"Czas sprzyja rozwojowi tej choroby". Jak walczyć z depresją?

"Czas sprzyja rozwojowi tej choroby". Jak walczyć z depresją?
"Czas sprzyja rozwojowi tej choroby". Jak walczyć z depresją?
Marta Balukiewicz | Fakty po południu
"Czas sprzyja rozwojowi tej choroby". Jak walczyć z depresją?Marta Balukiewicz | Fakty po południu

Przeszywający smutek i fizyczny ból. Brak siły na codzienne czynności, brak chęci do życia - symptomów depresji jest wiele, ale najważniejsze jest to, by ich nie zlekceważyć. Ważne jest też to, by o depresji mówić otwarcie. Świadectwo tego w poruszającym wywiadzie dla portalu tvn24.pl dał senator Jerzy Fedorowicz.

Senator Jerzy Fedorowicz, znany z poczucia humoru, dystansu do siebie, ciętej riposty i żartobliwych powiedzeń, wywiadem dla portalu tvn24.pl dał swoje świadectwo, jak wygląda zmaganie się z depresją, dwa lata po śmierci żony.

"(...) najpierw muszę znaleźć w sobie siłę, żeby wstać z łóżka. Jak już wstanę, to powinienem zjeść śniadanie, ale nie wiem, czy dam radę, rzadko jem. (...) I to jest w ogóle niepedagogiczne, co powiem, ale nie mam ochoty na życie" - powiedział Fedorowicz w wywiadzie dla portalu tvn24.pl.

Reżyser, rozmawiając z dziennikarzami, nie krył, że od pół roku myśli tylko o tym, że chciałby być już z żoną. "Ja już myślę tylko o jednym, że ja już chcę być z nią. Tam. Po prostu" - przyznał.

Rozmowę z senatorem przeprowadzili dziennikarze "Faktów" TVN Arleta Zalewska i Krzysztof Skórzyński.

- Chcielibyśmy tym wywiadem dołożyć taką cegiełkę do bardzo ważnej dyskusji o tym, jaką tragedię przeżywają ludzie chorzy na depresję i żeby tych ludzi zauważać - podkreśla dziennikarz Krzysztof Skórzyński.

- Jerzy Federowicz chciał nam tę historię opowiedzieć. Chciał ją nam opowiedzieć na własnych warunkach, czyli bardzo szczerze - dodaje dziennikarka Arleta Zalewska. - Dla nas to był najważniejszy wywiad w dziennikarskim w życiu - podkreśla.

Senator w rozmowie z dziennikarzami opisał również, jak wygląda zmaganie się z codziennością. "Ja nie śpię. Dopiero jak wezmę pastylkę, tylko wtedy zasypiam" - mówił polityk.

Jednocześnie twierdzi, że domowe leczenie to za mało na wyjście z depresji.

"Mam świadomość, że gdyby nie koronawirus, to mógłbym z tego być może już wyjść. Zamknęliby mnie w szpitalu, zmusili do snu i tabletkami z tego wyprowadzili. A tak, jestem w domu, mam te pigułki, o to te (na stole leżą opakowania z lekarstwami - przyp. red.), które wiem, że mnie niszczą - mówił reżyser.

Co 40 sekund ktoś popełnia samobójstwo

Depresja jest czwartą najczęstszą chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Dlatego historia i wyznanie senatora Fedorowicza, osoby publicznej, może pomóc innym oswoić tę chorobę.

- Tak jak inne choroby, które nam się przytrafiają, to może nam się przytrafić choroba zwana depresją, co oznacza, że należy ją leczyć - podkreśla dr Joanna Heidtman, psycholog społeczna i socjolog.

Eksperci zwracają uwagę, że nieleczona depresja może prowadzić do tragicznych skutków.

Ze statystyk przekazanych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że co 40 sekund ktoś na świecie próbuje odebrać sobie życie z powodu depresji.

Z kolei według danych Narodowego Funduszu Zdrowia ponad milion osób zrealizowało receptę i wykupiło refundowane leki przeciwdepresyjne. Statystyki NFZ nie uwzględniają jednak pacjentów, którzy leczą się w prywatnych gabinetach.

- Czas sprzyja rozwojowi tej choroby, dlatego że ona związana jest w ogromnym stopniu z poziomem lęku, z naszą niepewnością w świecie, z utratą bezpieczeństwa - mówi profesor Mirosława Nowak-Dziemianowicz, psycholog.

Jakie są objawy depresji?

Pandemia COVID-19 spowodowała, że zamiast bliskości drugiego człowieka jest izolacja i osamotnienie. Do tego poczucie lęku, które przeradza się w przeszywający strach.

Psycholog Mirosława Nowak-Dziemianowicz wymienia kilka symptomów depresji. - Problemy z bezsennością, problemy z jedzeniem, utrata radości życia, utrata motywacji do życia - mówi.

- Mimo już jakiejś wiedzy społecznej, to jak z wieloma zaburzeniami psychicznymi z tym (z depresją - przyp. red.) wiążę się stygmatyzacja, poczucie wstydu, co niestety jeszcze bardziej izoluje - dodaje dr Joanna Heidtman.

Na depresję cierpi co dziesiąty Polak. - Osoby, które cierpią na objawy depresyjne bardzo często nie wiedzą, że cierpienie, którego doświadczają, jest problemem zdrowotnym - podkreśla dr hab. Maciej Pilecki, kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Gdzie szukać wsparcia?

W przełamywaniu stereotypów, walce ze stygmatyzacją osób chorych i uświadamianiu mają pomóc różne kampanie społeczne - na przykład II Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego Human Week.

- My naprawdę jesteśmy w stanie pomóc wielu wielu osobom - zachęca dr hab. Maciej Pilecki.

- Pierwszym krokiem do poradzenia sobie z nią (depresją - przyp. red.) jest zdanie sobie sprawy z tego że człowiek tą chorobę przechodzi - podkreśla dziennikarz "Faktów" Krzysztof Skórzyński, który jest współautorem wywiadu z Jerzym Fedorowiczem.

Na osoby, które potrzebują być wysłuchane, codziennie czeka Centrum Wsparcia (tel. 800702222), Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych (tel. 116123; dostępny w godzinach 14.00-22.00) oraz Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (tel. 116 111; dostępny w godzinach 12.00-02.00).

W internecie można też znaleźć informacje, jak pomóc osobom, które mają depresję.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS