Dwie rodziny, ta sama dramatyczna walka. "Musimy uzbierać aż dziewięć milionów złotych"

Dwie rodziny, ta sama dramatyczna walka. "Musimy uzbierać aż dziewięć milionów złotych"
Dwie rodziny, ta sama dramatyczna walka. "Musimy uzbierać aż dziewięć milionów złotych"
Fakty TVN
Dwie rodziny, ta sama dramatyczna walka. "Musimy uzbierać aż dziewięć milionów złotych"Fakty TVN

Dwie rodziny dwóch maleńkich dziewczynek mają jedno wielkie marzenie - pokonać chorobę, która dzień po dniu niszczy mięśnie ich dzieci, by w końcu odebrać im oddech. Maja i Antosia mają szansę. Ale cena nadziei jest astronomiczna.

Rodzice Antosi i Mai zbierają gigantyczne pieniądze na ich leczenie. Obydwie dziewczynki cierpią na rdzeniowy zanik mięśni typu pierwszego, czyli SMA1. Zanikają mięśnie, więc dziecko nie może nawet usiąść. Nie mówiąc o chodzeniu.

- To jest najważniejszy czas w Mai życiu. Ona jest bardzo malutka jeszcze, ale naprawdę te kilka miesięcy zaważy na całym jej życiu. No niestety tak jest. Musimy uzbierać aż dziewięć milionów złotych - opowiada Anna Kwiatkowska, mama Mai.

Dziewięć milionów - tyle kosztuje jednorazowy wlew dożylny, który hamuje rozwój SMA. Dzięki temu dzieci będą mogły samodzielnie oddychać i przełykać. Bez podania tego leku szybko stracą te umiejętności.

- Na tym etapie choroby musimy po prostu walczyć przede wszystkim o jej funkcje życiowe, podstawowe funkcje życiowe, a tak naprawdę te zdolności motoryczne, które ona osiągnie, będą takim dodatkowym bonusem - mówi Zofia Dąbrowska, mama Antosi.

Terapia genowa jest dostępna w Stanach Zjednoczonych od 2019 roku. Od tego czasu co najmniej jedenaście rodzin uzbierało w Polsce po dziewięć milionów złotych, czyli mniej więcej dwa miliony dolarów, żeby podać swoim dzieciom ten cudowny lek. Pierwsza była mama Alexa z Poznania.

- W sześć dni od podania samej terapii genowej, Alex posadzony siedział samodzielnie - opowiada Magdalena Jutrzenka, mama Alexa.

Obietnice ministerstwa

W tej chwili w Polsce 21 rodzin dla swoich chorych na SMA dzieci zbiera przez internet z pomocą prywatnej fundacji po dziewięć milionów złotych. To w sumie gigantyczna kwota i wielki wysiłek dla rodzin i całych środowisk.

Co na to Ministerstwo Zdrowia? Pada obietnica refundacji, bo od maja amerykański lek na SMA jest już zarejestrowany w Unii Europejskiej. Ministerstwo zrefunduje preparat pierwszej czwórce dzieci w ramach importu docelowego i będzie obserwować rezultaty. Jest jeszcze jedna dobra wiadomość.

- Jako Ministerstwo Zdrowia deklarujemy rozpoczęcie z początkiem przyszłego roku badań przesiewowych pod kątem SMA. Tak, by leczenie rozpoczynać wtedy, kiedy ono jest najbardziej skuteczne - zapowiada Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia.

Czyli w pierwszych tygodniach życia, kiedy jeszcze choroba nie dokonała spustoszeń w organizmie dziecka.

Lek zatrzymuje chorobę, ale nie usuwa jej wcześniejszych skutków. To ważne, bo w Polsce każdego roku rodzi się co najmniej pięćdziesięcioro dzieci z SMA i część z nich diagnozowana jest zbyt późno.

Zbiórka na rzecz Tosi na portalu siepomaga.pl

Zbiórka na rzecz Mai na portalu siepomaga.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Niemiecka partia AfD przestaje pudrować swój przekaz. Alice Weidel - oficjalnie kandydatka AfD na kanclerza Niemiec - użyła po raz pierwszy publicznie słowa "remigracja", a jej partia rozesłała do mieszkańców Karlsruhe ulotki w formie "biletów deportacyjnych".

"Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS