"Od środy nie jesteśmy w stanie zamówić ani jednej szczepionki"

07.09.2020 | "Od środy nie jesteśmy w stanie zamówić ani jednej szczepionki"
07.09.2020 | "Od środy nie jesteśmy w stanie zamówić ani jednej szczepionki"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
07.09.2020 | "Od środy nie jesteśmy w stanie zamówić ani jednej szczepionki"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Od tygodni Ministerstwo Zdrowia i lekarze namawiają Polaków, by przed sezonem chorobowym zaszczepić się przeciwko grypie. Na tyle skutecznie, że teraz w aptekach szczepionek brakuje. W jednej z aptek 100 sztuk rozeszło się w ciągu dnia. Resort zdrowia uspokaja, że dla nikogo szczepionki nie zabraknie.

Gdy szczepionki przeciwko grypie zalegały na półkach, to nie było na nie chętnych. Gdy znaleźć je trudno, to pacjenci zapisują się po nie w kolejkach. W jednej z aptek kolejka jest już tak długa, że zapisy zakończono. Od ręki apteka mogłaby sprzedać aż tysiąc szczepionek.

- Udało nam się zamówić raptem 100 szczepionek, które sprzedały się w przeciągu jednego dnia. Od środy nie jesteśmy w stanie zamówić ani jednej szczepionki - opowiada pani Justyna Łukaszewska, kierownik apteki w Gdańsku.

- Są apteki, które dostały do pięciu sztuk. Są takie, które (dostały - przy. red.) nieco więcej - dodaje Wojciech Chmielak, prezes Zachodniopomorskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.

To może zaprzepaścić starania lekarzy, by przeciwko grypie w czasie pandemii szczepić masowo. W Unii Europejskiej w wielu krajach szczepi się nawet 70 procent populacji. W Polsce tylko około czterech procent.

- Jeżeli ktoś będzie zaszczepiony na pneumokoki, na grypę, to będzie odporniejszy. I wtedy łatwiej go także diagnozować w kierunku COVID-19 - tłumaczy doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

"Cały świat negocjuje zakup dodatkowych szczepionek"

Biorąc pod uwagę, że objawy grypy są bardzo podobne do objawów COVID-19, to u osoby zaszczepionej przeciwko grypie będzie można grypę wykluczyć.

Dodatkowo cały medyczny świat przeraża wizja jednoczesnego zakażenia wirusem grypy i koronawirusem, bo szanse na skuteczne leczenie w takim przypadku będą znacznie mniejsze.

- Szczepienie się zawsze było ważne. Szczególnie pewnych grup: dla małych dzieci, dla osób starszych, dla osób z chorobami przewlekłymi. W tej chwili jest ważne dla wszystkich - wskazuje Dorota Obraniak, specjalista medycyny rodzinnej.

W hurtowniach farmaceutycznych szczepionek na grypę nie ma co szukać. Pierwsze dostawy były symboliczne.

- Mówimy też o pewnej ograniczonej liczbie, ponieważ konkurujemy pomiędzy różnymi hurtowniami na rynku międzynarodowym. To nie jest tylko kwestia dostaw tylko do Polski, ale również dostaw do innych krajów. Tutaj bardzo dużo zależy od tego, jak producenci podejdą do modeli dystrybucyjnych - mówi Sebastian Grochala z Polskiej Grupy Farmaceutycznej.

Wszystko więc wskazuje na to, że będzie problem z szybkim pozyskaniem dwóch milionów szczepionek przeciwko grypie, które zamówił polski rząd. A już na pewno będzie problem z domówieniem, bo producenci przyjmowali zamówienia na przełomie marca i kwietnia.

- Gdybyśmy policzyli wszystkie osoby z grup ryzyka w Polsce, a więc takie, które mają przewlekłe choroby lub są w wieku powyżej 50. roku życia, to liczba (potrzebnych szczepionek - przyp. red.) przekroczyłaby 10 milionów - wskazuje doktor Paweł Grzesiowski, prezes Fundacji "Instytut Profilaktyki Zakażeń".

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że dla nikogo szczepionki nie zabraknie.

- Dzisiaj cały świat negocjuje zakup dodatkowych szczepionek na grypę. My również, i tu również z Komisją Europejską całą negocjujemy te dodatkowe zakupy - przekonuje Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia.

Niecierpliwym ministerstwo zaleca spokój.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS