"Gdzie jest policja?", pytał tłum. To byli policjanci. Bez mundurów, z teleskopowymi pałkami

19.11.2020 | "Gdzie jest policja?", pytał tłum. To byli policjanci. Bez mundurów, z teleskopowymi pałkami
19.11.2020 | "Gdzie jest policja?", pytał tłum. To byli policjanci. Bez mundurów, z teleskopowymi pałkami
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
19.11.2020 | "Gdzie jest policja?", pytał tłum. To byli policjanci. Bez mundurów, z teleskopowymi pałkamiKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Z jednej strony protestujący tłum, z drugiej strony policjanci z gazem i tajniacy z pałkami teleskopowymi w rękach. Kiedy ma się maskę, a nie ma się legitymacji, to nie wiadomo, kto jest kim. Nawet jeżeli dokładnie widać, kto pałuje ludzi.

Podczas środowych protestów w Warszawie użyty został gaz i policyjna siła. Dokonano ponad 20 zatrzymań. Pojawiły się również grupy zamaskowanych osób.

- Policjanci w cywilu zaczęli brutalnie wyciągać z tłumu młode kobiety. Nie legitymując się, nie dając w żaden sposób informacji zebranym osobom, że są policjantami - relacjonuje Magdalena Biejat z KKP Lewicy, Razem.

Część protestujących była przekonana, że osobami używającymi wobec nich siły mogą być narodowcy. Okazało się, że mężczyźni, którzy wyciągnęli pałki teleskopowe, to policjanci. Część z nich później założyła odblaskowe opaski.

- Policjanci interweniowali wobec mężczyzny, który zaatakował wcześniej funkcjonariuszy umundurowanych - opowiada nadkom. Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji.

Wszystko wskazuje, że podczas interwencji - o której wspomina nadkom. Sylwester Marczak - policjant wyciągnął pałkę teleskopową, by za chwilę odwrócić się w stronę protestujących i zaatakować.

Brak możliwości wyjścia

Chwilę wcześniej tłumy zgromadziły się na Placu Powstańców Warszawy przed siedzibą TVP. W tym czasie wokół zaczęli gromadzić się policjanci. Ludzie nie mogli opuścić placu.

- Policja wzywa ludzi do rozejścia, natomiast otacza ich tak szczelnym kordonem, żeby sprowokować ich do ataków na funkcjonariuszy - uważa Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

- Wszystkie osoby zostały otoczone kordonem z naszej strony w prostym celu. Tym celem było wylegitymowanie wszystkich osób i wobec tych osób skierowanie wniosków o ukaranie - komunikuje nadkom. Sylwester Marczak.

Część zgromadzonych napierała na funkcjonariuszy. Część próbowała sposobem wydostać się z policyjnego kordonu. Pomagali mieszkańcy, którzy podstawiali drabiny ułatwiające przejście na okoliczne podwórka. Policja wylegitymowała blisko pięćset osób, skierowała blisko trzysta notatek do sanepidu oraz ponad trzysta wniosków o ukaranie do sądu.

- Proponujemy, żeby zdjęli mundur i przeprosili matkę oraz nas wszystkich. Wszystkich, którzy wczoraj protestowali. Wszystkich, którzy wczoraj oglądali to z bólem serca, co się dzieje. Wszystkich. Po prostu Polaków. Bo to jest po prostu białoruski scenariusz - mówi Mola z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS