14-latka, której wycinano guza mózgu, w trakcie operacji rozmawiała z chirurgami

22.01.2021 | 14-latka, której wycinano guza mózgu, w trakcie operacji rozmawiała z chirurgami
22.01.2021 | 14-latka, której wycinano guza mózgu, w trakcie operacji rozmawiała z chirurgami
Marek Nowicki | Fakty TVN
22.01.2021 | 14-latka, której wycinano guza mózgu, w trakcie operacji rozmawiała z chirurgamiMarek Nowicki | Fakty TVN

Lewa część mózgu odpowiada za mowę i właśnie tam u 14-letniej dziewczynki znajdował się guz. Dlatego podczas operacji cały czas była świadoma, a lekarze cały czas z nią rozmawiali. Udało się – to wielki sukces, bo takich operacji u dzieci właściwie się nie przeprowadza.

Cordelia Sitbon ma czternaście lat i dużo szczęścia – lekarze usunęli jej z mózgu ogromnego, siedmiocentymetrowego guza z torbielą.

- Czuję się na razie dobrze. Przez kilka dni nie czułam się dobrze, ale teraz już czuję się lepiej – twierdzi Cordelia.

Zagrożone były dwa ośrodki w mózgu dziewczynki: jeden odpowiedzialny za poruszanie ustami i krtanią oraz drugi, odpowiedzialny za rozumienie mowy i słuch. One ze sobą współpracują, a guz akurat urósł tak, że zaczął je rozpychać.

- Ta niezwykłość tej operacji polegała na tym, że dziecko jest dwujęzyczne, ponieważ ojciec jest Amerykaninem, to ona posługuje się i polskim, i angielskim, a guz był zlokalizowany w tak zwanym elokwentnym ośrodku mózgu, czyli tam, gdzie znajduje się mowa – tłumaczy dr n. med. Andrzej Kurza, ordynator Oddziału Neurochirurgii Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka.

Dlatego lekarze musieli dziewczynkę w trakcie operacji wybudzić i rozmawiać z nią – i po polsku, i po angielsku, żeby sprawdzić, czy pacjentka mówi, jak mówi i w którym języku. Chodziło o to, żeby nie uszkodzić żadnej ważnej struktury.

Sukces operacji

Dziewczynka nadal będzie mówić w obydwu językach. Takie operacje na otwartej czaszce, kiedy w trakcie zabiegu trzeba rozmawiać z pacjentem, wykonuje się u dorosłych standardowo. Jednak z dzieckiem jest trudniej. Przede wszystkim musi ono czuć się bezpiecznie. Dlatego w operacji brał też udział psycholog.

- Nie jest możliwe nawiązanie dobrego kontaktu z pacjentem, który ma otwartą czaszkę i neurochirurg, mówiąc brzydko, grzebie mu w mózgu, bez nawiązania pewnej więzi porozumienia – twierdzi neurolog i neurofizjolog dr Lech Kipiński.

U Cordelii wielki guz mózgu powiększał się powoli, dlatego długo nikt nie widział problemu.

- Przed operacją u córki nagle pojawiły się bóle głowy i podwójne widzenie. Poszliśmy więc z tym do okulisty, no i on stwierdził, że powodem może być guz mózgu – wyjaśnia Gaston Sitbon, ojciec Cordelii.

Dziewczynkę czeka dalsze leczenie, ale na razie wychodzi do domu. Czuje się na tyle dobrze, że będzie mogła też wrócić do szkoły – oczywiście na lekcje zdalne.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS