W niektórych szpitalach zaczyna brakować miejsc dla chorych na COVID-19. Minister spotkał się z lekarzami

28.09.2020 | W niektórych szpitalach zaczyna brakować miejsc dla chorych na COVID-19. Minister spotkał się z lekarzami
28.09.2020 | W niektórych szpitalach zaczyna brakować miejsc dla chorych na COVID-19. Minister spotkał się z lekarzami
Marek Nowicki | Fakty TVN
28.09.2020 | W niektórych szpitalach zaczyna brakować miejsc dla chorych na COVID-19. Minister spotkał się z lekarzamiMarek Nowicki | Fakty TVN

W polskich szpitalach jest ponad 6 tysięcy łóżek dla chorych na COVID-19, a zajętych jest mniej niż dwa i pół tysiąca. Niestety, nie oznacza to, że chorzy bez problemu znajdą miejsce w szpitalu. O dramatycznej "wędrówce" chorego od szpitala do szpitala mówiliśmy w niedzielę w "Faktach" TVN. A miejsc, gdzie łóżek zaczyna brakować, jest coraz więcej.

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski rozmawiał z lekarzami chorób zakaźnych na pilnie zwołanej wideokonferencji. Podczas spotkania lekarze mieli dyskutować z ministrem o tym, jak odblokować oddziały zakaźne sparaliżowane pandemią COVID-19.

- Spotkanie było dość długie, ale bardzo owocne. Wzajemna wymiana informacji i przekazanie informacji przez lekarzy zakaźników, jak ten system ich zdaniem powinien wyglądać - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W czasie spotkania minister dowiedział się między innymi o tym, że w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Bydgoszczy wszystkie cztery miejsca na intensywnej terapii są zajęte. Na innych oddziałach wolnych łóżek też zaczyna brakować. Szpital ma 48 łóżek dla pacjentów z chorobą COVID-19.

- Dzisiaj rano było zajętych 46 (łóżek - przyp. red.), w tym te cztery intensywnego nadzoru - przekazała profesor Małgorzata Pawłowska, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy.

Od szpitala do szpitala

W sobotę do szpitala w Bydgoszczy z powodu braku miejsc, nie został przyjęty, przywieziony karetką pod tlenem, chory na COVID-19 pan Włodzimierz Listkowski.

Pacjent wcześniej niemal całą dobę jeździł karetką od szpitala do szpitala. Łącznie pięć szpitali miało odmówić przyjęcia pacjenta: we Włocławku, Lipnie, Rypinie i dwa w Bydgoszczy. Historię pana Włodzimierza "Fakty" TVN przedstawiły w niedzielę.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy miało również odmówić przyjęcia pacjenta z powodu braku miejsc. Placówka ma 20 łóżek dla chorych na COVID-19 i wszystkie w tym czasie były zajęte. W sobotę leżało tam już z dostawkami 24 zakażonych pacjentów.

- Z tym pacjentem to było 25 chorych w danym momencie. Z czego dwóch wypisaliśmy. Na dzień dzisiejszy mamy 23 chorych - przekazała Mariola Brodowska, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.

"Skończyła się skala tlenu w respiratorze"

Na oddziałach zakaźnych zaczyna brakować miejsc, a liczba chorych pod respiratorami wzrasta.

Wykorzystanie respiratorów i chorych na COVID-19Fakty TVN

Wzrasta też liczba tych, którym respiratory już nie są w stanie pomóc. W sobotę jeden z pacjentów musiał zostać podpięty do ECMO - maszyny natleniającej krew - i przetransportowany z Końskich do Lublina śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Nie było już dla niego innego ratunku.

- Rzeczywiście to był ostatni moment, bo tam się skończyła skala tlenu w respiratorze. To jest bardzo młody człowiek: 46 lat, bez istotnych obciążeń, więc to pokazuje, że ci chorzy to nie są tylko pacjenci "80 plus" - poinformował dr hab. Mirosław Czuczwar z II kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Pacjent ma 50 procent szans na ocalenie życia.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już za półtora miesiąca dr Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos i dokona eksperymentów z udziałem komputera, glonów i własnego ciała. Zaangażuje się dosłownie całym sobą, bo ważną rolę odegrają nawet jego jelita, a bardzo pionierską jego myśli.

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Źródło:
Fakty TVN

Maleńka Zuzia czeka na rodziców zastępczych, na opiekę i miłość. Rodzice się znaleźli, a jednak nie mogą się nią zaopiekować. Odmowa jest zgodna z prawem, chodzi o wymogi kwalifikacji. Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do sądu z prośbą o informację. W tej sprawie działa też Rzeczniczka Praw Dziecka.

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Źródło:
Fakty TVN

Którzy kandydaci zyskali na piątkowej debacie? Zasadniczo zadowoleni są wszyscy, choć niektórzy na pewno na wyrost. Komu więc opłaciło się debatowanie w Końskich?

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadchodziła godzina debaty, a wciąż nie było wiadomo, kto z kim i w jakiej formule weźmie w niej udział. Przy organizacji takich wydarzeń to się właściwie nie zdarza, a wszelkie szczegóły ustalane są dużo wcześniej. W Końskich było inaczej, a samo oczekiwanie na debatę było momentami pełne napięć.

Zamieszanie, przepychanki, tęczowa flaga i kąśliwe riposty. Emocje wokół debaty w Końskich i na debacie

Zamieszanie, przepychanki, tęczowa flaga i kąśliwe riposty. Emocje wokół debaty w Końskich i na debacie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mnie bardzo zdziwił gest schowania tej flagi przez Rafała Trzaskowskiego - mówiła w "Faktach po Faktach" kandydatka Lewicy Magdalena Biejat. Wyjaśniała, dlaczego zdecydowała się przejąć od kandydata KO flagę społeczności LGBTQ+ w czasie debaty. - To mnie uderzyło i pomyślałam, że nie zasługują na to przedstawiciele tego środowiska - powiedziała.

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS