"Charakter szkolenia bojówek paramilitarnych". Rafał Trzaskowski zapowiada kontrole po reportażu TVN24

20.11.2020 | "Charakter szkolenia bojówek paramilitarnych". Rafał Trzaskowski zapowiada kontrole po reportażu TVN24
20.11.2020 | "Charakter szkolenia bojówek paramilitarnych". Rafał Trzaskowski zapowiada kontrole po reportażu TVN24
Arleta Zalewska | Fakty TVN
20.11.2020 | "Charakter szkolenia bojówek paramilitarnych". Rafał Trzaskowski zapowiada kontrole po reportażu TVN24Arleta Zalewska | Fakty TVN

Będzie kontrola - zapowiada prezydent Warszawy. Pytanie - czy tylko jedna? Dziennikarz TVN24 trafił na tajne szkolenie Straży Narodowej przed Marszem Niepodległości. Na nim strażnicy mieli uczyć się, jak strzelać. Czy wie o tym też ABW?

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział kontrolę Stowarzyszenia Marszu Niepodległości Roberta Bąkiewicza po publikacji reportażu "Po co uczycie mnie strzelać? Relacja ze środka Straży Narodowej" w tvn24.pl, w którym dziennikarz TVN24 przeniknął w szeregi nowo powołanej Straży Narodowej.

To właśnie Bąkiewicz miał stać za organizacją szkolenia przed Marszem Niepodległości, na którym członków Straży Narodowej uczono posługiwania się bronią palną.

- Mają taki charakter szkolenia bojówek paramilitarnych, więc budzi to moje olbrzymie zdziwienie i zaniepokojenie - mówił na konferencji prasowej Rafał Trzaskowski. Redakcja "Faktów" TVN o działalność nowo powołanej grupy, która ma "bronić miejsc kultu religijnego przed masowymi atakami lewicowych aktywistów", zapytała bezpośrednio ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, jednak nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Natomiast w pisemnej odpowiedzi Ministerstwo Obrony narodowej przekazało nam, że w żaden sposób nie współpracuje i nie współfinansuje tych działalności.

Na pytanie o wszczęcie ewentualnej kontroli po ujawnieniu nagrań ze szkoleń strażników Straży Narodowej odpowiedź brzmi, że te stowarzyszenia Ministerstwu Obrony Narodowej nie podlegają.

"Minister obrony narodowej nadzoruje 70 instytucji (...) wśród których nie są wymienione Stowarzyszenie 'Roty Niepodległości' oraz 'Straż Narodowa'" - możemy przeczytać w piśmie.

- Tam, gdzie jest broń i ekstremizm polityczny, należy się bać - mówi Tomasz Siemoniak z Platformy Obywatelskiej.

Były minister obrony narodowej wskazuje również funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego jako tych, którym po ujawnieniu kulis przygotowań do obrony Marszu Niepodległości powinna zapalić się czerwona lampka. Szczególnie że - jak ujawnia w swoim reportażu dziennikarz TVN24 - instruktorzy tajnych szkoleń przedstawiali się jako byli ludzie służb specjalnych.

- (Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - przyp. red.) powinna śledzić wszelkie ekstremizmy, wszelkie działania paramilitarne o charakterze politycznym - podkreśla Siemoniak.

Jak wyglądało szkolenie?

W czasie szkoleń strażnicy Straży Narodowej podzieleni byli na plutony. Uczyli się formować szyki, walki wręcz i tego, jak strzelać.

- Kiedy jeden ze strażników zapytał, po co właściwie mamy uczyć się strzelać z broni palnej, usłyszał od instruktora, że wszystko może się przydać - opowiada "Strażnik 044", autor reportażu i dziennikarz TVN24. Ze względu na jego bezpieczeństwo, zgodnie z przepisami prawa prasowego jego dane pozostaną utajnione.

Wymiana informacji o szkoleniach do Straży Narodowej ma charakter tajny. Spotkania organizowane są wyłącznie dla wtajemniczonych osób.

- Istota tej działalności ma polegać na tym, żeby zastąpić monopol na przemoc, jaki ma państwo - twierdzi Jacek Mazurczak z Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego.

Motywy liderów tajnego szkolenia?

Liderzy Stowarzyszenia "Roty Niepodległości' oraz "Straży Narodowej" w żaden sposób nie ukrywają swoich poglądów. Piszą o bierności policji i o tym, że państwo nie jest w stanie zapewnić im bezpieczeństwa.

Do tego Straż Narodowa pod hasłem "wesprzyj obrońców kościołów przed profanacją lewactwa" ogłosiła zbiórkę pieniędzy. W ciągu pierwszych tygodni darczyńcy wpłacili na konto zbiórki ponad 330 tysięcy złotych.

- Jeśli ktoś sięga po przemoc, żeby wpływać na sprawy publiczne, to automatycznie wypisuje się ze wspólnoty demokratycznej i państwo powinno zrobić wszystko, żeby nie dopuścić do rozwoju działalności takich organizacji - ocenia Jacek Mazurczak.

CZYTAJ WIĘCEJ: REPORTAŻ "PO CO UCZYCIE MNIE STRZELAĆ?" NA PORTALU TVN24

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS