"Od środy nie jesteśmy w stanie zamówić ani jednej szczepionki"

07.09.2020 | "Od środy nie jesteśmy w stanie zamówić ani jednej szczepionki"
07.09.2020 | "Od środy nie jesteśmy w stanie zamówić ani jednej szczepionki"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
07.09.2020 | "Od środy nie jesteśmy w stanie zamówić ani jednej szczepionki"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Od tygodni Ministerstwo Zdrowia i lekarze namawiają Polaków, by przed sezonem chorobowym zaszczepić się przeciwko grypie. Na tyle skutecznie, że teraz w aptekach szczepionek brakuje. W jednej z aptek 100 sztuk rozeszło się w ciągu dnia. Resort zdrowia uspokaja, że dla nikogo szczepionki nie zabraknie.

Gdy szczepionki przeciwko grypie zalegały na półkach, to nie było na nie chętnych. Gdy znaleźć je trudno, to pacjenci zapisują się po nie w kolejkach. W jednej z aptek kolejka jest już tak długa, że zapisy zakończono. Od ręki apteka mogłaby sprzedać aż tysiąc szczepionek.

- Udało nam się zamówić raptem 100 szczepionek, które sprzedały się w przeciągu jednego dnia. Od środy nie jesteśmy w stanie zamówić ani jednej szczepionki - opowiada pani Justyna Łukaszewska, kierownik apteki w Gdańsku.

- Są apteki, które dostały do pięciu sztuk. Są takie, które (dostały - przy. red.) nieco więcej - dodaje Wojciech Chmielak, prezes Zachodniopomorskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.

To może zaprzepaścić starania lekarzy, by przeciwko grypie w czasie pandemii szczepić masowo. W Unii Europejskiej w wielu krajach szczepi się nawet 70 procent populacji. W Polsce tylko około czterech procent.

- Jeżeli ktoś będzie zaszczepiony na pneumokoki, na grypę, to będzie odporniejszy. I wtedy łatwiej go także diagnozować w kierunku COVID-19 - tłumaczy doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

"Cały świat negocjuje zakup dodatkowych szczepionek"

Biorąc pod uwagę, że objawy grypy są bardzo podobne do objawów COVID-19, to u osoby zaszczepionej przeciwko grypie będzie można grypę wykluczyć.

Dodatkowo cały medyczny świat przeraża wizja jednoczesnego zakażenia wirusem grypy i koronawirusem, bo szanse na skuteczne leczenie w takim przypadku będą znacznie mniejsze.

- Szczepienie się zawsze było ważne. Szczególnie pewnych grup: dla małych dzieci, dla osób starszych, dla osób z chorobami przewlekłymi. W tej chwili jest ważne dla wszystkich - wskazuje Dorota Obraniak, specjalista medycyny rodzinnej.

W hurtowniach farmaceutycznych szczepionek na grypę nie ma co szukać. Pierwsze dostawy były symboliczne.

- Mówimy też o pewnej ograniczonej liczbie, ponieważ konkurujemy pomiędzy różnymi hurtowniami na rynku międzynarodowym. To nie jest tylko kwestia dostaw tylko do Polski, ale również dostaw do innych krajów. Tutaj bardzo dużo zależy od tego, jak producenci podejdą do modeli dystrybucyjnych - mówi Sebastian Grochala z Polskiej Grupy Farmaceutycznej.

Wszystko więc wskazuje na to, że będzie problem z szybkim pozyskaniem dwóch milionów szczepionek przeciwko grypie, które zamówił polski rząd. A już na pewno będzie problem z domówieniem, bo producenci przyjmowali zamówienia na przełomie marca i kwietnia.

- Gdybyśmy policzyli wszystkie osoby z grup ryzyka w Polsce, a więc takie, które mają przewlekłe choroby lub są w wieku powyżej 50. roku życia, to liczba (potrzebnych szczepionek - przyp. red.) przekroczyłaby 10 milionów - wskazuje doktor Paweł Grzesiowski, prezes Fundacji "Instytut Profilaktyki Zakażeń".

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że dla nikogo szczepionki nie zabraknie.

- Dzisiaj cały świat negocjuje zakup dodatkowych szczepionek na grypę. My również, i tu również z Komisją Europejską całą negocjujemy te dodatkowe zakupy - przekonuje Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia.

Niecierpliwym ministerstwo zaleca spokój.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS