Łotwa wprowadza związki partnerskie. "W oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska należy do coraz węższego grona państw, które formalnie nie uznają związków osób tej samej płci. Zawieranie związków partnerskich umożliwiła od 1 lipca Łotwa. Pierwsza para, która zdecydowała się na ten krok, mówi krótko: "jesteśmy razem od lat, więc ma to dla nas głównie wymiar praktyczny".

Od dawna nie są singlami, nie są kawalerami. Są w związku od ponad 5 lat i chcą być ze sobą do końca życia jako para. Teraz w końcu państwo formalnie to zauważa. - Jestem szczęśliwy, że w końcu możemy tego dokonać i w oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni - mówi Janis Locs.

Ta chwila jest dla nich słodko-gorzka, bo o równości jeszcze nie ma mowy. To jednak krok w dobrą stronę. Na złote obrączki przyjdzie jeszcze czas. - Zdecydowaliśmy się na srebrne pierścionki, ponieważ jest to związek partnerski. To jeszcze nie jest małżeństwo. Mamy nadzieję, że w przyszłości rzeczywiście będziemy mogli zawrzeć prawdziwe małżeństwo - mówi Maksims Ringo.

Na razie Łotwa umożliwiła osobom tej samej płci zawieranie związków partnerskich. Przepisy zostały uchwalone w listopadzie ubiegłego roku i weszły w życie 1 lipca. Umowy zawierane są u notariusza i dają parom jedynie kilka podstawowych praw.

- Od momentu rejestracji związku u notariusza te osoby mają prawo do zasiłku socjalnego, otrzymują ułatwienia podatkowe, otrzymują możliwość odwiedzania się w szpitalu - wylicza Inese Libina-Egnere, łotewska ministra sprawiedliwości.

Chcą walczyć o więcej praw

Nadal jest o co walczyć, o co postulować. - Kluczowe kwestie, których wciąż brakuje, to po pierwsze dziedziczenie. Jest to kwestia trudna do rozwiązania, ponieważ wymaga dużych zmian legislacyjnych. Nie ma też rozwiązań w sprawie uznawania par tej samej płci zarejestrowanych za granicą. I oczywiście nie ma żadnych rozwiązań w odniesieniu do dzieci żyjących w rodzinach osób tej samej płci - wskazuje Kaspars Zalitis z Organizacji na Rzecz Równości Osób LGBT+ Dzivesbiedri.

Przepisy ułatwiające parom wspólne życie - nawet w tak okrojonej formie - były jednak wręcz pilnie potrzebne. - Jeśli coś się stanie z jednym z nas, drugi będzie mógł decydować o jego leczeniu w szpitalu. Oczywiście są też aspekty finansowe. Będziemy mogli się razem rozliczać i w tym kontekście Łotwa postrzega nas jako rodzinę - mówi Maksims Ringo.

Łotwa dołączyła do grona sześciu innych krajów Unii Europejskiej, które na różnych zasadach wprowadziły do prawa instytucję związków partnerskich. Tutaj polityków zmusiła do tego decyzja Sądu Najwyższego sprzed 4 lat.

- Jest to wypełnienie wyroku Sądu Najwyższego, który stwierdzał, że potrzebne są prawdziwe regulacje dla wszystkich rodzin. Uznajemy zatem, że są rodziny, które nie są małżeństwem i w inny sposób mogą one zarejestrować swój związek - tłumaczy łotewska ministra sprawiedliwości.

Kiedy projekt ustawy o związkach partnerskich trafi do Sejmu? Kotula odpowiada
Kiedy projekt ustawy o związkach partnerskich trafi do Sejmu? Kotula odpowiadaTVN24

Co ze związkami partnerskimi w Polsce?

Dla pozostałych 15 krajów Wspólnoty małżeństwo to po prostu związek dwóch dorosłych osób, które pragną ze sobą być i tu nie ma rozróżnienia na płeć. Tylko pięć krajów nie ma jeszcze żadnych rozwiązań: Rumunia, Słowacja, Bułgaria, Litwa i Polska.

- Jesteśmy w tym haniebnym gronie krajów, które ignorują własnych obywateli i obywatelki - ocenia Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

Nie powinno więc dziwić, że rośnie frustracja tych, którzy czekają. W ubiegłym tygodniu ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała, że w sprawie związków partnerskich w Polsce będzie projekt rządowy - bez możliwości przysposobienia dzieci. Pozostałe rozwiązania nie są jeszcze znane, ale wiadomo, że niektórym proponowanym nadal sprzeciwia się PSL. - Nie ma większości dla uroczystości. PSL proponował, żeby to było w ogóle robione przez notariusza, na to się nie zgadzamy, to znaczy chcemy, żeby to był Urząd Stanu Cywilnego - mówi Katarzyna Kotula.

ZOBACZ TEŻ: Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Część konserwatywnych polityków nie chce też przystać na możliwość przyjmowania wspólnego nazwiska przez partnerów. - Jako strona społeczna patrzymy z ogromnym niepokojem przede wszystkim na to, że z projektu, który był już kompromisem (…), że z tego cały czas coś się komuś jeszcze nie podoba, cały czas coś jest obcinane. Czy to się zmieni i czy coś da się wskórać, tak naprawdę zależy od PSL-u - mówi Hubert Sobecki. Aktywiści działający na rzecz równości osób LGBT+ w Polsce zapowiadają demonstracje, jeśli wkrótce rząd nie przestawi konkretów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS