"Czas sprzyja rozwojowi tej choroby". Jak walczyć z depresją?

"Czas sprzyja rozwojowi tej choroby". Jak walczyć z depresją?
"Czas sprzyja rozwojowi tej choroby". Jak walczyć z depresją?
Marta Balukiewicz | Fakty po południu
"Czas sprzyja rozwojowi tej choroby". Jak walczyć z depresją?Marta Balukiewicz | Fakty po południu

Przeszywający smutek i fizyczny ból. Brak siły na codzienne czynności, brak chęci do życia - symptomów depresji jest wiele, ale najważniejsze jest to, by ich nie zlekceważyć. Ważne jest też to, by o depresji mówić otwarcie. Świadectwo tego w poruszającym wywiadzie dla portalu tvn24.pl dał senator Jerzy Fedorowicz.

Senator Jerzy Fedorowicz, znany z poczucia humoru, dystansu do siebie, ciętej riposty i żartobliwych powiedzeń, wywiadem dla portalu tvn24.pl dał swoje świadectwo, jak wygląda zmaganie się z depresją, dwa lata po śmierci żony.

"(...) najpierw muszę znaleźć w sobie siłę, żeby wstać z łóżka. Jak już wstanę, to powinienem zjeść śniadanie, ale nie wiem, czy dam radę, rzadko jem. (...) I to jest w ogóle niepedagogiczne, co powiem, ale nie mam ochoty na życie" - powiedział Fedorowicz w wywiadzie dla portalu tvn24.pl.

Reżyser, rozmawiając z dziennikarzami, nie krył, że od pół roku myśli tylko o tym, że chciałby być już z żoną. "Ja już myślę tylko o jednym, że ja już chcę być z nią. Tam. Po prostu" - przyznał.

Rozmowę z senatorem przeprowadzili dziennikarze "Faktów" TVN Arleta Zalewska i Krzysztof Skórzyński.

- Chcielibyśmy tym wywiadem dołożyć taką cegiełkę do bardzo ważnej dyskusji o tym, jaką tragedię przeżywają ludzie chorzy na depresję i żeby tych ludzi zauważać - podkreśla dziennikarz Krzysztof Skórzyński.

- Jerzy Federowicz chciał nam tę historię opowiedzieć. Chciał ją nam opowiedzieć na własnych warunkach, czyli bardzo szczerze - dodaje dziennikarka Arleta Zalewska. - Dla nas to był najważniejszy wywiad w dziennikarskim w życiu - podkreśla.

Senator w rozmowie z dziennikarzami opisał również, jak wygląda zmaganie się z codziennością. "Ja nie śpię. Dopiero jak wezmę pastylkę, tylko wtedy zasypiam" - mówił polityk.

Jednocześnie twierdzi, że domowe leczenie to za mało na wyjście z depresji.

"Mam świadomość, że gdyby nie koronawirus, to mógłbym z tego być może już wyjść. Zamknęliby mnie w szpitalu, zmusili do snu i tabletkami z tego wyprowadzili. A tak, jestem w domu, mam te pigułki, o to te (na stole leżą opakowania z lekarstwami - przyp. red.), które wiem, że mnie niszczą - mówił reżyser.

Co 40 sekund ktoś popełnia samobójstwo

Depresja jest czwartą najczęstszą chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Dlatego historia i wyznanie senatora Fedorowicza, osoby publicznej, może pomóc innym oswoić tę chorobę.

- Tak jak inne choroby, które nam się przytrafiają, to może nam się przytrafić choroba zwana depresją, co oznacza, że należy ją leczyć - podkreśla dr Joanna Heidtman, psycholog społeczna i socjolog.

Eksperci zwracają uwagę, że nieleczona depresja może prowadzić do tragicznych skutków.

Ze statystyk przekazanych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że co 40 sekund ktoś na świecie próbuje odebrać sobie życie z powodu depresji.

Z kolei według danych Narodowego Funduszu Zdrowia ponad milion osób zrealizowało receptę i wykupiło refundowane leki przeciwdepresyjne. Statystyki NFZ nie uwzględniają jednak pacjentów, którzy leczą się w prywatnych gabinetach.

- Czas sprzyja rozwojowi tej choroby, dlatego że ona związana jest w ogromnym stopniu z poziomem lęku, z naszą niepewnością w świecie, z utratą bezpieczeństwa - mówi profesor Mirosława Nowak-Dziemianowicz, psycholog.

Jakie są objawy depresji?

Pandemia COVID-19 spowodowała, że zamiast bliskości drugiego człowieka jest izolacja i osamotnienie. Do tego poczucie lęku, które przeradza się w przeszywający strach.

Psycholog Mirosława Nowak-Dziemianowicz wymienia kilka symptomów depresji. - Problemy z bezsennością, problemy z jedzeniem, utrata radości życia, utrata motywacji do życia - mówi.

- Mimo już jakiejś wiedzy społecznej, to jak z wieloma zaburzeniami psychicznymi z tym (z depresją - przyp. red.) wiążę się stygmatyzacja, poczucie wstydu, co niestety jeszcze bardziej izoluje - dodaje dr Joanna Heidtman.

Na depresję cierpi co dziesiąty Polak. - Osoby, które cierpią na objawy depresyjne bardzo często nie wiedzą, że cierpienie, którego doświadczają, jest problemem zdrowotnym - podkreśla dr hab. Maciej Pilecki, kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Gdzie szukać wsparcia?

W przełamywaniu stereotypów, walce ze stygmatyzacją osób chorych i uświadamianiu mają pomóc różne kampanie społeczne - na przykład II Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego Human Week.

- My naprawdę jesteśmy w stanie pomóc wielu wielu osobom - zachęca dr hab. Maciej Pilecki.

- Pierwszym krokiem do poradzenia sobie z nią (depresją - przyp. red.) jest zdanie sobie sprawy z tego że człowiek tą chorobę przechodzi - podkreśla dziennikarz "Faktów" Krzysztof Skórzyński, który jest współautorem wywiadu z Jerzym Fedorowiczem.

Na osoby, które potrzebują być wysłuchane, codziennie czeka Centrum Wsparcia (tel. 800702222), Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych (tel. 116123; dostępny w godzinach 14.00-22.00) oraz Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (tel. 116 111; dostępny w godzinach 12.00-02.00).

W internecie można też znaleźć informacje, jak pomóc osobom, które mają depresję.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę umorzyła śledztwo - nie chciała zbadać gigantycznych zarobków w Orlenie, także Daniela Obajtka. Chodzi o ponad osiem milionów złotych wydane z pominięciem tak zwanej ustawy kominowej. Teraz jednak prokuratura wraca do sprawy i zainteresowała się też Jackiem Sasinem, który nadzorował Orlen.

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by cesarek było średnio 15 procent. W Polsce jest to 50 procent. Dlaczego tak się dzieje? Lekarze wskazują, że kobiety nie chcą cierpieć w trakcie porodu, bo wciąż jest problem ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w 2023 roku zaledwie 17 procent porodów naturalnych było w Polsce znieczulanych.

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Źródło:
Fakty TVN

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr W., czyli generalny wykonawca ośrodka, który budowała Fundacja Profeto, opowiedział nam o ustawionym konkursie z Funduszu Sprawiedliwości - relacjonowała "Faktach po Faktach" Maria Pankowska z OKO.press, dodając, że wcześniej można było to podejrzewać. Według Sebastiana Klauzińskiego z nowych ustaleń wyłania się obraz Funduszu, który służył "do tego, żeby wspierać swoich". - A chyba taką perłą w koronie tego była właśnie Fundacja Profeto - podkreślił.

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

Źródło:
TVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Huragan Beryl przetacza się nad Karaibami i niszczy wszystko na swojej drodze. Wiatr wieje z prędkością nawet 290 kilometrów na godzinę i niemal wymyka się skali. Meteorolodzy już kwalifikują go do huraganu 5. kategorii, choć wcześniej prognozowano, że będzie to tylko burza tropikalna.

Rozwinął się najszybciej historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Rozwinął się najszybciej historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS