Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN
Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"
Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

- To jest dla naszego rządu absolutny priorytet: bezpieczeństwo Polski - podkreśla wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz. - Nie będzie bezpiecznej Polski, jeżeli Polska nie będzie odgrywała aktywnej roli w Unii Europejskiej - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

- Bezpieczeństwo musi być sprawą ponad podziałami politycznymi - komentuje eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło.

- Unia Europejska powstała także po to, żeby gwarantować bezpieczeństwo - zaznacza wiceminister sprawiedliwości i kandydat Lewicy w wyborach do europarlamentu. - Mowa nienawiści prowadzi do takich sytuacji. Zarządzanie krajem poprzez konflikt, poprzez niszczenie słowne drugiej strony doprowadza do takich sytuacji - dodaje w kontekście ataku na Roberta Ficę wicemarszałek Sejmu i poseł Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Politycy mobilizując do pójścia na wybory dziewiątego czerwca apelowali o łagodzenie języka politycznego sporu i o merytoryczną debatę, zgodnie podkreślając, że kraje Unii - w tym Polska - stają się dziś celem prowokacji i akcji sabotażowych ze strony rosyjskich i białoruskich służb

- Manipulacja, agresja, podział społeczeństwa. Nie wolno do tego dopuścić - podkreśla Beata Szydło.

.CZYTAJ TAKŻE: Jarosław Kaczyński o komisji do spraw rosyjskich wpływów. "Jeśli głównym podejrzanym będzie premier"

Tusk: dzisiejszy zamach na premiera Słowacji pokazuje, jaką iluzją była wiara niektórych
Tusk: dzisiejszy zamach na premiera Słowacji pokazuje, jaką iluzją była wiara niektórychTVN24

Mobilizacja wyborców wokół tematu Rosji

Równocześnie liderzy największych partii oś podziału i sposób na mobilizacje własnych wyborców budują wokół tematu Rosji, zarzucając sobie na wzajem bliskie kontakty z Władimirem Putinem i prorosyjską politykę.

- Ta władza, która jest dzisiaj, ta formacja, rozbrajała Polskę i to było skrajnie nieodpowiedzialne, to było antypaństwowe. To było na pewno inspirowane z zewnątrz, być może z Rosji - mówił na czwartkowej konwencji w Dąbrowie Białostockiej prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński.

Z kolei w opublikowanym w czwartek w internecie spocie Platformy Obywatelskiej wybrzmiało, że "Rosja już tu jest. Jej największym sukcesem jest PiS". Zarówno treść, jak i moment publikacji spotu krytykowali politycy pozostałych partii.

- Eskalowanie emocji w taki sposób, w zły sposób, niczemu nie służy - komentuje Robert Biedroń, eurodeputowany Nowej Lewicy. Swój spot w podobnym tonie pokazało też Prawo i Sprawiedliwość.

ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. "Nie głosujesz - przegrywasz swoją walkę, nie czyjąś. Walkowerem"

- Chciałoby się, żeby z tej słowackiej lekcji płynęło dzisiaj do polskich polityków jedno wielkie wezwanie: opamiętajcie się i zrozumcie, że ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny - komentuje marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

W czwartek głos zabrała też Magdalena Adamowicz. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej w otwartym liście do Jarosława Kaczyńskiego skrytykowała start w wyborach Jacka Kurskiego, byłego prezesa telewizji za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości.

- Przez lata wlewał wiadrami truciznę nienawiści w każdy zakątek polskiego życia, a umieszczenie nazwiska Jacka Kurskiego na kartach do głosowania w tych wyborach to kolejny rozdział tej złej historii - stwierdziła Adamowicz.

Jacek Kurski startuje z drugiego miejsca w okręgu mazowieckim.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Pobłociu w powiecie słupskim doszło do dramatycznej sytuacji na przejściu dla pieszych. Kierowca omal nie zabił trójki dzieci. Twierdzi, że ich nie widział. Eksperci przyznają, że do takich zdarzeń dochodzi znowu coraz częściej.

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Źródło:
Fakty TVN

Metoda na wnuczka tym razem nie wypaliła. W tym przypadku to była metoda na wnuczkę, której emerytowany policjant nie miał. Próbowali wyłudzić od niego 80 tysięcy złotych, ale on pokierował rozmową po swojemu i był w tym świetny.

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Źródło:
Fakty TVN

Jak oddłużyć tonące w długach szpitale powiatowe? Najpierw trzeba mieć plan i Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że go ma. Są konkretne punkty tego planu i 19 miliardów złotych, które ma pomóc je zrealizować. To pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy dla tych szpitali, które zaczną reformę. Reforma polega na tym, żeby położone blisko szpitale nie powielały usług, które udzielają.

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Źródło:
Fakty TVN

Rząd musi się mierzyć z protestem Związku Leśników Polskich (ZLP), żądaniami dymisji ministry klimatu Pauliny Hennig-Kloski, wycofania moratorium na wycinkę drzew oraz szacunku do ich zawodu. Na drugim biegunie są ekolodzy i ich kontrmanifestacje. Rządzący już w kampanii wyborczej obiecywali, że uchronią przed wycinką 20 procent najcenniejszych polskich lasów i zreformują Lasy Państwowe.

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Liczba nielegalnych prób przekraczania granicy polsko-białoruskiej spadła o połowę, ale niestety spadła też liczba turystów. Choć strefa buforowa nie obejmuje turystyki, to przedsiębiorcy w tym widzą niskie obłożenie. Problem mają też organizacje humanitarne, bo ciężko im uzyskać zgodę na wejście do strefy.

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Oglądając te filmiki, myślę, że pilot miał cały czas nadzieję, że jeszcze ten lot uda się wyprowadzić. Nie udało się niestety - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 gen. Tomasz Drewniak, były inspektor sił powietrznych, ekspert fundacji Stratpoints, komentując katastrofę, do której doszło w piątek w Gdyni.

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

Źródło:
TVN24

- Podjęte na szczycie NATO decyzje mówią o tym, że Polska jest bardzo ważnym członkiem Sojuszu, ale też wzmacniają nasze bezpieczeństwo - mówił w TVN24 generał Mieczysław Bieniek. Generał Jarosław Kraszewski podkreślał, że "powinniśmy być bardziej proaktywni, nie reaktywni" i opowiadał się za koncepcją zestrzeliwania rosyjskich rakiet, które lecą w stronę Polski, jeszcze nad terytorium Ukrainy.

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

Źródło:
TVN24

Już za chwilę zapłonie znicz olimpijski i rozpocznie się największa impreza sportowa globu. Paryż dopina logistykę, która jest imponująca, bo areny zawodów rozciągają się od stołecznej Sekwany po Tahiti w Polinezji Francuskiej. Jednak towarzyszą temu kontrowersje, bo władze Francji systemowo wywożą ze stolicy osoby w kryzysie bezdomności, choć twierdzą, że zbieżność terminów jest przypadkowa.

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To bez wątpienia azjatycki ślub roku. Trwające od czterech miesięcy uroczystości towarzyszące ślubowi syna najbogatszego człowieka tego kontynentu wkraczają w najważniejszą fazę. W najbliższy weekend Anant Ambani i Redhika Merchant mają powiedzieć sobie "tak". Wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie, a wśród gości nie brakuje osobistości ze świata.

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS