacjentka Centralnego Szpitala w Warszawie.

Pacjentce wszczepiono wątrobę na 11 dni

Pani Aldona wygrała, bo po wypadku szybko trafiła w ręce doskonałych specjalistów, którzy, aby uratować jej życie i pełną sprawność, na 11 dni wszczepili jej wątrobę od zmarłego dawcy. Tylko na 11 dni.

- Fragment wątroby wykorzystaliśmy do tego, nie żeby leczyć ostrą niewydolność, ale żeby do tej ostrej niewydolności wątroby pooperacyjnej nie doszło. To jest taka pierwsza operacja na świecie. Zupełnie inna koncepcja chirurgiczna podejścia do leczenia chorych z największymi urazami wątroby - podkreśla profesor Michał Grąt, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

A uraz powypadkowy u pani Aldony był faktycznie duży: 80 procent jej własnej wątroby nie nadawało się już do niczego. Trzeba było ten wielki kawał po prostu wyciąć i liczyć na to, że pozostałe 20 procent się zregeneruje.

- Kolejna rzecz, która była zaskakująca: jak szybko odrosła wątroba i jak szybko prawidłowo podjęła swoją funkcję - zwraca uwagę dr hab. Wojciech Figiel, kierownik Oddziału Intensywnej Terapii Chirurgicznej Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby.

"Wątroba jest mądrzejsza, niż nam się wydaje"

Wątroba potrafi odrastać, ale lekarze nie spodziewali się, że u pani Aldony nastąpi to tak szybko. W ciągu 11 dni jej własny, ocalały, mały kawałek powiększył się trzykrotnie. Wątroba nie wróciła do dawnej wielkości, ale urosła szybko tyle, ile trzeba, żeby mogła dalej pracować już bez pomocy tej przeszczepionej.

- To jest niezwykłe i wątroba jest mądrzejsza, niż nam się wydaje. Organizm się regeneruje, ale wątroba regeneruje się szczególnie - mówi prof. Michał Grąt.

CZYTAJ TAKŻE: Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Pani Aldona odczuwa ogromną wdzięczność wobec lekarzy i swojej wątroby, która stanęła na wysokości zadania. Pacjentce zmienił się tylko smak.

- Ja to się tak śmieję nawet, że dlatego mi się ten smak zmienił, ponieważ ona jest młoda i ona się musi do tego przyzwyczaić, do tych kaw, do tego wszystkiego - komentuje Aldona Oszczypała.

Mąż pani Aldony, który ze zdumieniem przygląda się żonie i temu, jak ich życie nagle się zmieniło, też ma swoje przemyślenia. - Najważniejsze w życiu to jest zdrowie, a nie pieniądze czy praca, czy cokolwiek. Zdrowie jest najważniejsze, życie - podkreśla Zbigniew Oszczypała.

Metoda wspomagającego przeszczepu wątroby z pewnością będzie teraz częściej wykorzystywana przez lekarzy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: CKS WUM

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS