Tabletka "dzień po". Ponad 50 procent Polaków źle ocenia weto prezydenta

Źródło:
Fakty TVN
Tabletka "dzień po". Ponad 50 procent Polaków źle ocenia weto prezydenta
Tabletka "dzień po". Ponad 50 procent Polaków źle ocenia weto prezydenta
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Tabletka "dzień po". Ponad 50 procent Polaków źle ocenia weto prezydenta "dzień po". Ponad 50 procent Polaków źle ocenia weto prezydentaKatarzyna Górniak/Fakty TVN

W sondażu dla "Faktów" i TVN24 ponad połowa Polaków nie zgadza się z decyzją prezydenta dotyczącą weta do ustawy, która pozwalała na sprzedaż bez recepty tabletki "dzień po". Dobrze decyzję Andrzeja Dudy ocenia 43 procent badanych. Rząd teraz ma "plan B", zgodnie z którym 15-letnia dziewczyna kupi tabletkę bez obecności rodziców, ale po konsultacji z farmaceutami i wystawieniu recepty farmaceutycznej.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło pomysł na to, co zrobić, by mimo weta prezydenta recepta na tabletkę "dzień po" od lekarza nie była potrzebna. To właśnie farmaceuci są "planem B" resortu.

Jak wyjaśnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna, pacjentką, która przyjdzie do apteki i poprosi o tabletkę antykoncepcji awaryjnej, zajmie się farmaceuta - nie może to być technik, musi być to magister. W osobnym pomieszczeniu przeprowadzi z nią krótki wywiad i gdy nie będzie przeciwwskazań, wypisze receptę farmaceutyczną i od razu będzie mógł sprzedać lek. Jednak nie częściej niż raz na miesiąc dla danej kobiety.

Czytaj więcej: Leszczyna o propozycji w sprawie tabletki "dzień po": to nie tylko ułatwienie dostępu, ale też program edukacyjny

- Żeby to było dyskretne i nie było krępujące - wskazuje farmaceutka Katarzyna Barton. - Żeby było to proste, żeby było łatwe, żeby wyszła uspokojona - dodaje Renata Kulig-Nowicka, inna farmaceutka.

- Przy tej usłudze farmaceutycznej nie będzie wymagana obecność rodzica - podkreśla Leszczyna.

Choć ministra mówi, że to już dogadane, to farmaceuci będą chcieli, by brak wymaganej zgody rodzica wpisano wyraźnie do rozporządzenia, które teraz jest w konsultacjach. - My będziemy składali swoją poprawkę - zapowiada Marek Tomków, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Kobiety nie dostaną recepty w każdej aptece - tylko w tej, która podpisze z Narodowym Funduszem Zdrowia dobrowolną umowę. Ten na zachętę zapłaci 50 złotych od każdej konsultacji.

Buda pytany, na czym polega tabletka "dzień po": niech pani redaktor pyta o to fachowców
Buda pytany, na czym polega tabletka "dzień po": niech pani redaktor pyta o to fachowcówTVN24

Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Ministerstwo jednak przyznaje, że pomysł z farmaceutami to nie jest rozwiązanie idealne. - Jest jedynym możliwym i zgodnym z prawem do czasu wyboru nowego prezydenta. Prezydenta, dla którego prawa kobiet, czyli prawa człowieka, będą prawdziwą, a nie tylko deklaratywną wartością - zauważa ministra zdrowia.

W sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24 51 procent pytanych źle oceniło decyzję prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie weta do ustawy, która pozwalała na sprzedaż bez recepty tabletki "dzień po". Decyzję głowy państwa poparło 43 procent. Odpowiedź "Nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 6 procent pytanych.

Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24"Fakty" TVN i TVN24

- Od wielu miesięcy w całej debacie dotyczącej antykoncepcji awaryjnej było mnóstwo mitów. Wypowiedzi dotyczące szkodliwości działania antykoncepcji awaryjnej, tego, że młode osoby będą jadły tabletki jak cukierki i tego, że to jest bomba hormonalna, to wszystko ma ogromne znaczenie, tym bardziej jeżeli mówi to głowa państwa - zwraca uwagę Marcelina Kurzyk, koordynatorka działań edukacyjnych i poradnictwa Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA.

Polska na szarym końcu

Polska zajmuje ostatnie miejsca w rankingach zdrowia reprodukcyjnego, także dlatego, że państwo nie dba o edukację seksualną swoich obywateli. - Antykoncepcja awaryjna w żaden sposób nie zastąpi regularnej antykoncepcji ani też edukacji seksualnej - zaznacza profesor Mirosław Wielgoś, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii.

Do edukacji szykują się sami farmaceuci. Przeszkolą siebie, by później tłumaczyć działanie antykoncepcji awaryjnej i zwykłej kobietom w swoich aptekach.

- Będziemy mieli przygotowane specjalne materiały, które będziemy mogli też wręczyć pacjentce i poinformować ją o tym, jak to powinno działać - wyjaśnia prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Listę aptek, w których od 1 maja będzie dostępna tabletka "dzień po", udostępnią NFZ i Rzecznik Praw Pacjenta.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS